To był pracowity rok strażaków

2024-03-05 22:45:07(ost. akt: 2024-03-08 14:21:06)

Autor zdjęcia: Fb/KW PSP Olsztyn

We wtorek w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku odbyła się narada roczna podsumowująca działalność ochrony przeciwpożarowej w powiecie ełckim.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Komendantowi Wojewódzkiemu PSP w Olsztynie, st. bryg. Michałowi Kamienieckiemu. Następnie Komendant Powiatowy PSP w Ełku st. bryg. Marek Markowski przywitał obecnych gości oraz przedstawił prezentację dotyczącą funkcjonowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku w 2023 roku.

Jaki był miniony rok?

— W 2023 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu ełckiego interweniowały przy 965 zdarzeniach, w tym przy 246 pożarach, 621 miejscowych zagrożeniach i 98 alarmach fałszywych. Porównując ilość interwencji, w których uczestniczyli strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w 2023 roku, z danymi z roku 2022, zauważamy ich spadek o 44 zdarzenia. Struktura rodzajów zdarzeń z jakimi przychodzi się mierzyć strażakom od lat zmienia się w kierunku dominacji miejscowych zagrożeń. W zeszłym roku doszło do zmniejszenia ilości pożarów o prawie 25 % w stosunku do poprzedniego i zwiększenia ilości miejscowych zagrożeń o 8 % w stosunku do roku 2022 — podsumowują ełccy strażacy.

Działalność, z jaką najbardziej kojarzą się nam strażacy, to przede wszystkim pożary. Tych w ubiegłym roku było mniej niż w 2022. Wystarczy chociażby spojrzeć na statystyki związane z pożarami traw. W 2022 roku do tego typu zdarzeń (pożary traw, trawników i poboczy dróg) strażacy wyjeżdżali 102 razy. W ubiegłym roku już tylko 60. Co może cieszyć spadła również liczba pożarów w obiektach mieszkalnych z 77 do 62. Niestety śmietniki jak płonęły, tak płonął dalej... Rok do roku liczba tego typu zdarzeń spadła z 27 do 26.

Ale jak dobrze wiemy, strażacy nie tylko gaszą pożary. O wiele częściej są wzywani do innych zdarzeń takich jak usuwanie skutków silnego wiatru, wypadków drogowych czy na ratunek zwierzętom.

Liczba interwencji związanych ze skutkami silnego wiatru praktycznie się nie zmieniła. W 2022 roku były 154 takie interwencje, w 2023 roku - 151.Znacznie wzrosła liczba wyjazdów do zdarzeń w komunikacji drogowej - ze 140 do 170.
Jak podkreślał podczas narady komendant Markowski, zmieniła się specyfika tych zdarzeń. Ruch tranzytowy został przeniesiony poza granice miasta, a kiedy już dochodzi do wypadków na drodze ekspresowej to są one poważne i takie interwencje trwają dłużej. Wynika to również z potrzeby zabezpieczenia miejsca wypadku.

A co zrobić, gdy kotek nie może zejść z drzewa? Również dzwonimy po pomoc do strażaków. W 2022 roku do nietypowych zachowań zwierząt, owadów i ptaków strażacy byli wzywani 55 razy, a w 2023 roku już 86.

Co ważne, jak podkreślał komendant Markowski, istotne wsparcie w działaniach Państwowej Straży Pożarnej stanowi działalność Ochotniczych Straży Pożarnych. Spośród tych działających ba terenie powiatu ełckiego najwięcej - aż 82 razy w działaniach ratowniczych brali udział strażacy z KSRG OSP Nowa Wieś Ełcka.
A jakie zdarzenia z ubiegłego roku najbardziej zapadły strażakom w pamięci? Były to trzy pożary. Pierwszy, z kwietnia ubiegłego roku, pożar Galerii Tu i Teraz. Przypomnijmy, że pożar wybuchł kilkanaście minut po godzinie 22. Po chwili na miejscu byli już pierwsi strażacy. Ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko. Na szczęście udało się strażakom nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia na niższe kondygnacje.

Z pożarem walczyli strażacy z jednostek z Ełku i Olecka, a także ochotnicy z jednostek w Woszczelach, Prostkach i Nowej Wsi Ełckiej. Do Ełku przyjechała również grupa operacyjna Komendanta Wojewódzkiego PSP. Łącznie 11 wozów straży pożarnej i 37 strażaków. Dach spłonął w pół godziny, a akcja gaśnicza trwała około 3,5 godziny.
Wstępnie straty oszacowano na ponad 2 miliony złotych, a wartość uratowanego mienia na około 15 milionów złotych. Przyczyny pożaru ustala policja.
To co najważniejsze, na szczęście nikomu nic się nie stało.

Kolejne poważne zdarzenia był to pożar kampera, do którego doszło w poniedziałek 17 lipca. W ogniu zginęły dwie osoby: 34-letnia kobieta i 29-letni mężczyzna. To mieszkańcy województwa dolnośląskiego, którzy przyjechali na wakacje do Ełku. Nocowali oni w kamperze na parkingu przy bloku przy ulicy Pięknej.

Inne duże zdarzenie z ubiegłego roku to sierpniowy pożar na wysypisku w Siedliskach. Paliły się sprasowane śmieci w sześciennych kostkach, składowane na powierzchni ok. 1400 mkw. W działaniach trwających prawie 15 godzin wzięło udział 25 zastępów straży pożarnej - łącznie 71 strażaków.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5