Popularne artykuły

Zabiorą nam pociągi do Białegostoku

2012-10-10 08:28:00 (ost. akt: 2012-10-10 08:31:12)

Rano nie będzie bezpośredniego pociągu z Białegostoku do Ełku, a po południu z Ełku do Białegostoku. Wraz z nowym rokiem wprowadzone zostaną zmiany w połączeniach kolejowych na tej trasie. Zlikwidowane zostaną dwa bezpośrednie połączenia. Powodem są oszczędności.

Zabiorą nam pociągi do Białegostoku

Autor: Archiwum gazety

Obecnie między Ełkiem a Białymstokiem kursuje 8 połączeń, po zmianie będzie tylko 6. Do likwidacji Przewozy Regionalne przeznaczyły poranny pociąg z Białegostoku do Ełku o godz. 5:23 oraz popołudniowy z Ełku do Białegostoku o godz. 14:52.

— Od lat nie było tak nietrafionej decyzji na PKP — mówi Jolanta Staniszewska, regularnie jeżdżąca połączeniami między Ełkiem i Białymstokiem. — Codziennie jeżdżę do Białegostoku do pracy i z powrotem, dlatego wiem, jak wielu ludzi korzysta z połączeń Ełk-Białystok. Ludzie jadący rano do pracy w Ełku będą musieli przesiąść się na autobus, który jest droższy, dłużej jedzie, a komfort jazdy jest o wiele niższy od podróży pociągiem.

Z tych połączeń korzysta również ełcka młodzież, która studiuje w stolicy Podlasia.
— Mam znajomych z Moniek, którzy pracują w Ełku i nie wiem, jak sobie teraz poradzą z dojazdem do pracy — mówi Ewelina Remiszewska, studiuje w Białymstoku.

— Sporo ludzi jedzie na weekend do Białegostoku i nie są to jedynie studenci. Teraz zostanie im zabrane istotne dla nas, popołudniowe połączenie. Bardzo zła decyzja władz kolei, przecież nie każdy może sobie pozwolić na dojazd do Ełku czy Białegostoku samochodem, a autobusy są chyba najgorszym rozwiązaniem za względu na ceny biletów.

Z prośbą o wyjaśnienie decyzji Przewozów Regionalnych zwróciliśmy się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

— Owszem, oba połączenia zostaną zlikwidowane, ale nie pozostawimy pasażerów bez środków komunikacji — mówi Łukasz Bielewski, rzecznik urzędu. — Stosownie do ustaleń wynikających z postępowania przetargowego na wyłonienie operatora pasażerskich przewozów kolejowych w latach 2013-2014 między samorządem województwa podlaskiego a samorządem województwa warmińsko-mazurskiego została uzgodniona relacja czterech par pociągów na linii Ełk-Grajewo. Są to: pociąg z Ełku do Grajewa o godz. 14.42, który będzie na miejscu o godz. 15.02, jak również pociąg z Grajewa do Ełku o 7.04, który przyjedzie na dworzec ełcki o godz. 7.24. Natomiast samorząd województwa podlaskiego będzie realizował połączenia na odcinku Białystok – Grajewo – Białystok skomunikowane z w/w pociągami na stacji Grajewo.

Tym sposobem podróżni nadal będą korzystać z połączeń pomiędzy Ełkiem a Białymstokiem, choć będą musieli przesiąść się w Grajewie. Otrzymaliśmy też informację o likwidacji dwóch odcinków, o długości ponad 50km każdy, na linii Olsztyn Główny-Ełk, jednak nikt nie potwierdza tej wiadomości.

— Słyszałem o takich doniesieniach — mówi Dariusz Rybaczek, naczelnik Sekcji Przewozów Pasażerskich PKP Ełk. — Jednak to tylko plotka, ponieważ PKP PLK już wystosowało oficjalne pismo do mediów dementujące tę informację.

Podróżni powinni dokładnie śledzić rozkład jazdy PKP i pojawiające się w nim zmiany. Ważne, że pasażerowie będą mogli rano dojechać do Ełku z Białegostoku czy Grajewa. Ełczanie podróżujący do Olsztyna będą nadal korzystać z dotychczasowych połączeń.
kw

Komentarze 48 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

 1. elczanin #845869 | 80.48.*.* 12-10-2012 18:02

  a co wy mysliscie ze w tym miescie ktos mysli o studentach czy ludziach dojezdzajacyh do pracy??to miasto emerytow..bezrobocie 40%(oficjalnie 25) zero perspektyw na znalezienie pracy,coraz mniej połączen z innymi miastami..to juz nie jest Polska C tylko Z...a rzadzacy miastem tylko siedza w ciepelku za biurkami i przytulaja 15 tys.na miesiac i jezdza sluzbowymi samochodami..cholerne nieroby!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. :) #845228 | 5.184.*.* 12-10-2012 09:28

  Najbardziej to by się przydało połączenie z Białego do Ełku po 21, bo ostatnie połączenie jest po 19. I jak w tym kraju się uczyć?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. bolo #844498 | 82.160.*.* 11-10-2012 14:45

  Na dworcu w Ełku zawsze śmierdziało od kiedy pamiętam.Taki miejscowy folklor.Po co to zmieniać?Jest przecież slynna na cały powiat Promenada.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. pasjonat #844353 | 89.228.*.* 11-10-2012 12:32

   Miało być " połączenie z Ełku do Warszawy". Przejęzyczenie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. pasjonat #844351 | 89.228.*.* 11-10-2012 12:31

   Co do Pani dyr. Załuski z podlaskiego ZPR. Patrzaj pani swego koryta, a nie tu pani jakieś propagandy trzepiesz o ubzduranym w pani głowie połączeniu z Ełku do Białegostoku. Połączenia dalekobieżne nie leżą w waszej gestii. Choć tak na prawdę... To czy jest tu teraz w ogóle coś, co leży tylko i wyłącznie w czyjejś gestii? Wiadomo... przykład idzie z góry. Jaki premier-rząd, taka władza. Na tych wyższych i niższych szczeblach. Co do pociągów. Zarobią PKSy i busiarstwo różnej maści. Za likwidowane w latach 2008-2010 połączenia kolejowe z Ełku i Suwałk do Wrocławia, Lublina, Warszawy itd. min. PKS Suwałki lawinowo zaczęły uruchamiać połączenia na zasadach komercyjnych do tych miast. Z tym, że nie każdy lubi jeździć autobusami, a i te posiadają ograniczoną ilość miejsc. No i są droższe i mniej bezpieczne.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. !!!!! #844184 | 62.152.*.* 11-10-2012 09:45

   no co to jest !!! jak to!! boze wszystko likwidują no ja pierdziele o co chodzi ! i jak studenci maja sie poruszac. ja jade z poznania przez bialystok i co..teraz to sobie bede mogla, posiedziec ze 2h w białym zeby jakis pociąg mi przyjechał. pięknie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Feeeeeeee !!!! #844130 | 89.228.*.* 11-10-2012 08:50

   Dziś miałem bardzo wątpliwą przyjemność być po godzinie siódmej na naszym ełckim "dworcu" PKP. Takiego smrodu to nawet na wysypisku śmieci nie ma. I to jest wizytówka miasta dla turystów? We łbach władza ma mrzonki o lotnisku dla "wybranych" ale w d... ma to co się dzieje z dworcem. No bo przecież ani pan Andrukiewicz, ani pan poseł nie korzystają z komunikacji PKP. Czemu? Bo za naszą kasę ujeżdżają służbowe samochody, a wąchanie smrodu na dworcu zostawiają mieszkańcom czyli plebsowi. I wy panowie władza macie czelność fotografować się w pociągu i opowiadać pierdoły o "szybkim" połączeniu z Warszawą? A jak to się ma do likwidacji kolejnego bezpośredniego połączenia z Białymstokiem? Wy się czasem zastanawiacie nad tym co mówicie? Macie nas za durniów? Panie Andrukiewicz, weź się pan za ten chłam PKP, albo zaadoptuj pan ten dworzec razem z jego smrodem na terminal lotniczy. Zobaczymy kto tam wtedy będzie lądował. I jeszcze jedno: ten bu....l z dworcem dotyczy nie tylko prezydenta, ale władz miasta i starostwa, że o pośle z PO nie wspomnę, bo to chyba jego miasto? Weźcie się za robotę, bo po tym będziemy za jakiś czas was oceniać, a nie za cwaniackie uśmieszki.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. rrr #843871 | 89.228.*.* 10-10-2012 21:45

    Ełk - Białystok z przesiadką w Grajewie, co za czubki, bezmyślni kretyni, olewający mieszkańców i pasażerów. Zamiast skracać czas podróży wydłużają go. Bielewski z urzędu marsz. woj. w-m w ogóle się nie przejął. W Olsztynie będą zakładać niepotrzebne tramwaje, a w województwie likwidować koleje.

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Ador #843725 | 46.151.*.* 10-10-2012 20:24

    PKP to już trup a wszystko zaczęło się wtedy gdy solidaruchy "restrukturyzując" kolej dla stołeczków jedną firmę zamienili na kilkadziesiąt spółeczek.Co tu by jeszcze panowie spier...

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. pasjonat #843508 | 89.228.*.* 10-10-2012 17:23

    Ale pan Rybaczek, jako naczelnik sekcji mógłby trochę bardziej wyrazić swoje "niezadowolenie". Chyba, że na rękę mu wszelakie likwidacje na jego terenie. Powinien zrobić jakiś raban, zacząć gadać o tym na głos, a nie jakaś lakoniczna wypowiedź, że głosy o likwidacjach to prawda i w ogóle, bo prawa rynku wymuszają oszczędności... na pociągach, które są frekwencyjne i ważne z punktu widzenia społecznego. Jak dla mnie to trochę nieodpowiednie do stanowiska zachowanie.Chowanie głowy w piasek i ogólny tumiwisizm. Ciekawe tylko, na ile będzie potrzebne utrzymywanie pańskiego stanowiska, jak Przewozy Regionalne wyrżną w pień wszystkie połączenia. Wtedy i naczelnik potrzebny nie będzie, czyż nie?

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. ron #843370 | 89.228.*.* 10-10-2012 15:19

     Myślę że położenie Ełku jest niekorzystne dla wojewodztwa Warmińsko Mazurskiego,to taki Kamieniec Podolski w dawnej Rzeczpospolitej .Prosze się przyglądnoć PIS w olsztynie wprowadzilparu posłów do sejmu czy wElku założyli biuro poselskie NIe jak mieszkancy maja sie komunikować w waznych sprawach batalia wyborcza toczy się w dużyh miastach tam jest najwiekszy elektorat a iwalka o pociągi toczy sie wokol olsztyna.Nigdy nie doczekaliśmy się posłów którzy by wspólnie stworzyli wspólny front obrony dla Ełku Co robią byli posłowie w tej sprawie???????

     Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. ełczanin #843306 | 164.126.*.* 10-10-2012 14:33

     Jeśli nie opłaca się połączenie na dlugości 100 km ,gdzie średnia prędkości pociągu wynosi niezłe jak na Polską 100 km/h, a trasa łączy miasto ok 300 tysięczne z 60 tysięcznym to chyba trzeba zlikwidować połowę połączeń w tym kraju...

     Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     1. Magilla #843301 | 81.190.*.* 10-10-2012 14:29

      Utwierdziłem się w przeświadczeniu, że w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego, jak również w PLK pracują ignoranci i debile, nie rozumiejący kompletnie potrzeb mieszkańców. O ile mnie pamięć nie myli, to urząd jest dla ludności, a nie ludność dla urzędu. Banda gamoni cholernych.

      Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

      1. majk #843133 | 213.73.*.* 10-10-2012 12:09

       albo jedyna...

       ! - + odpowiedz na ten komentarz

      2. pasjonat #843131 | 89.228.*.* 10-10-2012 12:09

       (...)Otrzymaliśmy też informację o likwidacji dwóch odcinków, o długości ponad 50km każdy, na linii Olsztyn Główny-Ełk, jednak nikt nie potwierdza tej wiadomości. — Słyszałem o takich doniesieniach — mówi Dariusz Rybaczek, naczelnik Sekcji Przewozów Pasażerskich PKP Ełk. — Jednak to tylko plotka, ponieważ PKP PLK już wystosowało oficjalne pismo do mediów dementujące tę informację(...) Panie Rybaczek, to jest prawda. Z 19 tysięcy linii kolejowych, PLK chce zamknąć 4-5 tysięcy. Wiele z tych linii, to ważne odcinki o znaczeniu ponadregionalnym. "Firma" doradcza przygotowała nawet specjalny wykaz, które linie najlepiej "opłacało" by się zamknąć. I faktycznie są tam też zawarte odcinki na trasie Olsztyn - Czerwonka - Ełk. Nie oznacza to oczywiście rozbiórki, co tak jak pan wspomniał, zostało zdementowane przez PLK. Przekazywanie samorządom, a jeżeli te nie będą w stanie, wtedy likwidacja. Tu są o tym artykuły - http://www.rynek-kolejowy.pl/35507/4_t ys_km_linii_do_likwidacji__czyli_restruk turyzacja_w_wykonaniu_PLK_cz1.htm http: //www.rynek-kolejowy.pl/35781/4_tys_km_l inii_do_likwidacji__czyli_restrukturyzac ja_w_wykonaniu_PLK_cz2.htm http://www.r ynek-kolejowy.pl/35762/W_analizach_PLK_o dciecie_lokomotywowni_PR_w_Szczecinie_Ma rszalek_zada_wyjasnien.htm http://www.r ynek-kolejowy.pl/35523/Massel_Dlugosc_si eci_zarzadzanej_przez_PLK_wyniesie_1415_ tys_km.htm ... Radzę się zapoznać i nie wierzyć we wszystko, co pieprzą leśne dziadki z pekapistowskich spółek. Zwykłe mydlenie oczu.

       Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      3. pasjonat #843130 | 89.228.*.* 10-10-2012 12:09

       A nie mówiłem? Znikają 3 pary na Ełk-Olecko-Ełk do tego niezrozumiała likwidacja pociągów na linii Ełk-Białystok. Szczególnie połączenie o 14.52 z Ełku! Przecież ten pociąg miał obłożenie, frekwencja na tym składzie bardzo duża. Ogólnie wszystkie połączenia na linii Ełk-Białystok mają bardzo dobrą frekwencję, bo i czas przejazdu jest dobry, ze względu na stan torów, gdzie z Ełku do Grajewa szlakowa to 120km/h a dalej 100 km/h ( Tyle maksymalnie osiągają tam pociągi osobowe jeżdżące na elektrycznych jednostkach EN57). A czego to są skutki? Ano PiSuarowsko-POpaprano-pekapistowko-wacho wskiej ustawy o usamorządowieniu. Było od początku wiadomo, że tak właśnie będzie. Likwidacja przejętych przez PKP IC dalekobieżnych, międzywojewódzkich połączeń pospiesznych i degradacja i marginalizacja kolei w regionach, gdzie cały ciężar został przerzucony na urzędy marszałkowskie. Marszałkowie albo tworzą swoje własne spółeczki (Koleje wielkopolskie, dolnośląskie, śląskie), albo pociągi, które są przez nich zamawiane dojeżdżają tylko do granic danego województwa (Ełk - Grajewo , Białystok - Szepietowo i wiele innych przykładów z całej POlski). Przecież to jedna Polska! Ludzie... chory kraj.

       Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      4. ... #843073 | 89.228.*.* 10-10-2012 11:30

       Codziennie jeździć do pracy do Białegostoku? 1h i 40 min. w jedną stronę. Musi to być naprawdę bardzo dobra praca, żeby tyle czasu na dojazdy poświęcać.

       Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

       1. olsztyn; #842962 | 88.156.*.* 10-10-2012 09:55

        A pan Kononowicz kandydat na prezydenta wam mowil ze nic nie bedzie i co mial racje i trzeba bylo glosowac na niego.

        Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

       2. ziew #842954 | 83.24.*.* 10-10-2012 09:46

        A miało być tak pięknie-pociągi z internetem, szybkie, wygodne... Panie prezydencie-DO DZIEŁA!!! Ratuj Pan koleje w Ełku-nie każdy turysta przyjedzie samochodem... Chociaż z drugiej strony-to teraz nie trzeba będzie remontować dworca.

        Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

       3. gg #842941 | 46.151.*.* 10-10-2012 09:37

        no bez jaj! ja miałam nadzieje ze dołożą jeszcze pare bo biedne studenty nie mają czym wracać z zajęć.. po 21 z Białego do Ełku by się przydał!

        Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

       4. Podrózni z Olecka #842940 | 89.228.*.* 10-10-2012 09:37

        Szanowni Pastwo być może niedługo zostanie zawieszone połączenie kolejowe Ełk Olecko.Tyle się mówi o turystyce rowerowej tyle pieniędzy wydają samorządy na wirtualną promocję Tylko w pociagach można przewieżdż rowery.Ełk kolejowo odcina się od świata Do orzysza mimo elektronicznej techniki sterowania ruchem kolejowym nie będzie pociagów choć trasa o predkości 80km.Do olecka 80km do Suwałk 80km no i kto wie jak długo pojeżdzi pociąg do Grajewa .Chcielibyśmy Pokazać Pastwu jak wygladało SWIETO otwarcia trasy po wielu latach Elk Olecko Prosimy o uważne poczytanie wypowiedzi ówczesnych i obecnych WLODARZY Google WPISZ Uroczystości ponownego otwarcia lini Elk Olecko. lub Pierwszy wyjazd szynobusu z Elku do Olecka .Podamy przyklad Jeżeli nie będzie szynobusu na trasie Elk Olecko to z KIJEWA piętnascie osób przestanie funkcjonować spolecznie bo tam nie ma autobusu itp.Jeżeli 40 osob to mało jezdżacych tym szynobusem na odleglośc 30 kmto o co chodzi .Z Olecka zebrano kilkaset podpisów i przeslano wyzej.Pragniemy podziękowac Poslowi Makowskiemu ,ktory z życzliwością zainteresował się jako pierwszy naszym problemem inni na nzszą prośbe nie reaguja.dziękujemy gazecie ktora wielokrotnie w artykulach pilotuje poczynania PKP.Zapraszamy redakcję gazety do odbycia podrózy rannym pociągiem do Olecka i z powrotem.Dziekujemy

        Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

       5. ministrant #842916 | 83.12.*.* 10-10-2012 09:12

        A jak do Ełku dojadą turyści tak wyczekiwani przez prezydenta?

        Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

        1. :) #842905 | 213.17.*.* 10-10-2012 09:06

         Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. niech zabiorą wszystkie pociągi w całej Polsce i zamienią je na busy i autobusy które są tańsze, bezpieczniejsze i bardziej punktualne niż ten bajzel. Po torach to niech Tiry jeżdżą.

         1. x #842904 | 89.228.*.* 10-10-2012 09:05

          Wioska Olsztyn jak zwykle jedzie po bandzie! Ale to nie od dziś Ełk dla Olsztyna jest tak potrzebny jak dla Elbląga Olsztyn !1

          Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)