Wtorek, 6 października 2015. Imieniny Artura, Fryderyki, Petry

Zabiorą nam pociągi do Białegostoku

2012-10-10 08:28:00 (ost. akt: 2012-10-10 08:31:12)

Autor: Archiwum gazety

Rano nie będzie bezpośredniego pociągu z Białegostoku do Ełku, a po południu z Ełku do Białegostoku. Wraz z nowym rokiem wprowadzone zostaną zmiany w połączeniach kolejowych na tej trasie. Zlikwidowane zostaną dwa bezpośrednie połączenia. Powodem są oszczędności.

Obecnie między Ełkiem a Białymstokiem kursuje 8 połączeń, po zmianie będzie tylko 6. Do likwidacji Przewozy Regionalne przeznaczyły poranny pociąg z Białegostoku do Ełku o godz. 5:23 oraz popołudniowy z Ełku do Białegostoku o godz. 14:52.

— Od lat nie było tak nietrafionej decyzji na PKP — mówi Jolanta Staniszewska, regularnie jeżdżąca połączeniami między Ełkiem i Białymstokiem. — Codziennie jeżdżę do Białegostoku do pracy i z powrotem, dlatego wiem, jak wielu ludzi korzysta z połączeń Ełk-Białystok. Ludzie jadący rano do pracy w Ełku będą musieli przesiąść się na autobus, który jest droższy, dłużej jedzie, a komfort jazdy jest o wiele niższy od podróży pociągiem.

Z tych połączeń korzysta również ełcka młodzież, która studiuje w stolicy Podlasia.
— Mam znajomych z Moniek, którzy pracują w Ełku i nie wiem, jak sobie teraz poradzą z dojazdem do pracy — mówi Ewelina Remiszewska, studiuje w Białymstoku.

— Sporo ludzi jedzie na weekend do Białegostoku i nie są to jedynie studenci. Teraz zostanie im zabrane istotne dla nas, popołudniowe połączenie. Bardzo zła decyzja władz kolei, przecież nie każdy może sobie pozwolić na dojazd do Ełku czy Białegostoku samochodem, a autobusy są chyba najgorszym rozwiązaniem za względu na ceny biletów.

Z prośbą o wyjaśnienie decyzji Przewozów Regionalnych zwróciliśmy się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

— Owszem, oba połączenia zostaną zlikwidowane, ale nie pozostawimy pasażerów bez środków komunikacji — mówi Łukasz Bielewski, rzecznik urzędu. — Stosownie do ustaleń wynikających z postępowania przetargowego na wyłonienie operatora pasażerskich przewozów kolejowych w latach 2013-2014 między samorządem województwa podlaskiego a samorządem województwa warmińsko-mazurskiego została uzgodniona relacja czterech par pociągów na linii Ełk-Grajewo. Są to: pociąg z Ełku do Grajewa o godz. 14.42, który będzie na miejscu o godz. 15.02, jak również pociąg z Grajewa do Ełku o 7.04, który przyjedzie na dworzec ełcki o godz. 7.24. Natomiast samorząd województwa podlaskiego będzie realizował połączenia na odcinku Białystok – Grajewo – Białystok skomunikowane z w/w pociągami na stacji Grajewo.

Tym sposobem podróżni nadal będą korzystać z połączeń pomiędzy Ełkiem a Białymstokiem, choć będą musieli przesiąść się w Grajewie. Otrzymaliśmy też informację o likwidacji dwóch odcinków, o długości ponad 50km każdy, na linii Olsztyn Główny-Ełk, jednak nikt nie potwierdza tej wiadomości.

— Słyszałem o takich doniesieniach — mówi Dariusz Rybaczek, naczelnik Sekcji Przewozów Pasażerskich PKP Ełk. — Jednak to tylko plotka, ponieważ PKP PLK już wystosowało oficjalne pismo do mediów dementujące tę informację.

Podróżni powinni dokładnie śledzić rozkład jazdy PKP i pojawiające się w nim zmiany. Ważne, że pasażerowie będą mogli rano dojechać do Ełku z Białegostoku czy Grajewa. Ełczanie podróżujący do Olsztyna będą nadal korzystać z dotychczasowych połączeń.
kw
Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze 48 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

 1. elczanin #845869 | 80.48.*.* 12 paź 2012 18:02

  a co wy mysliscie ze w tym miescie ktos mysli o studentach czy ludziach dojezdzajacyh do pracy??to miasto emerytow..bezrobocie 40%(oficjalnie 25) zero perspektyw na znalezienie pracy,coraz mniej połączen z innymi miastami..to juz nie jest Polska C tylko Z...a rzadzacy miastem tylko siedza w ciepelku za biurkami i przytulaja 15 tys.na miesiac i jezdza sluzbowymi samochodami..cholerne nieroby!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. :) #845228 | 5.184.*.* 12 paź 2012 09:28

  Najbardziej to by się przydało połączenie z Białego do Ełku po 21, bo ostatnie połączenie jest po 19. I jak w tym kraju się uczyć?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. bolo #844498 | 82.160.*.* 11 paź 2012 14:45

  Na dworcu w Ełku zawsze śmierdziało od kiedy pamiętam.Taki miejscowy folklor.Po co to zmieniać?Jest przecież slynna na cały powiat Promenada.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. pasjonat #844353 | 89.228.*.* 11 paź 2012 12:32

   Miało być " połączenie z Ełku do Warszawy". Przejęzyczenie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. pasjonat #844351 | 89.228.*.* 11 paź 2012 12:31

   Co do Pani dyr. Załuski z podlaskiego ZPR. Patrzaj pani swego koryta, a nie tu pani jakieś propagandy trzepiesz o ubzduranym w pani głowie połączeniu z Ełku do Białegostoku. Połączenia dalekobieżne nie leżą w waszej gestii. Choć tak na prawdę... To czy jest tu teraz w ogóle coś, co leży tylko i wyłącznie w czyjejś gestii? Wiadomo... przykład idzie z góry. Jaki premier-rząd, taka władza. Na tych wyższych i niższych szczeblach. Co do pociągów. Zarobią PKSy i busiarstwo różnej maści. Za likwidowane w latach 2008-2010 połączenia kolejowe z Ełku i Suwałk do Wrocławia, Lublina, Warszawy itd. min. PKS Suwałki lawinowo zaczęły uruchamiać połączenia na zasadach komercyjnych do tych miast. Z tym, że nie każdy lubi jeździć autobusami, a i te posiadają ograniczoną ilość miejsc. No i są droższe i mniej bezpieczne.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (48)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages