Sobota, 6 lutego 2016. Imieniny Amandy, Bogdana, Doroty

Gminy ustaliły stawki za śmieci

2013-02-08 11:34:27 (ost. akt: 2013-02-08 11:33:51)

Autor: Archiwum gazety

Za niecałe pół roku roku zaczną obowiązywać zmienione przepisy dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi. Naszymi śmieciami zajmą się samorządy. Niestety, wiąże się to z drastyczną podwyżką cen śmieci. Większość gmin uchwały określające sposób naliczania oraz wysokość stawek za odpady przyjęła już w grudniu.

Na terenie 12 gmin wchodzących w skład Związku Międzygminnego "Gospodarka Komunalna" opłata za odpady będzie pobierana w zależności od liczby osób zamieszkałych w gospodarstwie. I tak w gminie Ełk za odpady zbierane i odbierane selektywnie mieszkańcy zapłacą 13zł miesięcznie od osoby, a za odpady zmieszane 14zł od osoby.

W gminie Stare Juchy stawki te wyniosą odpowiednio 9zł miesięcznie od osoby za odpady zbierane selektywnie oraz 12zł za odpady zmieszane. W gminie Kalinowo: 8zł za odpady zbierane selektywnie i 12zł za odpady zmieszane, natomiast w gminie Prostki: 13zł za odpady zbierane selektywnie oraz 13,50zł za odpady zmieszane.

— O sposobie naliczania opłaty za śmieci mieszkańcy gminy zostali już poinformowani — mówi Bożena Bagan, wójt gminy Prostki. — Czekamy na wyniki przetargu. Do 28 lutego mieszkańcy są zobowiązani dostarczyć do urzędu deklaracje dotyczące liczby osób zamieszkałych w gospodarstwie. Będziemy przyglądali się wartościom i stawkom, być może proponowane kwoty zostaną obniżone.

— Proponowane dziś rozwiązania i stawki przyjęte przez radę gminy powodują, że rodziny wieloosobowe będą ponosić dość znaczne koszty — mówi Andrzej Bezdziecki, wójt gminy Kalinowo. — Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która trafiła do Senatu, przewiduje wiele ulg i rozstrzygnięć, które mogłyby wspomóc takie rodziny. Będziemy się jeszcze zastanawiać nad wprowadzeniem zmian.

Radni miejscy nad uchwałą w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki opłaty pochylą się na sesji w lutym. W projekcie uchwały proponowane są stawki: 11,80zł miesięcznie od mieszkańca za odpady zbierane selektywnie oraz 12zł za odpady zmieszane. 


Stawki w gminach ościennych

Gminy miejsko-wiejskie

Olecko: 10zł od mieszkańca za odpady zbierane selektywnie i 13zł za odpady zmieszane, Gołdap: 12zł za odpady zbierane selektywnie i 13zł za odpady zmieszane, Biała Piska: 10,80zł za odpady zbierane selektywnie i 11zł za odpady zmieszane.


Gminy wiejskie

Kowale Oleckie: 10zł za odpady zbierane selektywnie i 13zł za odpady zmieszane, Świętajno: 12,50zł za odpady zbierane selektywnie i 13zł za odpady zmieszane, Wieliczki: 9,50zł za odpady zbierane selektywnie i 12,50zł za odpady zmieszane, Dubeninki: 14,20zł za odpady zbierane selektywnie i 14,50zł za odpady zmieszane. 


Jakie zmiany wprowadza nowela?

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która czeka tylko na podpis prezydenta RP, przewiduje m.in. inną politykę ustalania opłat za gospodarowanie odpadami. Chodzi o umożliwienie gminom wyboru różnych metod naliczania opłat w poszczególnych częściach gmin, np. na obszarze, który ma wodociągi - według zużycia wody, natomiast na pozostałym - według innej metody.

Zgodnie z obecną ustawą gminy mają możliwość wyboru jednej z czterech metod rozliczania się mieszkańców za odbiór śmieci (stawka zależna od: gospodarstwa domowego, liczby osób zamieszkujących gospodarstwo, powierzchni mieszkalnej, wielkości zużycia wody w danej nieruchomości).

Przy wyborze opłaty od ilości osób w gospodarstwie domowym gmina może np. przyjąć inną wysokość stawek dla cztero- czy pięcioosobowej rodziny, a inną dla rodzin z jednym czy dwójką dzieci.

Czar
Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. stratus popierdatus #985346 | 82.13.*.* 11 lut 2013 21:06

  W całym związku jest drożej niż w innych częściach kraju bo mamy ekstra wypasiony zakład utylizacji odpadów wybudowany bardzo przyszłościowo - instalacja w tym zakładzie ma taką przepustowość jakby pomyślana była dla miasta Wrocław, a kosztowała 100 mln zł. Całkiem niedaleko w giżycku wybudowano zakład dla bardzo podobnej ilościowo populacji ludzi za 50 mln zł – można?.... Ełcki zakład budował wychowanek świtu Ełk pan Palczewski Edzio a wiecie przecież że w świt słynie z bardzo dobrego i gospodarnego menedżmentu, tak dobrze tam zarządzają że nie jedno prywatne podwórko zostało wyłożone kostką brukową przy okazji robienia chodnika, a jakie podwórko ma pan palczewski w reglu, zapraszam do obejrzenia.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. sport dla studentow, mysliwi do rad nadzorczy #984343 | 89.228.*.* 11 lut 2013 03:05

  sport dla studentow, wyjazdy zagraniczne dla fachowcow, rady nadzorcze dla mysliwych, czy cos dodac/ Sprawdzcie jak nie wierzycie/ redakcjo Droga tez, ze rady nadzorcze to MYSLIWI. zaloze, sie ze KOMITET SMIECIOWY- to TEZ MYSLIWI. Sa cholernie wysoko zorganizowani, , a ich motto ****** Z LASU I SPOMIEDZY NOG, RWIJ ABYS TYLKO MOGL***** _____BORDASZ_____. Czy to smieci, czy nie smieci, grosz nie smierdzi, grosz sie swieci.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. xyx #983596 | 178.56.*.* 10 lut 2013 13:33

  Mój Boże, a Polkowski nie został wójtem roku. a taki dobry był, na czas wysyłania ?Smsów we wsi pojawiło się oświetlenie ulic. Szkoda , że na te kilka dni nie dał też więcej autobusów. Teraz we wsi znowu ciemno, do następnych wyborów.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ABC #982466 | 80.53.*.* 9 lut 2013 10:32

   Może wczoraj trochę źle policzyłem, gdyż nie 4x15 a 4x13 zł. należy liczyć.Wyjdzie nie 60 a 52 zł. na miesiąc za 4-osobową rodzinę. Zapłaci więc więcej niż dotąd o nie ok. 45 a o ok.37 zł. Jednak ten drobny błąd nie zmienia istoty rzeczy. Nadal pozostaje pytanie - jakie nowe koszty na działającym do tej pory bez zarzutu rynku śmieciowym się pojawiły, że 4-osobowa rodzina musi zapłacić o 37 zł. więcej za odbiór śmieci? Jeśli prawdą jest to, co napisał ktoś poniżej o podwyżkach w Związku Komunalnym, to wydaje się, że odpowiedź mamy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ABC #982103 | 77.252.*.* 8 lut 2013 21:44

   Już mnie nie dziwi, że w gminie Ełk stawki muszą być najwyższe. Tu wszelkie obciążenia mieszkańców muszą być najwyższe. Nie wiem dlaczego, ale jednocześnie czuję, że na tle okolicznych gmin pobory urzędników w Urzędzie Gminy Ełk też są najwyższe. Powiem wprost - obrzydzenie mnie bierze na myśl o tej ustawie i gdy widzę, jak się dopadli w całej Polsce urzędnicy, niczym sępy, do łupienia ludzi. Bo i co w zamian im dadzą? Nic!!! Bo jakim sposobem śmieci były od ludzi odbierane tak i będą. Jak były utylizowane, tak i będą. Jak segregowaliśmy dotąd odpady, tak je segregować będziemy dalej. Nic się nie zmieni poza wzrostem ciężaru życia w tym i wzrostem ilości zdartej z ludzi kasy w urzędach, wielkiej dodatkowej kasy w rękach zarządów zakładów utylizacji odpadów i wysypisk. Dotąd moja 4-osobowa rodzina płaciła za odbiór śmieci tyle, ile chciała firma je odbierająca, czyli ok. 15 zł. Teraz będziemy płacić 60 zł. Pytam się, jakie to nowe koszty się pojawiły, które pochłoną 45 zł.? Pytam się, jak zatem dotąd firmy odbierające śmieci sobie dawały radę w realiach rynkowej konkurencji, której teraz wybrana firma nie będzie mieć? Jak radził sobie Zakład Utylizacji Odpadów? Czy tonął w długach, dokładał się do kosztów utylizacji, zadłużał się w bankach? No cóż, ale tak jest w bananowych republikach, że całe społeczeństwa gniją w pogłębiającej się nędzy, a wąskiej grupce cwaniaków majstrujących prawem żyje się cudownie i resztę mają gdzieś.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (27)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages