Piątek, 12 lutego 2016. Imieniny Czasława, Damiana, Normy

Stawki za śmieci w mieście i gminie

2013-03-05 10:22:45 (ost. akt: 2013-03-05 10:26:07)

Autor: Archiwum gazety

Znamy już stawi za śmieci w mieście i gminie. Sprawdź, kto ile zapłaci.

Miasto Ełk

Za odpady zmieszane mieszkańcy Ełku zapłacą miesięcznie: 12zł - gospodarstwa jednoosobowe, 25zł - dwuosobowe, 38zł - trzyosobowe, 46zł - czteroosobowe, 51zł - co najmniej pięcioosobowe. Za odpady zbierane selektywnie: 11zł - gospodarstwa jednoosobowe, 24zł - dwuosobowe, 36zł - trzyosobowe, 44zł - czteroosobowe, 49zł - co najmniej pięcioosobowe.

Taniej dla rodzin wielodzietnych

Jeżeli w gospodarstwie domowym jest więcej niż 5 osób, to rodzina i tak zapłaci 49 zł .

— Ponieważ w Ełku mamy zróżnicowaną strukturę zabudowy: 91proc. stanowią budynki mieszkalne wielorodzinne, a 9proc. domy jednorodzinne, uznaliśmy, że najbardziej sprawiedliwy będzie sposób naliczenia opłaty za śmieci od gospodarstwa domowego — mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. — Przyjęliśmy taki system stawek, by wspierał rodziny wielodzietne oraz osoby samotnie zamieszkujące w mieście.

Tak głosowali radni

Za przyjęciem stawek głosowali: Krzysztof Wiloch, Jan Wielgat, Dariusz Wasilewski, Romuald Szuliński, Mirosław Sawczyński, Adam Rydzewski, Konrad Siemienkiewicz, Jerzy Czepułkowski, Stefan Węgłowski, Waldemar Pieńkowski, Ewa Awramik, Irena Markowska, Tomasz Dawidowski.


Od głosu wstrzymali się: Karol Marchel, Paweł Czemiel, Adam Dobkowski, Tomasz Przekop, Ireneusz Dzienisiewicz, Idzi Podwojski.


Przeciw głosowali: Michał Tyszkiewicz i Wojciech Kwiatkowski. 
W obradach nie uczestniczyli: Zbigniew Jędrkiewicz i Bogusław Wisowaty.

Będą kontrole

— Koszt całości gospodarki odpadami w naszym mieście został wyliczony na poziomie 7mln 600tys. zł — mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku
. — Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt unieszkodliwienia odpadów w ZUO, koszt transportu oraz koszty administracyjne i edukacji. W najbliższych tygodniach do każdego z mieszkańców trafi deklaracja, gdzie będziemy deklarować, ile osób zamieszkuje w gospodarstwie. W oparciu o te deklaracje będą naliczane stawki opłaty. Deklaracje będą weryfikowane na podstawie innych danych, które posiadamy w urzędzie i oczywiście będą się również odbywały kontrole.

Nowe stawki będą obowiązywały od 1 lipca 2013 roku.

Gmina Ełk

Za odpady segregowane mieszkańcy gminy zapłacą 9,80zł, za zmieszane 10zł od osoby.

— Urzędnicy przygotowali kilka wariantów opłat, w zależności od liczby osób w rodzinie oraz od ilości wytwarzanych śmieci — mówi Stanisław Łojewski, radny gminy Ełk. — Analizowaliśmy wszystkie warianty na komisjach, w połowie lutego.


Tak głosowali radni

Za przyjęciem stawek głosowali: Dariusz Kordyś, Teresa Cybulko, Tadeusz Łojewski, Kazimierz Iwaszko, Krzysztof Sypitkowski, Piotr Baranowski, Julita Opiela, Irena Sędkowska, Danuta Pawłowska, Radosław Krupiński i Janusz Milewski.

Od głosu wstrzymali się: Krystyna Rusiecka i Stefan Żyluk.

W obradach nie uczestniczyli: Stanisław Łojewski i Mirosław Świderski.

Mają inne zdanie

— Uważam, że dzieci powinny być zwolnione z opłaty śmieciowej — uzasadnia swoją postawę podczas głosowania radna Krystyna Rusiecka. — Przynajmniej w rodzinach wielodzietnych, za trzecie, czwarte, czy piąte dziecko, rodzice nie powinni wnosić opłaty. To przecież dla takich rodzin ogromne obciążenie finansowe.

Radny Stefan Żyluk swojej decyzji nie chciał komentować.
Do czerwca 2013 roku zostanie wyłoniony wykonawca odbioru odpadów, jednak po przetargu stawka może ulec zmianie.
Czar
Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Kto jest Kim - Kto.wm.pl

Tomasz Andrukiewicz

Ocena: 90% (80 głosów)

Komentarze (64) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kot Behemot #1017628 | 89.228.*.* 10 mar 2013 16:11

  A gdzie jest kalkulacja stawek? Gdzie jest uzasadnienie takich kwot? To obecnym firmom opłaca sie brać znacznie niższe stawki, a UM robi podwyżki? Przecież teraz to monopolista. A jak podpiszę umowę z jedną z firm to czemu ma niby płacić do UM takie kwoty? Przecież można taniej i zgodnie z przepisami - mam umowę i rachunki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. radykalny katolik #1015304 | 178.56.*.* 8 mar 2013 09:28

  Te nowe podatki śmieciowe to element zagłady narodu prowadzony przez masonerię i kolaborantów z Dobra Wspólnego.Szczególnie dotkliwiy dla rodzin wielodzietnych.Zapamiętamy ich.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. "Eko-mazury" #1014707 | 89.228.*.* 7 mar 2013 17:01

   Ja bym zweryfikował zatrudnienie w administracji. A gdzie jest prasa lokalna lub radio, fakt nie wypada....

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mieszkaniec #1014695 | 89.228.*.* 7 mar 2013 16:53

   10 zł od mieszkańca Gminy Ełk. Ciekawe co będzie po wyborach, a może cena wzrośnie. nie wiem czy firma będzie obsługiwała i wyjdzie na "0" chyba że gmina dopłaci. Rok do wyborów, a potem nie ważne.....Podatki od nieruchomości wzrosły, bilet na komunikacje podmiejską wzrósł itd.A radni jak radni, klepią po ramieniu.....bo to zawsze pensja i ?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ciekawy #1012796 | 80.50.*.* 6 mar 2013 10:00

   A jak zapłacą bary , restauracje itp ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (64)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages