Czwartek, 24 stycznia 2019. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Bałkańskie spotkanie

2013-03-21 11:08:38 (ost. akt: 2013-03-21 12:03:28)

Autor zdjęcia: SP nr4 w Ełku

Komisja Europejska w ramach programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół wspiera finansowo działania podnoszące kwalifikacje nauczycieli i rozwój placówek edukacyjnych w drodze wymiany doświadczeń i praktyk realizowanych na terenie krajów Unii Europejskiej. Szkoła Podstawowa nr 4 realizuje w latach 2012-2014 projekt edukacyjny skierowany na rozwój czytelnictwa wśród dzieci w młodszym wieku szkolnym.

Druga z kolei wizyta robocza projektu odbyła się w Sofii. Gospodarzem spotkania nauczycieli z sześciu placówek z pięciu państw partnerskich (Bułgarii, Polski, Litwy, Turcji i Hiszpanii) była Бойка Стефанова dyrektor przedszkola Slaveykova Polyana w Sofii.

Na wizytę pojechali członkowie zespołu Comenius w składzie: Wanda Wojnowska, Ewa Paszkowska, Dorota Kruszewska, Bożena Merchelska, Grażyna Truszkowska.

W trakcie pobytu w Sofii zespół uczestniczył w roli widza w inscenizacjach przygotowanych przez społeczność przedszkolną - baśniach bułgarskich: „Złota Dziewczynka”, „Trzech braci i złote jabłko”, a także „Śpiącej Królewnie” i w montażu słowno-muzyczno-tanecznym z elementami folkloru o legendarnych dziejach i kulturze Bułgarii. Dzieci przedstawiły ponadto baśń „O wilku i koźlętach” w innowacyjnej aranżacji w języku angielskim.

Zespoły dwukrotnie w czasie wizyty obserwowały zajęcia dydaktyczno-wychowawcze realizowane w bułgarskim przedszkolu. Wzięły ponadto udział w prezentacji przykładów dobrych praktyk (gier i zabaw) przygotowanych przez wychowawców przedszkola i warsztacie taneczno-muzycznym nawiązującym do folkloru Bułgarii, a także w plastycznych: o tematyce baśniowej, a następnie wielkanocnej, którego efektem były albumy kartek świątecznych korespondujące z tradycyjną estetyką poszczególnych narodowości partnerskich. Na okoliczność wizyty przygotowano międzynarodową ekspozycję książek – baśni przywiezionych z krajów partnerskich w ich ojczystych językach.

Nauczyciele przedszkola Slaveykova Polyana dokonali prezentacji bułgarskiego systemu edukacji zwieńczonego dyskusją. Wyświetlono film obrazujący pracę przedszkola. Zrealizowano prezentację sal przedszkolnych, a następnie szkoły podstawowej „zaprzyjaźnionej” z Slaveykovą Polyaną.

Tu nauczyciele obserwowali fragment lekcji i działania pozalekcyjne placówki, w tym świetlicowe i tematyczne (kółko kulinarne). Zostali zapoznani z narzędziami multimedialnymi aktywizującymi pracę uczniów szkoły i włączyli się w quiz wiedzy o Bułgarii z użyciem narzędzi technologii komputerowej.

Zespoły partnerskie miały także możliwość zwiedzania sofijskiej szkoły muzycznej i Centrum Kultury, gdzie obserwowały fragmenty lekcji muzyki fortepianowej i śpiewu, zapoznawały się z elementami bułgarskiego folkloru.

Ukoronowaniem wymiany praktyk szkół partnerskich był panel dyskusyjny połączony z prezentacją zespołów dotyczącą trudności w uczeniu się i sposobów radzenia sobie nauczycieli z trudnościami uczniów w poszczególnych systemach edukacji.

Wizyta wzbogacona została przez organizatorów o zwiedzanie zabytków sakralnych Sofii i Muzeum Ojca i Syna Slaveykovi, wizytę w ratuszu dzielnicy Lozenetz i spotkanie z jego gospodarzem. Ostatni dzień wizyty wypełniła wycieczka plenerowa w góry Riła i lokalne centrum ekologiczne, gdzie zapoznano nas z legendami wywiedzionymi z kultury górali riłskich, a także zwiedzanie ważnego pod względem kulturowym i religijnym Monastyru Rilskiego.
G.Truszkowska
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages