Popularne artykuły

Krzysztof Wiloch: nie ma się czego wstydzić

2013-03-26 08:33:18 (ost. akt: 2013-03-26 08:49:24)

Minęły już ponad dwa lata od wyborów samorządowych, w których wybraliśmy prezydenta, wójtów, radnych gmin, miasta i powiatu. O dotychczasowych działaniach w kadencji 2010-2014 rozmawiamy z Krzysztofem Wilochem, radnym miejskim z klubu Platformy Obywatelskiej.

Krzysztof Wiloch: nie ma się czego wstydzić

Autor: Archiwum gazety

— Jak ocenia pan te dwa lata z perspektywy radnego miejskiego?

— Uważam, że dla naszego miasta dwa ostatnie lata były bardzo udane. Mam na względzie skuteczność wykorzystania środków unijnych, szczególnie w części związanej z inwestycjami. Dużo można by wymienić wybudowanych lub wyremontowanych ulic, chodników, ścieżek rowerowych, parkingów i obiektów. Znalazły również swój finał największe i najważniejszych dla Ełku i regionu przedsięwzięcia inwestycyjne. Mam tu na myśli zakończenie budowy obwodnicy oraz Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Siedliskach. Głosując na sesjach za kolejnymi uchwałami dotyczącymi tych właśnie inwestycji, zawsze miałem poczucie radości i dumy, że dziesięć lat temu jako wiceprezydent Ełku mogłem wraz z innymi samorządowcami dać początek tym inwestycjom.

— A co się nie udało lub co można było zrobić lepiej?

— W moim odczuciu za ostatnie dwa lata Ełk nie ma się czego wstydzić, ale jednocześnie uważam, że to, co najważniejsze, jest zawsze przed nami. Marzy mi się taki Ełk, w którym wszystkie stare kamienice będą zrewitalizowane, kiedy będziemy mieli najpiękniejszy w Polsce muzealny skansen Ełckiej Kolei Wąskotorowej, kiedy żaglówką lub kajakiem będziemy mogli popłynąć do Wielkich Jezior Mazurskich. Marzy mi się, że plany inwestycyjne będą konstruowane z udziałem wszystkich ełczan, a bezrobocie przestanie być w Ełku zmorą. Niejeden powie, że to się nie uda. A ja twierdzę, że „kto nie ma marzeń, ten nie jest realistą”.

— Jak ocenia pan prezydenta?

— Z panem prezydentem, jak i całym jego zespołem, współpracuje mi się bardzo dobrze. Oczywiście każdy z nas ma swój charakter, hierarchię ważności poszczególnych tematów, sposób ich realizacji, czy styl zarządzania. Natomiast widzę u pana prezydenta te cechy, które wysoko cenię. Podoba mi się jego pracowitość, odwaga, konsekwencja oraz merytoryczność w działaniu.

— Zawsze głosował pan tak, jak chciał prezydent?

— Będąc radnym, zawsze głosuję w sposób świadomy i bardzo rzadko wstrzymuję się od głosu. Należy pamiętać, że głosowanie na sesjach to finał rozłożonej w czasie pracy radnych oraz pracowników Urzędu Miasta na komisjach rady. Tam odbywają się pierwsze głosowania, które niejednokrotnie poprzedzone są tworzeniem ostatecznego kształtu dokumentów stawianych w końcu na sesjach. Niezależnie od posiedzeń komisji oraz sesji, jako radni spotykamy się z panem prezydentem przynajmniej raz w miesiącu i dyskutujemy o proponowanych rozwiązaniach dotyczących miasta. Z przyjemnością i satysfakcją mogę stwierdzić, że otwartość w tych dyskusjach pana prezydenta i jego zespołu sprawia, że ostateczne rozwiązania niejednokrotnie różnią się od pierwotnych projektów. I proszę mi wierzyć, że nie jestem niemym świadkiem tych wszystkich spotkań i dyskusji.

— W jakich kwestiach był pan odmiennego zdania?

— Proponuję sięgnąć do protokołów z posiedzeń Komisji Mienia Komunalnego, Prawa i Porządku oraz Komisji Turystyki, Sportu i Rekreacji. Tam przede wszystkim wyrażamy swoje zdanie i toczymy boje w obronie swoich racji. Są sprawy, które wymagają więcej czasu, aby dojść do ostatecznych kompromisów. Do tych najtrudniejszych tematów zawsze należą podwyżki podatków i opłat.

— Czy zamierza Pan ponownie kandydować do rady?

— Nie ukrywam, że praca w samorządzie daje mi dużo satysfakcji. Jeśli moja organizacja tak zdecyduje, to z przyjemnością będę kandydował do samorządu w przyszłorocznych wyborach i poddam się weryfikacji wyborców.
GEM

Komentarze 42 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

 1. KLEMENS #1040502 | 31.63.*.* 31-03-2013 19:51

  CZESI Skodą zrobili furorę RUMUNI a nasi inżynierowie z FSO mają takie ambicję! -SPALAĆ I SEGREGOWAĆ ŚMIECIE!!! wymyślać nowe podatki śmieciowe !!!!Głosujmy na nich to będzie postęp w naszym kraju!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. zemik #1036725 | 46.151.*.* 27-03-2013 17:47

   Brawo Krzyiu, potrafisz zadbać o swą przyszłość. Lata w samorządzie nauczyły ciebie, że warto wchodzić bez wazeliny. Masz jak w banku godną pracę do emerytury. Jeśli nie w zuo to z tym poziomem lizusostwa nie spadniesz poniżej prezesa, no może w najgorszym wypadku dyrektora jednostki. My robole już czekamy na ciebie specu od lansu i kabli.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Rufi #1036692 | 89.228.*.* 27-03-2013 17:07

   A czy ten radny nie pracuje w ZUO? To spółka podległa włodarzom miasta, nic więc chyba dziwnego, że gość wygłasza mowy pochwalne jak to w Ełku jest dobrze. Ja na jego miejscu siedziałbym cicho i udawał że mnie nie ma.

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Pytajnik #1036443 | 89.228.*.* 27-03-2013 13:01

   Poczytacie to sobie, czy wasz "moderator" od razu to usunie? Jak dotąd żaden z wypowiadających się polityków, czy samorządowców nie wspomniał nic o trudzie i znoju nas wyborców w wasze osiągnięcia. Żaden z was nie podziękował nam wyborcom za to że jesteśmy cierpliwi, że znosimy wasze czasem dziwne zachowania w mediach, że musimy tolerować upiększanie, brukowanie, malowanie, naprawianie zamiast pracy dla nas, totalne wodolejstwo i bajkopisanie, zamiast chociażby próby stworzenia nie kolejnego betonowego pomnika ku swojej czci a chociażby kilku miejsc pracy. A wkurza mnie najbardziej, że wcale nie macie w sobie pokory i szacunku wobec nas swoich wyborców. Ja się nie dziwię, że ta praca sprawia wam przyjemność, że dalej byście tak chcieli, że zrobicie wszystko, żeby was znowu zauważono i doceniono. Tylko za co i czemu? Za taką kasę chyba każdy chciałby dalej pracować, podnosić grzecznie łapki, gładko się wypowiadać w mediach i mieć dobry humor. Jest się czego wstydzić panie i panowie, wstydzić się trzeba 30tu procent bezrobocia, kulawej komunikacji, brudnego dworca, braku perspektyw dla wielu rodzin, rosnących kolejek w MOPS-sach i GOPS-ach, likwidacji kolejnych szkół, emigracji kolejnych młodych ludzi którzy powinni być przyszłością naszego miasta i regionu. Fajnie, że chociaż wy macie dobry humor, bo ja muszę myśleć jak przeżyć kolejny miesiąc za 600zł w cztery osoby. Może któreś z was zadowolonych z siebie mi podpowie? I to się tyczy wszystkich opcji politycznych "trzymających władzę". Jeszcze trzymających władzę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. H@GA #1036225 | 27-03-2013 09:31

    To nie wiesz, że media mają ukazywać naszych włodarzy z jak najlepszej strony....... Propaganda sukcesu!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Karolina #1036169 | 79.184.*.* 27-03-2013 08:44

    Chyba przestanę zaglądać na łamy Olsztyńskiej, bo mam dość peanów, jacy to radni wspaniali, jak super działają, a EŁk tak świetnie się rozwija. Jak jakiś poważniejszy problem, to gazeta pisze o nim na samym końcu, jak w innym mediach już huczy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. julo #1036153 | 46.151.*.* 27-03-2013 08:34

    Obywatele,własnie ruszyła kampania w PO ,nie dziwcie się że gościu już w blokach startowych.Czas by odsunął od władzy skompromitowane towarzystwo z PO w starostwie.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   4. klemens #1036123 | 79.162.*.* 27-03-2013 08:10

    Zawsze z koniunkturą.A o FSO to teraz ani piknie!

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   5. tomuś #1036097 | 83.12.*.* 27-03-2013 07:40

    No to już kolejny radny wychwalający poczynania rady i prezia przede wszystkim, dziękuję za kolejne wyczerpujące informacje jak to pięknie i wspaniale w naszym mieście. Zostało jeszcze trochę radnych a więc czekam na następne odcinki tego chyba już serialu "...jest super", jak z piosenki T.Love :"Popatrz na wspaniałe autostrady Na drogi, na których nie znajdziesz wybojów Rosną nowe bloki i nie ma wypadków W czystych szpitalach ludzie umierają rzadko Mamy extra rząd i super prezydenta Ci wszyscy ludzie to wspaniali fachowcy Ufam im i wiem, że wybrałem swoją przyszłość Za rękę poprowadzą mnie do Europy Jest super Jest super Więc o co Ci chodzi Mamy tolerancję wobec innych upodobań Kościół zaciekle broni najbiedniejszych Bogaci są fajni i w miarę uczciwi Policja surowo karze złych przestępców"....

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. elczak #1036079 | 89.228.*.* 27-03-2013 07:27

     dyscyplina partyjna i kupczenie glosami !!!!!!!!

     ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. pkkk #1035844 | 89.228.*.* 26-03-2013 21:52

     Stara prawda- zmienia się punkt widzenia w zależności od punktu siedzenia. początkowo ZSMP,PZPR teraz PO.........oj nieładnie po prostu liczy się kaska. Wywiadzik z P.Radnym to kampania.

     Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    3. ABC #1035840 | 77.252.*.* 26-03-2013 21:50

     Dla mnie to już więcej wywiadów z kolejnymi radnymi może nie być. Nie pomylę się chyba, gdy będę przypuszczał, że kolejni radni będą mówić to samo, co już usłyszeliśmy - Ełk rozwija się wspaniale w ciągu ostatnich lat, wiele sukcesów, wykorzystano wielkie środki na inwestycje, prezydent jest niezwykle pracowity, w ogóle najlepszy, a radnym z nim pracuje się wspaniale. W porządku, niech tak będzie. Tylko w takim razie dlaczego ludziom żyje się tu tak, że tak wielu ich stąd wyjeżdża i nie ma zamiaru wracać? Dlaczego tak wielkie bezrobocie? Dlaczego tak wiele miejsc pracy niknie, a nie pojawiają się nowe? Dlaczego zarobki tych, którzy pracują są tak niskie, że zniechęcają wrecz do pracy? Dlaczego nie słyszymy, ze pojawił się inwestor jeden czy więcej, którzy stworzą szereg nowych miejsc pracy w produkcji czegoś (nie w handlu w galeriach). Dlaczego nie słyszymy, że zarobki w Ełku rosną szybciej niż koszty zycia (nie mam na myśli zarobków w urzędach). Bez nowych miejsc pracy z godnymi, nie nędznymi zarobkami, na nic te chodniki, trawniki, promenady i obwodnice. Kto z tego będzie korzystał? Garstka sytych i zadowolonych z siebie radnych, lekarzy, prawników i klechów?

     Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     1. Gospodarstwo Turystyczne kolo Starych Juch #1035731 | 89.228.*.* 26-03-2013 20:32

      Szanowny Panie Wiloch turystyka powiatu Ełckiego zawsze wiązała się z Ełcka Kolejka Wąskotorowa do dnia dzisiejszego nie wypracowano modelu turystycznego oraz nie przedstawiono piękną atrakcji turystycznej jaka jest kolejka . Pańska wypowiedz na temat wizji atrakcyjności kolejki Wąskotorowej ucieszy wiele podmiotów działających na rzecz turystyki . Nasi turyści postrzegają kolejkę jako przewoźnika końcowy przystanek Sypitki musi mieć swoja oprawę , ponieważ atrakcją dla turysty nie może być czas wolny . Pan sprawował funkcje Wice Prezydenta Ełku na pewno wie ze zmiany muszą być szybkie i zdecydowane. Oprócz srodków finansowych do sukcesu potrzebna jest wizja jak usprawnić działania . miasto i Powiat Ełcki powinny wypracować wspólną strategie turystyczna , wydawać wspólny folder reklamowy .

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     2. Pytający #1035462 | 89.228.*.* 26-03-2013 17:50

      Nie sądziłem że ten gość to taki mądrala. Co oni w tej radzie mają jakieś szkolenia, bo wszyscy gadają tak samo? Zaprogramowali ich na wychwalanie siebie i władze miasta? A czy ten radny nie jest w jakiś sposób odpowiedzialny za śmieci? Panie radny, czy pan uczestniczył w szacowaniu stawki za śmieci, czy tylko klepną to co wymyślił prezydent z pana przełożonym? Tak pytam, bo może warto wiedzieć kto za co jest odpowiedzialny.

      Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     3. Filantrop,inwestor ;z Ełku #1035381 | 178.36.*.* 26-03-2013 17:03

      czy nasze media napiszą coś,o prognozowanych"ZYSKACH" w Parku Naukowo-Technolog. na rok 2013???????? może te pieniądze nasza rada zainwestuje ????? np. w nowy polbruk ????????? 8-) Panie Krzysztofie ,co pan na to ?????? inwestujemy????

      Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. zorientowany #1035370 | 77.115.*.* 26-03-2013 16:55

       Jeśli Pan Radny nie ma tematów to proszę-temat z portalu 90minut.pl. Pan Prezydent przyznał stypendium sportowe Mateuszowi Romachow-zawodnikowi Legii Warszawa, aktualnie grającemu w Wigrach Suwałki. Dla niezorientowanych-zgłosił tego zawodnika Płomień Ełk, którego zawodnikiem nigdy nie był. W Komisji Stypendialnej zasiada Pan Romuald Szuliński-Radny, syn Rafał jest Prezesem Płomienia. I co Pan na to Panie Wiloch i reszta radnych?

       Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

       1. Filantrop.....z Ełku #1035358 | 178.36.*.* 26-03-2013 16:46

        i stało się...... zwymiotowałem,po przeczytaniu w/w rozmowy.Redaktorzy-prowokatorzy, tego nawet nie chce ,się komentować ,a po drugie ; Magilla,Ador,f,ksero,wrys,Logo,Rozbawion y,sss,i agnieszka podsumowali osiągnięcia p.radnego iż nic już dodać nie mogę .Po dużym plusie wszystkim .PS.Cieszy mnie fakt że w Ełku są jeszcze ludzie posiadający swój rozum i oczy ;-)

        Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

       2. pafnucy #1035346 | 89.228.*.* 26-03-2013 16:38

        Elity PO sie ośmieszyły.Bo czym jak nie załosnym widowiskiem nazwać to co przez pól roku robił Pan Osewski ,by w koncu oświadczyć ze sie pogodził.Czy dlatego ,że wojewoda uchylił zarzadzenie o jego powołaniu w Wieliczkach?

        Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

        1. satysfakcja= pieniądze #1035281 | 89.228.*.* 26-03-2013 15:34

         — Czy zamierza Pan ponownie kandydować do rady? 
— Nie ukrywam, że praca w samorządzie daje mi dużo satysfakcji.

         Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        2. f. #1035240 | 46.171.*.* 26-03-2013 15:10

         Mając takie dochody też bym się nie wstydził !!!!!

         Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        3. wrys #1035228 | 79.185.*.* 26-03-2013 14:58

         W Ełku nie ma opozycji. Pisał o tym Tyszkiewicz cyt: "...większość uchwał jest podejmowana jednogłośnie..", wszyscy zgodnie rządzą, więc po co opozycja. Wypowiedziało się już DW i PO. Ciekawe co powie SLD

         Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        4. ksero, cy co??? #1035219 | 89.228.*.* 26-03-2013 14:46

         Czy na tym polega robienie wywiadów z "władcami" tej ziemi, że wstawia się ich zdjęcia pod gotowe szablony wywiadów? Już podobny tekst przeczytałem w tej gazecie, czy mam zwidy? Może to z tego dobrobytu, bo nie od szczawiu i ulęgałek ewentualnie mirabelek, jeszcze za dużo śniegu. Ludzie, wy naprawdę uważacie nas za głąbów? Komu się w tym mieście poprawiło oprócz was? Bo trzy galerie będą? Bo obwodnica jest która zaraz się kończy za rogatkami miasta? Bo co dwa lata wymieniacie kostkę na placu żeby się temu i innemu noga nie podwinęła? Chwalicie się wszyscy tym samym, ale żaden z was nie uderzył się w pierś i nie powiedział, że brak stanowisk pracy, brak perspektyw na ich powstanie, brak warunków do ściągnięcia inwestorów to wasza wina. Bezrobocie nie jest waszą zmorą tylko naszą panie i panowie samorządowcy, bo to nas nie będzie stać na zakupy nie tylko w galeriach, ale w szmatlandach również. Te galerie to dla was, nie dla nas. Kolejny zadowolony z siebie "robotnik na rzecz mas". Flaki się wywracają jak was się czyta, a szczególnie te kawały o pracy dla innych. Ciekawi mnie tylko co będą mieli do powiedzenia Ci z "opozycji" o ile taka jeszcze w tym mieście jest. Ludzie; kostka, asfalt, beton, świeża trawka i kilku szarpidrutów latem to nie wszystko. Jak o tym nie wiecie to wcześniej się poddajcie weryfikacji wyborców.

         Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

         1. Magilla #1034995 | 80.55.*.* 26-03-2013 12:17

          Panie Krzysztofie, marzenia ma Pan piękne. Podejrzewam, że zbieżne z większością niezadowolonych ełczan. Pytanie brzmi: co, wraz z Mazurskim Ikarem, Słońcem Ełku, celebrytą dla ubogich, etc., etc., zrobiliście, żeby te marzenia urzeczywistnić? Z wiedzy, jaką posiadam, wychodzi, że absolutnie nic. Marzenia, które Pan przedstawił, to początek kampanii wyborczej. Nic więcej.

          Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

          1. Logo #1034981 | 83.9.*.* 26-03-2013 11:59

           Panie Krzysztofie zaprawdę powiadam Panu - zatracił Pan zdolność logicznego i samodzielnego myślenia. Szkoda bo zapowiadał się Pan dobrze.

           Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          2. Ador #1034919 | 46.151.*.* 26-03-2013 11:17

           ...panowie bezradni i inni politykierzy,żyjcie dalej w świecie urojonym bo o realu nie macie bladego pojęcia tylko,że "nic nie trwa wiecznie" ,ten system musi paść i stołki znikną na zawsze a życie na wysokim poziomie kosztuje i pieniądze szybko sie rozejdą a wy nawet do łopaty się nie nadajecie, więc naprawdę może być nie tęgo:)

           Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          3. Rozbawiony #1034874 | 89.228.*.* 26-03-2013 10:38

           Ale propaganda. Wszyscy po kolei chwalą się tym samym. Co za zgodne stadko. Szczerze to gubię się w tym wszystkim, co komu zawdzięczać i dlaczego jest tak źle skoro jest tak dobrze. Ciekawy jestem czy choć połowa tej rady ma pojęcie nad czym głosuje. Większość radnych dostała się chyba trochę przypadkiem i na sesjach siedzą cichutko, niezauważenie. Szkoda, że ludzie potem na takich głosują, ale chyba tacy jesteśmy, głosujemy na miernoty, by móc potem ponarzekać.

           Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

           1. sss #1034814 | 213.70.*.* 26-03-2013 09:24

            naprawde mozna usmiac sie czytajac te ostatnie wywiady z radnymi:) wszystko pieknie ladnie, ulice remontuja, kamienice odnawiaja, cud miod malina, tylko czemu z praca tak kiepsko, moze nie dostrzegaja tego wlodarze gdyz siedza we wladzach spolek, radach itd od wielu lat tak wiec nie maja pojecia jak wyglada prawdziwe zycie...

            Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

           2. agnieszka #1034810 | 83.9.*.* 26-03-2013 09:19

            ale kaszana ,szok.

            Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz