Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Kontrowersje wokół segregacji śmieci

2013-03-28 08:16:36 (ost. akt: 2013-03-28 08:23:44)

Autor zdjęcia: Sylwia Jankowska

Wiesław Rusak, sołtys Chruściel, segreguje śmieci na szkło, plastik, papier i aluminium. Twierdzi, że podział na suche i mokre odpady, który ma obowiązywać w naszym powiecie od 1 lipca, jest niezgody z prawem Unii Europejskiej.

— Taki podział to wymysł regionu ełckiego — mówi Wiesław Rusak. — Prawdziwa segregacja, która musi być zgodna z przepisami UE, to podział śmieci na frakcje: plastik, szkło, papier, aluminium.


Opinii sołtysa zaprzecza Jerzy Czepułkowski, przewodniczący Związku Międzygminnego "Gospodarka Komunalna".

— Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami dopuszcza tzw. dualny system zbierania odpadów — wyjaśnia Jerzy Czepułkowski. — Polega on na segregacji odpadów na biodegradowalne (mokre) i pozostałe (suche). Nie ma potrzeby selekcji szczegółowej, ponieważ zostanie ona dokonana w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Siedliskach.


Wiesława Rusaka niepokoi częstotliwość wywozu śmieci.
— Latem, kiedy będzie ponad 20 stopni Celsjusza, a odpady zostaną wywiezione po dwóch tygodniach, bo tak ma być w gminie Ełk, będzie odór, pojawią się bakterie i to przyciągnie gryzonie — mówi mężczyzna.

— O tym, jak często śmieci będą wywożone, decyduje Regulamin Utrzymania Czystości i Porządku w Gminie, który uchwalają radni podczas sesji — wyjaśnia Jerzy Czepułkowski.

— Ludzie z Chełch, Piask czy Malinówki mają zawozić na własną rękę odpady wielkogabarytowe np. lodówkę do ZUO, bo tak jest to rozwiązane — mówi Wiesław Rusak. — W niektórych gminach w Polsce takie odpady są zabierane przez firmy wywożące śmieci.


Wywóz odpadów wielkogabarytowych każda gmina ustala sama.
— Widocznie radni w gminie Ełk zdecydowali, że lepiej będzie, gdy wszyscy zapłacą mniej, a każdy, kto ma tapczan, czy inne odpady wielkogabarytowe wywiezie je we własnym zakresie, by nie obciążać kosztami innych — mówi Jerzy Czepułkowski. — W Ełku będą organizowane tzw. wystawki, gdzie każdy może wystawić zbędny sprzęt, który zostanie zabrany. O terminach wystawek będziemy informować w mediach oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta w Ełku. Kwestię wywozu popiołu też załatwia gmina we własnym zakresie. Tam, gdzie są piece, powinien stać dodatkowy pojemnik na popiół. W Ełku popiół będzie odbierany przez firmę wywożącą śmieci razem z pozostałymi odpadami.
SyD
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (71) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Chruscianka #1584142 | 5.172.*.* 28 lis 2014 19:29

  Jestem oburzona zachowaniem pana Rusaka. Jak pan może coś takiego robic najpierw pan Wiesław był przeciwko obecnemu Wojtowi a teraz przyłączył się do jego zgrupowania tylko ciekawe w zamian za co.Panie Wieslawie czy jest pan niespełna rozumu. Ludzie chcą zmiany i mlodego Wojta . A co do tej straży gminnej panie Wiesiu to kupa smiechu ha ha ha.Dopisze ze pan Wiesław ma obiecano posade jako Komendant straży gminnej.He he he. Chyba sam pan w to nie wierzy. Ludzie glosujcie na Osewskiego .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. WiechoR #1106105 | 83.11.*.* 7 cze 2013 07:50

  Jak piję to za swoje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. alibaba #1086024 | 83.9.*.* 15 maj 2013 20:08

  jak widać Wiesiu trochę się pije oj będzie problem raczej już jest problem chłopie to ty masz ze sobą

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. palahniuk #1040029 | 81.190.*.* 30 mar 2013 22:11

  O widzisz... Napisałem "morzesz", zamiast "możesz". Znów błąd. Ważne, że dostrzegam swoje błędy.... Kiedy ktoś się spieszy, diabeł się cieszy, jak to mówią.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. palahniuk #1040026 | 81.190.*.* 30 mar 2013 22:03

  Masz chyba problem z czytaniem ze zrozumieniem, Magilla, skoro ja mówię o kulturze wypowiedzi na tym forum, a ty ten post bierzesz za pean ku czci ełckiej władzy. A wytykanie mnie błędów ortograficznych morzesz odpuścić. Pisząc szybko na klawiaturze czasem się zdarzają. Te najbardziej rażące poprawiłem, o ile raczyłeś zauważyć. Często umieszczasz długie posty. Uwierz, one również zawierają błędy - semantyczne i składniowe, i mimo że ich nie poprawiasz nikt ci ich nie wytyka, bo dla ciebie liczy się w miarę wyraźne przekazanie myśli.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (71)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages