Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Tłumy w noc z muzeum! [GALERIA]

2013-05-19 12:30:44 (ost. akt: 2013-05-19 12:55:27)
Ełczanie tłumnie przyszli na Miedzynarodową Noc Muzeów w Ełku

Ełczanie tłumnie przyszli na Miedzynarodową Noc Muzeów w Ełku

Autor zdjęcia: Karol Wasilewski

Pierwsza Międzynarodowa Noc Muzeów w Ełku już za nami. Liczba ełczan, którzy w sobotę (18 maja) postanowili późnym wieczorem spędzić kilka godzin z Muzeum Historycznym w Ełku przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Wystawę eksponatów obejrzały tłumy, a potem wszyscy udali się na spacer po Ełku znanym i nieznanym.

Po raz pierwszy Ełk wziął udział w ogólnonarodowym projekcie społecznym, jakim jest Międzynarodowa Noc Muzeów. Tylko tego jednego wieczoru setki muzeów w Polsce i za granicą otworzyły swoje drzwi dla zwiedzających. W tym roku Muzeum Historyczne w Ełku postanowiło wziąć udział w tej akcji i przygotowało specjalny program dla ełczan. Zwiedzających było tak wielu, że w pomieszczeniach muzealnych w kamienicy przy ul. Małeckich 3/2 nie było się gdzie ruszyć. Dyrektor muzeum podziękował wszystkim darczyńcom, którzy przekazali instytucji bądź udostępnili swoje pamiątki.
- Jestem bardzo zadowolony z tego, że ełczanie odwiedzili nas tego dnia tak licznie – mówi Kazimierz Bogusz, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku. - Najpierw zaplanowaliśmy pokaz nabytków muzealnych, które muzeum zbierało od kilku ostatnich miesięcy. Był to finał naszej akcji, a wszyscy darczyńcy, którzy wspomogli zbiory muzealne otrzymali od nas uroczyste podziękowania i dyplomy. Cieszę się, że tylu mieszkańców Ełku przyszło, by na własne oczy zobaczyć efekty pracy MHE w pierwszym etapie jego funkcjonowania. Dla zwiedzających udostępniliśmy tylko jedynie tylko część zbiorów, ponieważ na wszystkie nie wystarczyło miejsca. Są to eksponaty trzech rodzajów: nasze własne, depozyty i wypożyczone.

Zwiedzający mogli obejrzeć egzemplarze starych wydawnictw „Solidarności”, „Trybuny Ludu”, stare banknoty, monety. Ekipa Poszukiwawczo-Odkrywcza w Ełku wypożyczyła na ten wieczór naszywki, ordery, odznaczenia, elementy umundurowania czy amunicji z czasów wojny należące do Wojska Polskiego i Wehrmachtu.
Obecny na otwarciu Międzynarodowej Nocy Muzeów w Ełku prezydent Tomasz Andrukiewicz zdradził plany dotyczące nowej, większej siedziby MHE.
- Tak liczni zwiedzający są tylko potwierdzeniem słuszności utworzenia takiej instytucji jaką jest Muzeum Historyczne w Ełku – mówi Tomasz Andrukiewicz. – Obok powstającej Bramy Mauzr znajduje się budynek pokoszarowy. Tam niegdyś mieściły się stajnie. Ten dość podłużny i obszerny budynek świetnie nadawałby się na nową siedzibę muzeum. Dołożymy wszelkich starań, by po generalnym remoncie muzeum mogło się tam przenieść i zrobić wielką wystawę swoich eksponatów.

Jednak prawdziwą atrakcją był nocny spacer po Ełku znanym i nieznanym. Miał on kilka przystanków, podczas których ełczanie wysłuchali historii danego miejsca. Spacer zaczął się w Parku Solidarności.
- Był on centrum życia niemieckiego Ełku – mówi Hubert Górski, przewodnik po Ełku. – Najważniejszy punkt miasta, stało tu kilka pomników. Fontanna jest identyczna jak w dniu otwarcia parku. W budynku przy Mickiewicza był wicekonsulat, a w miejscu dawnego skweru, gdzie teraz powstaje kamienica, stała niegdyś bożnica żydowska.

Drugim punktem spaceru był Kościół Ewangelicko-Metodystyczny przy ul. Słowackiego.
- Kościół wybudowano w 1926 roku – mówi Dariusz Zubera, pastor Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. - Sama wspólnota powstała wyznaniowa powstała w 1818 dekretem Fryderyka Wilhelma. Pierwotnie znajdowało się tu Ewangelicko-Luterańskie Stowarzyszenie Modlitewne. Obecnie parafia liczy ok. 150 osób z powiatu ełckiego, a zbudował ją Edward Małek.

Kolejnym przystankiem był Kościół Najświętszego Serca Jezusowego.
- Jego budowa trwała w latach 1847-1852 – mówi Hubert Górski, przewodnik. – Zniszczony w czasie I wojny światowej i odbudowany przez Niemców. Obok stał przepiękny ratusz. Niestety został spalony przez Rosjan.

Ostatnim przystankiem był Zamek Krzyżacki, którego historię przybliżył Radosław Herman, archeolog od dwóch lat prowadzący badania zamku ełckiego.
- Noc Muzeów w Ełku to świetny pomysł – mówi Andrzej Ramowski, mieszkaniec Ełku, który wziął udział w spacerze. – Ja i moje dzieci poznaliśmy kawałek lokalnej historii. Zamek jest fascynujący. Zwiedziliśmy jego trzy poziomy, a widok z okien zapiera dech w piersiach.

Uczestnicy spaceru są zgodni – brakowało w Ełku takiej imprezy kulturalno-historycznej. Tłumy ełczan, którzy przyszli w sobotę (18 maja) do muzeum potwierdzają, że jest sens jej organizowania. Następna noc z muzeum już za rok.

Zapraszamy do galerii zdjęć ze spaceru po Ełku!
kw

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. złoty cielec #1099072 | 89.228.*.* 30 maj 2013 10:10

  Żenada, żeby zamek w Ełku ełczanie mogli zwiedzić (niektórzy po raz pierwszy), bo organizowana jest ogólnopolska akcja! Zamek powinny zwiedzać dzieci uczące się w szkołach i uczyć się historii naszych ziem!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ador #1090718 | 46.151.*.* 21 maj 2013 10:02

  Ja z formalnym pytaniem,gdzie eksponaty z wcześniejszych zbiórek,że o paru swoich militariach nie wspomnę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kustosz #1090401 | 178.36.*.* 20 maj 2013 21:15

   to był istny najazd, obeężenie ,tłuszcza- wpuszczałem nawet lufcikiem

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. jo #1089754 | 46.151.*.* 20 maj 2013 08:38

   Zanim cos glupiego napiszesz zastanow sie co ty zrobiles dla historii ,co po tobie zostanie.Jak przyczyniles sie do powstania muzeum.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. marek #1089558 | 62.233.*.* 19 maj 2013 22:03

    Ci co nie byli jak zwykle mają najwięcej do powiedzenia i do skrytykowania. Po pierwsze MHE to zupełnie nowa instytucja i cza spokaże na ile uda sie jej wpisać na stałe w dzieje Ełku. Po drugie uważam, że przewodnik był O.K. wiele nowych informacji mogłem się dowiedzieć o Ełku choć wiele faktów już znałem. Zamek bardzo fajna sprawa, wiele wiadomości na jego temat i o jego dziejach bardzo fajna atmosfera zwiedzania tego co po nim pozostało. Uważam, że impreza była O.K. a, że przyszło tylu ilu przyszło to niech żałują ci co nie przyszli. P.S. nie jestem pracownikiem Urzędu Miasta ani żadnej miejskiej instutucji. Wręcz przeciwnie mam swój biznes i kibicuję drużynie nielubianej przez UM w Ełku.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (21)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages