środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Odznaczony za zasługi dla naszego województwa

2013-06-14 21:18:21 (ost. akt: 2013-06-14 21:29:40)
Wojciech Kujawski otrzymał Odznakę Honorową z rąk wicemarszałka województwa Jarosława Słomy

Wojciech Kujawski otrzymał Odznakę Honorową z rąk wicemarszałka województwa Jarosława Słomy

Autor zdjęcia: Karol Wasilewski

W piątek (14 czerwca) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Ełku Wojciech Kujawski odebrał z rąk Jarosława Słomy wicemarszałka województwa Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wojciech Kujawski jest autorem serii książek-przewodników szczegółowo opisujących szlaki wodne w województwie warmińsko-mazurskim. Właśnie ukazał się ósmy tom tej serii o naszym regionie.
- Moja najnowsza książka to „Łyna i Wadąg”, opis spływu tymi rzekami – mówi Wojciech Kujawski. – Pochodzę z Olsztyna, ale zauroczony Warmią i Mazurami postanowiłem napisać przewodniki po drogach wodnych Mazur. Moje przewodniki są zbiorem widokówek, pocztówek i zdjęć z różnych rzek i jezior.

Podczas uroczystości autor przewodników opowiedział jak doszło do tego, że postanowił pisać właśnie o Mazurach. Opowiedział swoją przygodę z tą krainą, jak się z nią zapoznawał, jak poznał Ełk.
- Jestem zaszczycony tym, że została mi przyznana Odznaka Honorowa za zasługi dla tej pięknej krainy – mówi Wojciech Kujawski. – Ona tylko mnie zdopinguje do dalszej pracy. Cieszę się, że zostałem doceniony za opisanie szlaków wodnych północno-wschodniej Polski. Trzeba przyznać, że moje przewodniki są dość oryginalne, ponieważ nie skupiam się w nich na wielkich miastach i ośrodkach turystycznych, a na małych wioskach, zacisznych miejscach. Moje przewodniki są urozmaicone licznymi pocztówkami i fotografiami. Ich zadaniem jest przypomnienie zapomnianych zakątków.

Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego Wojciechowi Kujawskiemu wręczył pochodzący z okolic wicemarszałek województwa Jarosław Słoma.
- Wieloletnia praca Wojciecha Kujawskiego jest istotnym wkładem w promocję naszego regionu – mówi Jarosław Słoma. – Żadna biblioteka na Warmii i Mazurach bez książek tego autora nie może powiedzieć, że ma pełny księgozbiór opisujący Mazury.

Pełen uznania był również starosta ełcki Krzysztof Piłat, gospodarz spotkania, na którym obecni byli uczniowie z miejskich szkół.
- Wojciech Kujawski jest mieszkańcem powiatu ełckiego – mówi Krzysztof Piłat. – Jest on zaangażowany życiem zawodowym i społecznym w kulturę i promocję Mazur. Jego wydawnictwa opisujące szlaki wodne Warmii i Mazur są ozdobą biblioteki powiatowej. Zarząd województwa uznał, że zasługi autora wykraczają poza nasz subregion, stąd postanowienie o przyznaniu prestiżowej Odznaki Honorowej.

Wojciech Kujawski wydał już osiem tomów, opisuje w nich Mamry, Śniardwy, Krutynię, Omulew-Pisę, Niegocin, Mazury Garbate, Łynę-Wadąg. W przygotowaniu są następne trzy. Będą opisem szlaków wodnych Warmii.

Uroczystość zorganizowało Starostwo Powiatowe w Ełku wraz z Muzeum Historycznym w Ełku. Dr Rafał Żytyniec z ełckiego muzeum wygłosił krótki wykład „Ełk na starych pocztówkach – pozdrowienia dla wujka czy poważne źródło historyczne”.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego jest jednostopniową odznaką stanowiącą wyróżnienie za szczególne zasługi położone dla rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego, wykraczające poza podstawowe obowiązki zawodowe oraz dokonania przynoszące wymierne korzyści dla mieszkańców regionu Warmii i Mazur.
kw

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mazur Paul #2339798 | 176.221.*.* 30 wrz 2017 09:04

  A co z prawami autorskimi dawnych wydawców niemieckich i ich spadkobiercami? W Polsce jest to 70 lat a w Niemczech? Czy te pan myśli, że jeśli kupi pocztówkę, to może ją jako własną powielać, kopiować i publikować.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. robi #1309606 | 83.9.*.* 29 sty 2014 12:41

  Najpierw przyczynili sie do wywalenia go zfirmy ateraz piszĄ ,FAJNY CHŁOP.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. adam #1249473 | 83.9.*.* 20 lis 2013 18:29

  ktoś napisal fajny chlop. A ja czytalem że skakał przez plot w nocy by zobaczyć czy ludzie pracuja. podsumowali go chyba za to szybko. Zwolnili.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. @księgowy #1117990 | 91.210.*.* 18 cze 2013 22:40

   "Krutynia" miała 3 wydania, z tego 3. wydanie to mocno zmieniona treść i ilustracje. Stąd 7 tytułów, ale faktycznie 8 różnych pozycji.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. księgowy #1117746 | 89.79.*.* 18 cze 2013 20:06

   jaki ósmy tom? ten jest siódmym....

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (24)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages