Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Laur za kunszt literacki i autentyczność

2013-06-23 10:10:00 (ost. akt: 2013-06-23 10:07:41)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Kolejny sukces literacki, tym razem w Ostrołęce, świętował ełczanin Jerzy Bauer. Nasz "Tobruk" został doceniony przez Związek Kurpiów za książkę "My z ósmej kompanii", rejestrującą wspomnienia z czasów partyzantki.

Jerzy Bauer brał udział w konkursie zatytułowanym "Kurpie we wspomnieniach". Spośród 50 prac, które poddane zostały ocenie, komisja za jedną z najlepszych uznała "My z ósmej kompanii". Za książkę autorowi przyznano pierwszą nagrodę w kategorii "Za bujne bory, za bujne lasy...".

— To był niezwykle prestiżowy konkurs — przyznaje Jerzy Bauer. — Jego organizatorzy podjęli się bardzo trudnego zadania, chcą stworzyć monografię regionu Kurpiów. Stąd szerokie potraktowanie tematu. Celem konkursu było zdobycie jak największej liczby cennych materiałów i dokumentów na potrzeby tejże monografii. Bardzo cieszy mnie fakt, że oprócz walorów czysto literackich w pracy mojej doceniono autentyczność przedstawionych wydarzeń.

Książka Jerzego Bauera otrzymała wiele pozytywnych ocen, nie tylko w środowisku lokalnym. O "My z ósmej kompanii" pochlebnie wypowiedział się m.in. prof. dr hab. Stanisław Jaczyński, pisząc: "Jerzy Bauer napisał pracę ważną, wartościową, wieloaspektowo uzupełniającą obraz walk partyzanckich 13 pułku piechoty AK. (...) Jej wartość dodatkowo podnosi fakt, że mamy tu do czynienia z relacją z pierwszej ręki, zapisem bezpośredniego uczestnika walki swego oddziału, a także świadka szczególnie dramatycznych zdarzeń związanych z operacją Burza oraz nierzadko tragicznymi losami żołnierzy Armii Krajowej po wejściu na ziemie polskie Armii Czerwonej".

Konkurs "Kurpie we wspomnieniach" został uroczyście podsumowany 15 czerwca w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
Czar

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages