Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

To radni ustalają wysokość pensji władz

2013-06-28 08:57:49 (ost. akt: 2013-06-28 09:11:31)
To radni ustalają wysokość pensji władz (na zdj. posiedzenie Rady Miasta)

To radni ustalają wysokość pensji władz (na zdj. posiedzenie Rady Miasta)

Autor zdjęcia: Archiwum gazety

Zarobki rządzących budzą w ostatnim czasie wiele kontrowersji. Dla przeciętnego mieszkańca 60-tysięcznego miasta, który zarabia 1600 zł wynagrodzenie władz sięgające kwoty 10tys. zł jest nie do zaakceptowania. Trzeba jednak pamiętać, że wysokość wynagrodzenia wójta, prezydenta i starosty ustalają radni, którzy nas reprezentują. Warto to wziąć pod uwagę przed kolejnymi wyborami.

Kwestie związane z ustalaniem wynagrodzenia wójta (prezydenta, starosty) regulują: przepisy ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Przepisy te określają maksymalną wysokość takiego wynagrodzenia. Ostatecznie o tym, ile będzie zarabiał nasz wójt, prezydent, czy starosta, decydują radni.
— Płace starosty ustala się zazwyczaj na początku kadencji — mówi Piotr Gajewski, przewodniczący Rady Powiatu Ełckiego. — Sekretarz, który jest odpowiedzialny za organizację pracy starosty, przygotowuje stosowną uchwałę i propozycje stawek. Następnie uchwała poddawana jest głosowaniu radnych.

Podobnie sytuacja wygląda w mieście i w gminie. Radni mogą podnieść zarobki wójta (prezydenta, starosty), mogą je też obniżyć, bez zgody zainteresowanego. Odbywa się to na wniosek przewodniczącego rady, grupy radnych czy wójta (prezydenta, starosty). Wniosek najpierw trafia na komisję, a po zaakceptowaniu przez członków komisji, już w formie uchwały na obrady rady miasta czy gminy. Tak samo jest w przypadku nagród. O ich przyznaniu decydują radni, poza tymi, które gwarantują przepisy prawa czy regulamin płacowy obowiązujący w danej jednostce budżetowej (trzynastki, nagrody jubileuszowe oraz dodatki stażowe).

Starosta ełcki, Krzysztof Piłat, otrzymał podwyżkę płacy w sierpniu 2008r. (z 8,5tys. zł do prawie 12tys. zł brutto). Wynagrodzenie prezydenta Ełku zostało ustalone na początku kadencji, czyli w grudniu 2010 r. i od stycznia 2011 r. wynosi ono prawie 12tys. zł (brutto). Wcześniej prezydent zarabiał o 1800zł mniej. Wysokości pensji wójtów: gminy Ełk, Prostki, Kalinowo i Stare Juchy, radni uchwalili na początku kadencji 2010-1014. Wzrosły one o około 3tys. zł i wynoszą od ponad 10 do prawie 12tys. zł miesięcznie (brutto). Najlepiej zarabiającym wójtem jest Antoni Polkowski.
— Rada Gminy Ełk za dobrze wykonywaną pracę i skuteczną obronę granic gminy uchwałą z 27 maja 2008r. podniosła wynagrodzenie wójta do kwoty 11tys. 800zł brutto (miesięcznie) — mówi Dariusz Kordyś, przewodniczący Rady Gminy Ełk. — W grudniu 2010r. kolejną uchwałą radni utrzymali wysokość pensji wójta na takim samym poziomie.

Po Antonim Polkowskim, drugim najlepiej zarabiającym wójtem jest Bożena Bagan (wójt gminy Prostki). Na trzecim miejscu jest Andrzej Bezdziecki (wójt gminy Kalinowo), na czwartym Ewa Jurkowska-Kawałko (wójt gminy Stare Juchy).

W maju Rada Sołecka wsi Talusy złożyła na ręce przewodniczącego Rady Gminy Ełk wniosek z prośbą o podjęcie działań mających na celu urealnienie (obniżenie — przyp. autora) zarobków wójta gminy Ełk i jego najbliższych współpracowników. Radni na posiedzeniach komisji wniosek odrzucili.

Komentarz dziennikarza:
— W związku z licznymi interwencjami dotyczącymi wysokości zarobków urzędników, które publikowaliśmy w ostatnich wydaniach "Rozmaitości Ełckich" informuję Czytelników, że przedstawione kwoty były dochodem brutto osiągniętym w roku 2012 z tytułu wykonywanej pracy, z uwzględnieniem m.in. nagród jubileuszowych. Taką nagrodę otrzymał m.in. wójt gminy Ełk za wysługę 35 lat pracy.
 Do osób, które wzbraniały się przed udostępnieniem oświadczenia majątkowego, oraz do tych, które uważają, że urząd nie ma obowiązku publikacji oświadczeń majątkowych na BIP-ie:
Zgodnie z ust. o dostępie do informacji publicznej wójt (burmistrz, prezydent) ma obowiązek niezwłocznego zamieszczenia na BIP-ie urzędu gminy (miasta) skanu własnego oświadczenia majątkowego, niezależnie od tego, czy zostało one odesłane przez wojewodę, czy nie. Wojewoda nie weryfikuje informacji zawartych w oświadczeniach majątkowych wójtów (burmistrzów, prezydentów), gdyż są one wysyłane jedynie do jego wiadomości.
Czar

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. radny katolik #1135482 | 178.56.*.* 6 lip 2013 16:05

  Zarobki elit nie ustalają radni tylko szafarze Biskupa jako Nadzwyczajni Komunii Świętej.Co jest zgodne z Prawem Kanonicznym i zwykłe osoby świeckie wynagrodzeń Starosty i Prezydenta Ełku nie powinny komentować.Wójta wynagrodzenie w stsunku do powyższego jest nielegalne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. emi #1130339 | 168.168.*.* 1 lip 2013 10:18

  Nie ludzcie sie ze w nastepnych wyborach wybierzecie kogos innego. Glosuje sie na liste kto najwyzej na liscie ten wchodzi. Miejsca na liscie ustawiaja partie no i wiadomo kto ma najwiecej do powiedzenia i kto koryta nie odpusci - aktualni rzadzacy. Gdyby byly JOWy to wtedy bylaby inna gatka bo glosowaloby sie na indiwidualnego kandydata a nie na partie. Niestety JOWow nie ma i jest jak jest - ciagle ci sami rzadzacy interesujacy sie tylko tym jakby tu wydoic kase miasta i miec jaknajwiecej dla siebie w czterech literach miec swoich wyborcow. Pozdrawiam zludnikow.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. dijon #1130239 | 46.151.*.* 1 lip 2013 08:54

   Kochani wyborcy ,wasi wybrancy zwróca się do was gdzieś w okolicach jesieni 2014 roku byście ich znowu ich wybrali,przez cztery lata robili co chcieli,brali kasę a was mieli w głebokim poważaniu.Zadnych spotkań zadnych informacji - o pracy radnych dowiadujecie się z prasy zazwyczaj jak jest jakaś afera.Co zrobili jak głosowali co zrobili dla dzielnicy,srodowiska n ie wiadomo.Traktuja wyborców jak baranów,wśród radnych jest wielu nauczycieli - znowu zrobi się mecz na boisku,nagłe spotkan ia z rodzicami ,rada pedagogiczna i jakoś wygramy.System jest sprawdzony i powtarzalny.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. granda #1129129 | 46.204.*.* 29 cze 2013 15:14

   Dlaczego odwołano sekretarza w gminie Ełk?????? i sekretarkę której niedawno sam pan wójt parzył kawę doceniając jej pracę...

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. WYNAGRODZENIE ZADANIOWE A NIE ZA UPŁYW CZASU #1128575 | 178.56.*.* 28 cze 2013 21:14

    RADNI USTALAJĄ WYNAGRODZENIE A NIE MAJĄ WPLYWU NA JEGO ROZLICZANIE BO PRZYJĘLI SYSTEM KOMUNISTYCZNY ZA UPŁYW CZASU A NIE ZA REALIZACJĘ ZADAŃ SAMORZĄDOWYCH.I CO DALEJ?A ZA CO? A CO Z DŁUGAMI?

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (35)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages