Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

O historii pogranicza polsko-białoruskiego

2013-07-16 08:50:30 (ost. akt: 2013-07-16 09:27:26)

Autor zdjęcia: Agnieszka Czarnecka

"Śladami kultur i historii pogranicza Mazur, Podlasia i ziem wschodnich" — pod takim hasłem przebiegała V. Międzynarodowa Konferencja Naukowa zorganizowana w Ełku przez Mazurskie Towarzystwo Naukowe. Jej celem było zaprezentowanie aktualnych wyników badań kultury pogranicza polsko-białoruskiego.

Obrady przebiegały w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym UW-M w Ełku, a przewodniczyli im w pierwszej części spotkania ks. prof. zw. Wojciech Guzewicz i Halina Żydkiewicz, zaś w drugiej części spotkania dr Ryszard Skawiński i Kazimierz Bogusz. Konferencję otworzył występ zespołu młodzieży z Domu Polskiego w Lidzie. Pierwszy wykład poświęcony Powstaniu Styczniowemu 1863r. na Ziemi Lidzkiej wygłosiła Swietłana Siagło.
— Naród polski chwytał się raz po raz oręża, by zerwać peta długiej niewoli, stawał do nierównej walki, wychowywał młode pokolenie na ideałach niepodległościowych — mówi Swietłana Siagło. — W tej walce nasze wschodnie ziemie zajęły jedną z pierwszych linii, dały swoich najlepszych synów do oddziałów powstańczych.

W dalszej kolejności głos zabrał dr Rafał Żytyniec, który opowiedział zebranym o działalności NSDAP na Mazurach i w Ełku.
— Jeśli chodzi o Ełk podstawowym źródłem historii tych ziem jest archiwum tajne w Berlinie przechowujące akta Prus, kartoteka NSDAP, znajdująca się również w archiwum w Berlinie, prasa z tamtych lat, czy przemówienia Hitlera — mówi Rafał Żytyniec. — NSDAP była partią, która zaspokajała potrzeby różnych grup społecznych. W statystykach przodował powiat ełcki. Źródła podają, że NSDAP uzyskała w naszym powiecie aż 76proc. poparcia.

Mazurskie historie przedstawił zebranym Antoni Szubzda. O śmierci i pogrzebie na terenie Polski północno-wschodniej mówił ks. prof. zw. Wojciech Guzewicz. Jadwiga Guzowska opowiedziała słuchaczom o własnej drodze z Ukrainy i Syberii do Polski.

Kolejne referaty poświęcone zostały: Muzeum Historycznemu w Ełku (Kazimierz Bogusz), Powstaniu Styczniowemu na Grodzieńszczyźnie (Józef Porzecki) oraz nauczycielom ełckiego powiatu w świetle działalności Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Ełku (dr Ryszard Skawiński).
— Dziękuję prelegentom za ciekawe opracowania tematów oraz gościom, którzy nas odwiedzili — mówi Alfons Bobowik, prezes MTN w Ełku, organizator konferencji. — Dziękuję również prezydentowi miasta Ełku za patronat i wsparcie finansowe oraz wszystkim, którzy włączyli się w organizację naszego przedsięwzięcia.

Patronat prasowy nad konferencją objęły "Rozmaitości Ełckie".
Czar

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. karaim #1145427 | 81.190.*.* 17 lip 2013 11:39

  Przeczytałem wpis pod artykułem ,,wyborcy'' i zrozumiałem co oznacza słowo ,,ciemnogród''

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. WYBORCA #1144612 | 37.225.*.* 16 lip 2013 13:46

   Należy rozpędzić towarzystwo dyskusyjne.Prosze o informacje kto i ile inkasuje z kasy miasta za udział w tych dysputach.Dleczego wydaje się setki tys zł na etaty w elckim muzeum,to powinno być społeczne lub za symboliczną opłatą

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. prof david- szkola techniczna, potrzebna , sz #1144514 | 91.94.*.* 16 lip 2013 12:07

   Niech ucza po Polsku i po Angielsku , otworza szkole dla sasiaujacych z polska Regionow.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. prof david, nauka i postep zamiast grzebania #1144508 | 91.94.*.* 16 lip 2013 12:02

   Wspolna Szkola Techniczna dla Mlodziezy z Regionow Przygranicznych , z siedziba W Elku. Taka szkola to bylby milowy krok do przodu, a nie dwa kroki do tylu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. prof david, nauka i postep zamiast grzebania #1144507 | 91.94.*.* 16 lip 2013 12:02

   Wspolna Szkola Techniczna dla Mlodziezy z Regionow Przygranicznych , z siedziba W Elku. Taka szkola to bylby milowy krok do przodu, a nie dwa kroki do tylu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages