Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Ełk i gmina Stare Juchy w czołówce najlepszych

2013-07-24 06:00:00 (ost. akt: 2013-07-25 17:08:39)
Sekretarz gminy Stare Juchy Jarosław Franczuk (od lewej), Jerzy Buzek i prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz

Sekretarz gminy Stare Juchy Jarosław Franczuk (od lewej), Jerzy Buzek i prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Nasze miasto znalazło się w rankingu "Rzeczpospolitej" na 4. miejscu najlepiej zarządzanych miast oraz na 3. miejscu miast innowacyjnych! Znakomicie w tym zestawieniu wypadła też gmina Stare Juchy. Włodarze obu samorządów twierdzą, że to nie tylko powód do dumy, ale przede wszystkim zobowiązanie do dalszej pracy.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz odebrał w środę (17 lipca) wyróżnienia z rąk byłego premiera Jerzego Buzka, minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej oraz redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Bogusława Chrabota. Ranking prowadzony jest przez redakcję "Rzeczpospolitej" od 10 lat. Na podstawie danych z Ministerstwa Finansów kapituła wybiera 564 najlepsze samorządy wiejskie, miejskie i wiejsko-miejskie oraz miasta na prawach powiatu. Dalej w oparciu o szczegółowe dane z ankiet ocenia reazliowane inwestycje, dochody i wydatki przypadajace na jednego mieszkańca, wydatki na organizacje pozarządowe, promocję, poziom zadłużenia inwestycyjnego i poziom jego bezpieczeństwa.

W kategorii gmin miejskich i wiejsko-miejskich miasto Ełk znalazło się w pierwszej dziesiatce, uzyskując 4. miejsce. Ełk doceniony został także za działania innowacyjne, a przede wszystkim za rozbudowę sieci szerokopasmowej, dajacej dostęp do Internetu, rozbudowę sieci hot-spot/wi-fi oraz publicznych miejsc dostępu do Internetu.
- "Rzeczpospolita" oceniła, które miasta najbardziej dbają o rozwój i standard życia mieszkańców, nie zapominając przy tym o bezpieczeństwie finansów - mówi prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. - Do Warszawy zaproszono najlepsze gminy i miasta z Polski. Ełk wskazano jako miasto o wysokim potencjale rozwojowym. To bardzo duże wyróżnienie dla Ełku i naszych mieszkańców, bo to własnie ełczanie, ich firmy, instytucje, samorząd miasta codzienną pracą, zaangażowaniem przyczyniają się do poprawy warunków i jakości życia. Wysoka pozycja w rankingu potwierdza, że liczne inwestycje, pozyskane fundusze zewnętrzne, w tym z Unii Europejskiej, ciekawe inicjatywy kulturalne i sportowe wpływają pozytywnie na rozwój miasta. Niezależni eksperci docenili naszą pracę i potwierdzili, że kierunek rozwoju Ełku jest dobrym wzorem dla innych samorządów. Wysoki wynik to nie tylko powód do dumy, ale przede wszystkim zobowiazanie do dalszej pracy i zabiegania o rozwój Ełku.

Gmina Stare Juchy znalazła się w ogólnej punktacji na 59. miejscu, poprawiła się o 16 miejsc w stosunku do roku ubiegłego. Z naszego województwa w tej kategorii wyprzedziły ją tylko gminy: Iława i Stawiguda. Warto podkreślić, że Stare juchy znalazły się na 2. miejscu pod względem pozyskanych funduszy unijnych w przeliczeniu na głowę mieszkańca.
- Uważam, że odnieśliśmy spory sukces, ponieważ jesteśmy małą gminą, a musimy mierzyć się np. z takimi gminami jak Tarnowo Podgórne, w którym są 4tys. podmiotów gospodarczych i 30tys. mieszkańców, a gmina leży pod Poznaniem - mówi sekretarz gminy Stare Juchy Jarosław Franczuk. - Czołowe miejsca od lat zajmują te same gminy, leżące w pobliżu wielkich miast albo aktywne turystycznie. Ważne jest to, że powoli awansujemy w tym rankingu i z roku na rok sukcesywnie poprawiamy swoją pozycję, co oznacza, że nie siedzimy z założonymi rękami, ale intensywnie pracujemy i wciąż się rozwijamy. Trzecie miejsce w województwie i 59. w kraju do czegoś zobowiązuje.

Zwycięzcy:
Sopot, Krynica Morska, Dzierżoniów i Tarnowo Podgórne to według rankingu "Rzeczpospolitej" najlepsze samorządy w Polsce w 2013 roku.
GEM

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ABC #1153031 | 193.248.*.* 26 lip 2013 09:26

  Gratuluję. Jednak za każdym razem, gdy pojawia się ogłoszenie, że Ełk w tym czy w innym konkursie uzyskał miejsce na podium, to chwyta mnie zdziwienie. Pytam się wówczas, skoro jest tak dobrze, to dlaczego tylu mieszkańców tego miasta wyjechało i wracać nie myśli, dlaczego ci co pozostali pracy znaleźć nie mogą, a ogromna większość, którzy ją mają, zarabiają tak nędzne grosze, że bieda jest stałą towarzyszką życia ich i ich rodzin w tym mieście samych sukcesów? Poza tym jeżdżę trochę po naszym województwie i wydaje mi się, że są miasta, które lepiej się rozwijają. Pewnie bezrobocie w nich podobne, jak w Ełku, ale poziom inwestycji wydaje się być o wiele wyższy. Może ich władzom zwyczajnie nie chce się startować w takich konkursach?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wert #1153011 | 46.151.*.* 26 lip 2013 08:57

  o rany toć Jarek ma większe plecy od Buzka

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. uniżony sługa urzęników #1151863 | 89.228.*.* 24 lip 2013 19:57

  "Łubudubu, łubudubu, niech żyje nam prezes klubu. Niech żyje nam. To śpiewałem ja, Wacław Jarząbek, trener II klasy".

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. do kogos/ Pana, Czy Pani spod znaku ?. przemi #1151410 | 31.61.*.* 24 lip 2013 12:06

  tu nie chodzi o art. ktory jest dzisiaj, ale o ten , ktory byl i zniknal razem ze zdsjeciem i koment.zdjecie jest to samo lub podobne.nic nie napisalem zlosliwego, a Ty drogi Forumowiczu mie powinienes nikogo obrazac, bo niema za co.Komp. to niewlasciwe narzedzie do wyladowywania swoich zlych emocji. Pozdrawiam. Bede sie modlil. Amen.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. trew #1151321 | 31.63.*.* 24 lip 2013 10:36

  Ciekawi mnie niezmiernie, jak w tym rankingu wypadła gmina Ełk i jej wódz Polkowski. Może ktoś oświeci czytelników?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages