Sobota, 26 maja 2018. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

200 tys. zł na remont zabytkowych budynków

2013-07-24 12:43:19 (ost. akt: 2013-07-24 13:42:36)
dotację dostało m.in. Stowarzyszenie Mniejszości Narodowej Niemieckiej "MAZURY" w Ełku na remont wieży ciśnień. Umowę podpisuje Irena Szubzda ze stowarzyszenia

dotację dostało m.in. Stowarzyszenie Mniejszości Narodowej Niemieckiej "MAZURY" w Ełku na remont wieży ciśnień. Umowę podpisuje Irena Szubzda ze stowarzyszenia

Autor zdjęcia: Karol Wasilewski

W sali konferencyjnej urzędu miasta prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz podpisał umowy o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków usytuowanym na terenie Ełku.

Remont Wieży Ciśnień, prace na wieży katedra p.w Św. Wojciecha czy remonty kamienic przy ul. Armii Krajowej to projekty, które dzięki dotacji z budżetu miasta zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku. Tak bowiem zapisane jest w umowach o dotacje, które w środę (24 lipca) podpisał prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz z przedstawicielami administratorów tych budynków.
— Sukcesywnie dążymy do wyremontowania wszystkich ełckich kamienic i starych budynków wpisanych do rejestru zabytków — mówi Tomasz Andrukiewicz. — Program polegający na dofinansowaniu remontów realizujemy już po raz trzeci. Dwa lata temu przeznaczyliśmy na to 200tys. zł, rok temu 300tys. zł, a w tym roku ponownie 200tys. zł i jest to suma, poniżej której nie chcielibyśmy schodzić w najbliższych latach. Udało nam się wyremontować już kilka budynków i kamienic mieszkalnych. Przyszedł czas na kolejne. W tym roku miasto podpisało 5 umów. Dofinansujemy 7 projektów. Wnioski o ich dofinansowanie złożyło 5 podmiotów.

Stowarzyszenie Mniejszości Narodowej Niemieckiej "MAZURY" w Ełku mieszczące się przy ul. 11-go Listopada 2 dzięki wsparciu miasta przeprowadzi remont elewacji wieży ciśnień.
— Naprawa tynków, montaż profili okiennych, wykonanie profili szlachetnych, malowanie, przełożenie pokrycia z dachówki ceramicznej, to planujemy wykonać jeszcze w tym roku dzięki dotacji z miasta — mówi Irena Szubzda ze Stowarzyszenia Mniejszości Narodowej Niemieckiej "MAZURY". — Chcemy, by wieża ciśnień wyglądała pięknie. Obiekt potrzebuje tego remontu, ponieważ tynk powoli się sypie.

Parafia p.w. Św. Wojciecha w Ełku wyremontuje elewację wieży kościoła. Remont obejmie też odbicie zniszczonych tynków, naprawę zabytkowych powierzchni i systemu rynnowego.
— Remont już trwa — mówi ks. Mariusz Oleksy, wikariusz w ełckiej katedrze. — Mamy czas do końca roku, więc powinniśmy zdążyć. Wieża kościoła już kiedyś była w pewnym stopniu remontowana, my te prace skończymy.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Ełckiej za 30tys. zł przeprowadzi remont dachu i obróbki dekarskie oraz naprawi tynki.

Wspólnota mieszkaniowa przy ul. Armii Krajowej 25 wykonała już remont z zewnątrz budynku. Teraz odnowi klatki schodowe i instalacje elektryczne wewnątrz kamienicy.
— Nasza wspólnota bardzo potrzebuje tych pieniędzy — mówi przedstawiciel wspólnoty, który podpisał umowę. — Budynek wewnątrz jest w opłakanym stanie. Wreszcie będziemy mogli choć trochę go poprawić.

Z kolei Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Armii Krajowej 20 wykona renowacje drzwi wewnętrznych, przebuduje instalacje elektryczne, podłączy budynek do c.o. i odnowi klatki schodowe.

Miasto rozdysponowało na ten cel 200tys. zł. Ci sami wnioskodawcy, którzy otrzymali wsparcie będą mogli ponownie starać się o nie w przyszłym roku, pod warunkiem, że budynek, w którym chcą przeprowadzić remont nadal będzie widniał w rejestrze zabytków.

Dotacje otrzymali:

• Stowarzyszenie Mniejszości Narodowej Niemieckiej "MAZURY" w Ełku, ul. 11-go Listopada 2 — kwota dotacji: 21tys. zł

• Parafia p.w. Św. Wojciecha w Ełku, ul. Kościuszki 16 — 39tys. zł

• Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Ełckiej w Ełku, ul. Kościuszki 9 — 30tys. zł

• Wspólnota mieszkaniowa przy ul. Armii Krajowej 25 w Ełku — łącznie 60tys. zł (na dwa projekty)

• Wspólnota mieszkaniowa przy ul. Armii Krajowej 20 w Ełku — łącznie 50tys. zł (na dwa projekty)
kw

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. złoty cielec #1152535 | 81.190.*.* 25 lip 2013 16:15

  A kto zaopiekował się antycznymi meblami ze starej apteki na armii krajowej?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mer #1152205 | 91.94.*.* 25 lip 2013 09:55

  K...a Seminarium też?! do cholery opamiętajcie się!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mer #1152203 | 91.94.*.* 25 lip 2013 09:52

  Wieżę ciśnień niech remontują Niemcy a Katedrę szamani w czarnych szatach. Po cholerę pompować kasę w takie głupoty. Są ważniejsze sprawy, niech mieszkańcy zadecydują co jest priorytetem!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. koles #1152147 | 46.151.*.* 25 lip 2013 09:00

  Mniejszość niemiecka przy zakupie wieży ciśnień uzyskała 50% rabatu z uwagi na to iż jest ona zabytkowa - przewidziano iż bedzie wymagało to zwiększonych środków na renowację.Chyba nie chodziło o środki miasta.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. WYBORCA #1151554 | 37.228.*.* 24 lip 2013 14:39

   Wpychanie kościołowi forsy to jak przydział kilograma smalcu dla śmiertelnie otyłego.Co jeszcze zrobi rasa panów żeby bez wazeliny przypodobać się kościolowi i zadłużyć miasto

   Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages