Poniedziałek, 28 maja 2018. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Obchody 50-lecia Koła Łowieckiego "ŁOŚ"

2013-08-17 12:00:00 (ost. akt: 2013-08-17 13:08:25)
Odznaczeni członkowie Koła

Odznaczeni członkowie Koła

Autor zdjęcia: Grzegorz Mikulski

W ubiegłą sobotę (10 sierpnia) w Kalinowie odbyła się uroczystość 50-lecia istnienia Koła Łowieckiego "ŁOŚ". Historia Koła sięga 1963 roku, kiedy to kilku entuzjastów, należących do Koła Łowieckiego "RYŚ" w Ełku, postanowiło powołać do życia nową komórkę łowiecką w Kalinowie. "Łoś" powstał z inicjatywy Alojzego Szyłaka, Henryka Nagłowskiego, Franciszka Wojtkiewicza, Edmunda Wyłuckiego oraz Stanisława Szeląga.

Na początku do koła należało kilkunastu myśliwych. Pierwsze lata działalności to okres wytężonej pracy organizacyjnej. Dwóch spośród założycieli nadal aktywnie uczestniczy w życiu koła, Franciszek Wojtkiewicz z 54-letnim stażem, oraz Edmund Wyłucki, który jest członkiem Polskiego Związku Łowieckiego od 51 lat.

Obecnie Koło liczy 45 członków, z czego 16 posiada uprawnienia selekcjonerskie, oraz 4 stażystów. Zarząd kierujący Kołem w Kalinowie to Grzegorz Wiszenko (prezes), Piotr Prawdzik (łowczy), Waldemar Jankowski (podłowczy), Adam Stankiewicz (sekretarz) oraz Tomasz Onoszko (skarbnik). W skład komisji rewizyjnej wchodzą Krzysztof Urynowicz (przewodniczący) oraz Cezary Klejps i Jan Adamkowicz.

Koło Łowieckie "Łoś" w Kalinowie gospodaruje w obwodach łowieckich nr 155 i 190. Od wielu lat posiada również własną wolierę, w której prowadzi introdukcję bażanta. W celu poprawy warunków bytowania zwierzyny łownej, Koło wydaje co roku kilkanaście tysięcy złotych. Dzierżawi również od Nadleśnictwa Ełku i okolicznych rolników, łąki śródleśne i poletka, gdzie uprawia się kukurydzę, topinambur i zboża. Na zimowe dokarmianie zwierzyny kupuje również ziarno kukurydzy, ziemniaki, siano, zboża, buraki oraz sól. Myśliwi, każdego roku uczestniczą w wiosennym sadzeniu lasu.

— Podczas sobotnich uroczystości nastąpiło poświęcenie Domu Łowieckiego, który powstał dzięki umiejętnościom i ciężkiej pracy członków — mówi Janusz Organisty. — Poświęcona została również Kapliczka świętego Huberta.

Obchody 50-lecia zakończyły się wspólną biesiadą myśliwską trwającą do rana.

Odznaczenia

Zasługi Koła Łowieckiego "Łoś" i jego członków są nie do przecenienia, dlatego też w trakcie uroczystości 50-lecia, odbyło się wręczenie Medali Zasługi Łowieckiej. Koło Łowieckie "Łoś", uchwałą Kapituły Oznaczeń Łowieckich, zostało odznaczone Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej, którym to udekorowano sztandar koła.

Złoty Medal Zasługi Łowieckiej otrzymał Edmund Wyłucki, a Brązowymi Medalami wyróżnieni zostali Jan Abrycki, Andrzej Czuper, Tadeusz Jarmułowicz, Janusz Organisty, Piotr Prawdzik oraz Franciszek Wojtkiewicz.
ewe

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. słuchacz opowiadań #1175245 | 80.50.*.* 19 sie 2013 13:27

  Opowiadał mi myśliwy jak się poluje na lisy z petardami ! A mianowicie ....do jednego z wejść lisa wrzuca się petardę i szybko zatyka np kępą trawy....Jak nie pi....lnie i lis wypada z któregoś wyjścia z prędkością zbliżoną do prędkości śrutu z dubeltówki.Myśliwi ze słabym refleksem nie mają szans na upolowanie a królem polowania zostaje ten najbardziej "bystry" Dasz Bór !!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mysliwy #1175169 | 195.116.*.* 19 sie 2013 12:06

   Ale Magdaleno dziczyzna smakuje, prawda?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Magdalena #1175092 | 89.228.*.* 19 sie 2013 10:17

    Ach jacy to dobrzy ludzie,dokarmiają zwierzątka zimą za własne pieniążki. Nic tylko w rączki całować! Prawda wygląda tak,że pasza dla zwierząt jest wysypywana nieopodal myśliwskich ambon,tak aby było im łatwiej je zabijać. Jeszcze medale sobie za to rozdają....

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. adam #1174515 | 83.9.*.* 18 sie 2013 14:14

     Czy ten Szyłak to ten sam co zbankrutował.? Czy to ten co budował Technopark w którym do dziś winda nie działa .podobno nie działa od początku.Jeżeli tak to gratulacje płynące z całego serca.To duma mieć takiego osobnika.

     ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages