Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Bauer: byłem pierwszym polskim żołnierzem odwiedzającym to święte miejsce...

2013-08-24 15:01:43 (ost. akt: 2013-08-24 15:12:30)

Autor zdjęcia: Archiwum

Co roku na Jasną Górę, gdzie znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, pielgrzymuje pieszo ponad 250 tysięcy osób w ponad 40 diecezjalnych i kilkudziesięciu regionalnych pielgrzymkach. To największe sanktuarium maryjne w kraju. 18 stycznia 1945 r., dzień po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej, próg klasztoru na Jasnej Górze przekroczył pierwszy żołnierz AK, a był nim ełczanin Jerzy Bauer.

Dzieje Jasnej Góry
Zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra, ma bogatą historię. Początki jego istnienia sięgają roku 1382, kiedy to książę Władysław Opolczyk sprowadził paulinów z Węgier do dawnego kościoła parafialnego oraz dokonał fundacji klasztoru. Dwa lata później na Jasną Górę sprowadzono z Rusi obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus. Historia obrazu otoczona jest tajemnicą. Według legendy dzieło to stworzył św. Łukasz Ewangelista poprzez naniesienie farb na drewno pochodzące ze stołu Najświętszej Rodziny.

W kwietniu 1430 r. doszło do napadu rabunkowego na jasnogórski klasztor. Zamordowano kilku zakonników, skradziono ozdoby, a także przebito twarz Madonny na obrazie jasnogórskim. Kroniki głoszą, że wszyscy rabusie zginęli jeszcze tego samego roku. Naprawy zniszczonego obrazu dokonano w Krakowie.W II połowie XV wieku rozpoczęto budowę wielkiego kościoła na Jasnej Górze. Miał on zabezpieczać klasztor przed napaściami.

W 1655 roku, w czasie potopu szwedzkiego, sanktuarium na Jasnej Górze przeżyło najbardziej dramatyczne chwile. Szwedzi chcąc przejąć Jasną Górę, natrafili na opór. Armia szwedzka przeprowadziła kilka akcji bojowych zmasowanego ataku, lecz w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia musiała opuścić jasnogórskie sanktuarium. Zwycięstwo to przypisuje się wstawiennictwu i opiece Matki Najświętszej. W 1656 roku król Jan Kazimierz obrał Maryję zarówno swoją Patronką, jak i całej Rzeczpospolitej, wprowadzając jednocześnie tytuł: Matki Bożej Królowej Polski. Od tej pory Jasna Góra jawi się jako symbol wolności narodowej i religijnej.

Pod okupacją niemiecką
Po wybuchu II wojny światowej już 3 września 1939 roku teren klasztoru zajęli żołnierze Wehrmachtu. Tego samego dnia wezwany do niemieckiego pułkownika przeor klasztoru dowiedział się, że "klasztor ma się podporządkować woli gestapo, oraz że jego bramy mają być zamykane przed zachodem słońca". Niemiecka okupacja Jasnej Góry zakończyła się w nocy z 16 na 17 stycznia 1945 roku. Na wieść o wkroczeniu do miasta wojsk radzieckich Niemcy zdecydowali się na natychmiastowe opuszczenie klasztoru. 18 stycznia w sanktuarium pojawił się pierwszy żołnierz 8. kompanii 13 pp Armii Krajowej. Był nim ełczanin Jerzy Bauer.

— Po rozbiciu naszego oddziału pod Pecynką (31 sierpnia 1944r.) przez Niemców i po wkroczeniu wojsk radzieckich, za zgodą dowódcy, ocalałe resztki zgrupowania wcielone zostały do tworzącej się w Lublinie II Armii Wojska Polskiego — wspomina Jerzy Bauer. — W jej szeregach, a konkretnie w 7. Zapasowym Samodzielnym Batalionie Piechoty uczestniczyłem w wojnie , aż do kapitulacji III Rzeszy. Drogę te rozpoczęliśmy wymarszem na zachód w styczniu 1945r. o zmierzchu. Jako żołnierz w stopniu kaprala uczestniczyłem w kilkunastoosobowym patrolu, wyznaczonym do ustalenia i przygotowania miejsca zakwaterowania całego naszego batalionu w Częstochowie. Dowodził nami zastępca dowódcy kompanii ds. liniowych ppor. Ptaszyński.

Do już wyzwolonego miasta batalion dotarł 17 stycznia 1945r.
— Zakwaterowano nas na ul. Nadrzecznej 18, w domu państwa Barańskich, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci — wspomina Jerzy Bauer.

Wizyta polskiego żołnierza w klasztorze
18 stycznia przed południem Jerzy Bauer powziął decyzje o odwiedzeniu sanktuarium na Jasnej Górze.
— Po krótkim pobycie u fryzjera wyruszyłem do klasztoru — mówi. — Wszędzie spotykałem zaskoczonych moim mundurem rodaków, którzy entuzjastycznie witali mnie jako polskiego żołnierza. Wtedy to zdałem sobie sprawę ze znaczenia roli jaka nam przypadła. Przed murami, kilkadziesiąt metrów od strony bramy głównej, zatrzymał mnie żołnierz radziecki pełniący wartę, jak się okazało, na tymczasowym posterunku. Po upewnieniu się co do celu moich odwiedzin, po krótkiej wymianie niezbyt miłych zdań, wobec mojej stanowczej postawy, dalszych utrudnień nie czynił. Furtkę klasztorną otworzył mi jeden z Ojców Zakonu i ... na chwilę zaniemówił. Po zapewnieniu przeze mnie, że wizyta moja nie jest służbowa, a wyłącznie prywatna, że pomimo munduru i posiadanej broni przybyłem złożyć hołd naszej Pani Częstochowskiej, wylewnie mnie powitał. Uzmysłowiłem sobie, że po latach straszliwej okupacji jestem pierwszym żołnierzem polskim odwiedzającym to miejsce...

Po latach
5 sierpnia 2011r., Jerzy Bauer "Tobruk", wysłał list do generała Zakonu Paulinów, w którym szczegółowo opisał wizytę w klasztorze na Jasnej Górze, wraz z książką własnego autorstwa zatytułowaną "My z ósmej kompanii".
— Przeglądając stare dokumenty, zrozumiałem, że złożona wtedy przeze mnie wizyta posiadała znamienną wymowę — mówi Jerzy Bauer. — Mam nadzieję, że złożone przeze mnie świadectwo uzupełni pamięć historyczną ważnych dla narodu polskiego wydarzeń.
Czar

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tadeusz #1764892 | 89.228.*.* 29 cze 2015 12:07

  Jerzy Bauer nie żyje zmarl 27.06.2015r. miał 90 lat

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ol #1180025 | 89.228.*.* 24 sie 2013 21:34

  bauer to niemieckie nazwisko

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. weteran #1179902 | 31.61.*.* 24 sie 2013 18:03

  dużo zdrowia panie jerzy !!!!! z wyrazami szacunku !!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. pklll #1179829 | 46.151.*.* 24 sie 2013 15:16

  a od kiedy to Jerzy Bauer jest ełczaninem?????????

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages