Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Sam możesz tworzyć i promować muzykę

2013-09-07 17:01:06 (ost. akt: 2013-09-07 17:24:50)
Mateusz Telega prezentuje działanie kontrolera DAW`a

Mateusz Telega prezentuje działanie kontrolera DAW`a

Autor zdjęcia: Karol Wasilewski

Kilku młodych ludzi zamiłowanych w cyfrowej muzyce i technikach jej tworzenia podjęło się próby przekazania choć części swojej wiedzy ełczanom. Warsztaty zorganizowano w Ełckim Centrum Kultury, a składały się z dwóch części: pierwsza dotyczyła cyfrowej produkcji muzycznej, a druga – promowania własnej muzyki.

Stowarzyszenie 16 Wersów uczy tworzenia muzyki na komputerze, pracy w domowym studio dźwiękowym i promocji. Organizuje tematyczne warsztaty i szkolenia. W Warszawie dysponują dwiema nowoczesnymi pracowniami dźwiękowymi i ośmioma stanowiskami producenckimi, wyposażonymi w najnowszy sprzęt. Jednym z ich projektów jest Ełcka Akademia Dźwięku.
- Na warsztaty w ECK złożyły się dwie części – mówi Paweł Sulewski, członek Stowarzyszenia 16 Wersów. – Pierwszą, dotyczącą cyfrowej produkcji muzycznej, prowadził Mateusz Telega. Drugą, o promowaniu własnej muzyki, Paulina Gosk.

Mateusz Telega opowiedział o technikach tworzenia muzyki. Zaprezentował koncepcję domowego studia dźwiękowego i omówił cyfrowe techniki twórcze, jak praca przy syntezatorze i sampling. Wykład urozmaicały prezentacje multimedialne i muzyczne.
- Praktycznie każdy z nas może być muzykiem cyfrowym – mówi Mateusz Telega, koordynator Stowarzyszenia 16 Wersów, który prowadził pierwszą część zajęć. – Musimy tylko wykazać się pasją i zaangażowaniem, właściwościami mentalnymi, wiedzą i umiejętnościami. Trzeba też dysponować odpowiednimi narzędziami.

Uczestnicy wykłady zapoznali się z podstawowymi pojęciami, dowiedzieli się, jaki sprzęt jest niezbędny do rozpoczęcia pierwszej przygody z tworzeniem cyfrowej muzyki. Okazuje się, że niemal wszystko ma znaczenie: zarówno rodzaj komputera, jego parametry, typ mikrofonu, jak i pomieszczenie, w którym będziemy nagrywać poszczególne sekwencje.

Druga część zajęć była poświęcona sposobom promowania własnej muzyki. Poprowadziła ją Paulina Gosk, która wyjaśniła słuchaczom, jak współpracować z mediami i menadżerami klubów. Istotna jest umiejętność przygotowywania profesjonalnych materiałów promujących własną twórczość.
- Wykład był bardzo przydatny – mówi Adam Akielewicz, uczestnik warsztatu. – Miłym zaskoczeniem jest to, że uczestnicy po wpisaniu się na listę otrzymają w wiadomości e-mail zestaw multimedialnych materiałów pogłębiających tematykę tworzenia muzyki cyfrowej.

Dobry sprzęt komputerowy i chęci to za mało, by stworzyć bardziej skomplikowany utwór. Jeśli ktoś myśli poważnie o cyfrowej muzyce powinien wyposażyć swoją pracownię w syntezator, sampler, kontroler DAW`a (Digital Audio Workstation). Pierwsze kroki są trudne, ale gdy uda Wam się opanować podstawową wiedzę i zapoznać się z oprogramowaniem, to tworzenie dźwięku będzie sprawiać prawdziwą przyjemność. Więcej o Stowarzyszeniu 16 Wersów i Akademii Dźwięku dowiecie się na stronie www.akademiadzwieku.pl

Aby zacząć przygodę z cyfrową muzyką wystarczy:
- komputer (PC/MAC), specjalizacja oprogramowania: fruity loops, ableton live, reason
- słuchawki/głośniki hi-fi
- sterowniki ASIO 4 ALL (w przypadku zintegrowanej karty dźwiękowej)

Patronat nad Ełcką Akademią Dźwięku obięły "Rozmaitości Ełckie".
kw

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages