środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

To mogą być ślady pierwszych ełczan [GALERIA]

2013-09-25 14:00:54 (ost. akt: 2014-07-02 09:59:50)
Dr Jerzy Łapo wykopał pozostałości po murze chaty i szczątki naczyń ceramicznych. Badania wykażą, czy eksponaty pochodzą z XV wieku

Dr Jerzy Łapo wykopał pozostałości po murze chaty i szczątki naczyń ceramicznych. Badania wykażą, czy eksponaty pochodzą z XV wieku

Autor zdjęcia: Karol Wasilewski

Muzeum Historyczne w Ełku za swój główny cel obrało stworzenie stałej wystawy o mieście i jego okolicach. Dlatego podejmuje wiele działań w poszukiwaniu eksponatów. Instytucja w części statutowej działalności ma zapisane również badania archeologiczne. Pierwszy wykop już przyniósł nadzieje na wielką sensację archeologiczną w mieście. Archeolog, dr Jerzy Łapo, natrafił na pozostałości zabudowy i szczątki ceramiczne prawdopodobnie z XV wieku, czyli z początków Ełku.

Pozornie miejsce pracy archeologa, dr Jerzego Łapo, nie robi wrażenia. Wąski, podłużny prostokąt, głęboki na niecałe pół metra. Ale to właśnie w tym wykopie u zbiegu ulic Pułaskiego i Wojska Polskiego dyrektor ełckiego muzeum Kazimierz Bogusz i dr Jerzy Łapo pokładają wielkie nadzieje. Po dwóch dniach żmudnego wybierania i przesiewania kolejnych warstw ziemi archeolog natknął się na elementy muru, będącego pozostałością po zabudowie oraz szczątki ceramiczne. O przebiegu prac archeologicznych obaj panowie poinformowali w środę (25 września).

— Wykop jest niewielki, ponieważ to wstępne prace, mające potwierdzić nasze przypuszczenia na temat zabytków archeologicznych w tym miejscu — mówi dr Jerzy Łapo, archeolog, który współpracuje z MHE. — Po usunięciu wierzchnich warstw ziemi zauważyłem szczątki muru dawnej chaty, najprawdopodobniej z XV wieku. Chatka była bardzo mała jak na dzisiejsze warunku, bo miała jakieś 2x3m. Ale mogła służyć jako obudowane palenisko z przeznaczeniem do przyrządzania posiłków. Są też szczątki naczyń ceramicznych.

Wbrew pozorom prace archeologiczne są dla Ełku bardzo ważne.
— Z pewnością wielu ełczanom nasunie się jedno pytanie: po co kopiemy w ziemi? — mówi Kazimierz Bogusz, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku. — Badania archeologiczne są potrzebne dla zebrania eksponatów, a bez nich nie powstanie stała wystawa, która jest naszym celem. Jeśli badania potwierdzą, że odkryte fragmenty rzeczywiście kiedyś były częścią chaty z XV wieku, a łupiny ceramiczne to pozostałości po naczyniach pierwszych osadników Ełku, to dzięki tym badaniom dowiemy się więcej o pierwszych ełczanach. Prace prowadzi dr. Jerzy Łapo, archeolog z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, z którym nawiązaliśmy współpracę. Niestety MHE ze względów finansowych nie może pozwolić sobie na zatrudnienie własnego archeologa. Badania archeologiczne muzeum ma zapisane w swoim statucie i są na nie środki.

Jeśli laboratoryjne badania potwierdzą, że to, co udało się odkryć, rzeczywiście pochodzi z XV wieku, to Ełk będzie jednym z nielicznych miejsc w województwie, które może pochwalić się eksponatami, mającymi tyle samo lat, co samo miasto.
kw

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. reszta prawdy #1205059 | 81.190.*.* 26 wrz 2013 07:41

  Na jej ślady natrafiono już w 2002 roku podczas nadzoru archeologicznego nad kładzeniem kabla elektrycznego.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wrys #1205003 | 89.228.*.* 25 wrz 2013 23:11

  Tam znajdowała się ciasna zabudowa wzdłuż całej teraźniejszej ulicy Wojska Polskiego. Ciągnęła się do samego jeziora. Teren ten był wielokrotnie kształtowany. Artefakty na pewno zostały przemieszczone

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. tor #1204932 | 81.190.*.* 25 wrz 2013 21:24

  ile razy mozna o tym samym mowic???

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. sąsiad #1204685 | 178.36.*.* 25 wrz 2013 15:21

  Kiedyś mój sąsiad zza miedzy, z którym jeździło się własnoręcznie zrobionym bolidem w hełmie niemieckiego żołnierza, a teraz pan doktor Jerzy Łapo. Gratuluję znaleziska i przesyłam pozdrowienia.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. x-men #1204657 | 89.228.*.* 25 wrz 2013 14:27

  przecież tam niedawno stała kamienica, pewnie szczątki pozostałe po mieszkańcach ;)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages