środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

Poseł Makowski: Nie wymieniajcie kas fiskalnych na nowe!

2013-09-27 09:18:45 (ost. akt: 2013-09-27 09:20:48)

Autor zdjęcia: Agnieszka Czarnecka

Nowe przepisy mówiące o umieszczeniu na paragonach fiskalnych nazwy towaru lub usługi pozwalającej na jednoznaczną ich identyfikację wejdą w życie 1 października. Część podatników zakupiła w związku z rozporządzeniem ministra finansów kasy lub oprogramowanie pozwalające na wprowadzenie zmian w paragonach. — Zupełnie niepotrzebnie — twierdzi ełcki poseł Tomasz Makowski.

— Minister finansów wydał 1 kwietnia rozporządzenie, w którym zapisał, że przedsiębiorcy mają obowiązek wymiany kas fiskalnych — mówi Tomasz Makowski. — Za pośrednictwem jednego z posłów Ruchu Palikota, złożyliśmy w tej sprawie interpelację. W odpowiedzi na nią pan minister wycofuje się z pierwotnych założeń rozporządzenia i tłumaczy, że przedsiębiorca może, ale nie musi zmieniać kasy fiskalnej.

Zdaniem Makowskiego ełccy przedsiębiorcy nie zostali odpowiednio wcześnie poinformowani o zmianie interpretacji rozporządzenia i narazili się na niepotrzebne koszty.

— Czy w związku z doprecyzowaniem przez ministra nowego rozporządzenia Urząd Skarbowy w Ełku przeprowadził kampanię informacyjną? — pyta poseł Makowski. — Czy wydał jakiekolwiek ulotki bądź informatory na ten temat? Czy wysłał do każdego z przedsiębiorców zawiadomienie o tym, żeby nie wydawali pieniędzy, których nie mają, na zmianę kas i oprogramowań?


Zapytaliśmy naczelnika US w Ełku, w jaki sposób podatnicy zostali poinformowani o braku konieczności zakupu kas fiskalnych. 


— Urząd Skarbowy w Ełku posiada swoją stronę internetową i na tej stronie w aktualnościach zamieszczona jest interpretacja ogólna rozporządzenia ministra finansów z 13 września bieżącego roku, dotycząca kwestii związanych z kasami rejestrującymi, a szczegółowo z jednoznaczną identyfikacją towarów i usług na paragonach — mówi Grzegorz Tokarski, naczelnik ełckiej "skarbówki". — Rozporządzenie z 1 kwietnia posiada pewne przepisy przejściowe, które mówią, że podatnicy mogą używać kas na dotychczasowych zasadach sprzed wejścia w życie nowych przepisów do 30 września. Nowe rozporządzenie wprowadza, w paragrafie 8 ustęp 1 pkt. 6 zapis, że paragon fiskalny zawiera co najmniej nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną identyfikację. Powstały tutaj problemy interpretacyjne, dlatego minister wydał interpretację ogólną w tej sprawie, o której wspomniałem. Wyjaśnia w niej, że ta jednoznaczna identyfikacja towaru nie musi być tak bardzo szczegółowa. Ważne, by pozostawała ona w zgodności ze stawkami podatkowymi, które są różne przy różnych produktach. Co do kas fiskalnych starszego typu, które mają pewne ograniczenia techniczne, przepisy przejściowe tego rozporządzenia wskazują, że podatnicy mogą stosować nowe przepisy odpowiednio, czyli tak jak mogą najlepiej. 


Podatnicy, jak przekonuje Tokarski, nie mają i nie mieli obowiązku zakupu nowych kas fiskalnych.


— Przepis przejściowy stanowi pewien wentyl bezpieczeństwa dla podatników, by nie narażać ich na zbędne koszty. Ten przepis był w rozporządzeniu od samego początku — dodaje Grzegorz Tokarski. 


Naczelnik US w Ełku zapowiada, że zorganizowane zostaną szkolenia dla przedsiębiorców dotyczące wejścia w życie nowego rozporządzenia.


— Zapraszam wszystkich zainteresowanych podatników w piątek, 27 września, na godzinę 12 do urzędu, gdzie odbędzie się spotkanie w tej sprawie — dodaje. 


Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Skarbowego w Ełku. 


Czar

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 67 #1207842 | 81.190.*.* 30 wrz 2013 16:23

  Panska krytyka jest potrzebna w kazdym calu.Jednak na terenie miasta przez trzy lata nie uczestniczył Pan w pozytywnej krytyce lub negatywnej,oczywiscie bez oszczerstw .Co tu dużo mówić zaistniał jednak Pan w polityce i nie jeden z lokalnych polityków dużo by dał żeby być w sejmie.POWRÓT NA SCENĘ POLITYCZNA W ELKU TO FANTAZJA.Nie wykorzystal Pan podstawowego nośnika jakim jest wlasna coroczna gazeta .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #1207492 | 89.228.*.* 29 wrz 2013 21:41

  a ten z prawej to dziaddddddddddddddddd straszny!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Polak #1206574 | 81.190.*.* 28 wrz 2013 10:51

  Niech poseł Makowski zajmie się w życiu czymś pozytywnym przynoszącym efekty - zaciągnie się do pracy w kopalni, w lesie przy wycince drzew, czy weźmie miotłę w dłoń i posprząta ulice. Tymczasem praca polityka bywa bezproduktywna, bezcelowa i demagogiczna a na poselskie pensje płacimy my wszyscy. I oto on! W blasku i chwale pojawia się poseł Makowski przed Urzędem Skarbowym w Ełku - co prawda już bez kamizelki ratunkowej i bez wąsów - ale wciąż ten sam - i chce właściwie nie wiadomo czego... Długo się zastanawiałem o co mu właściwie chodzi. Jeżeli nawołuje do niewymieniania kas fiskalnych tylko oprogramowania do nich - to nie widzę problemu bo jest to zgodne ze stanowiskiem fiskusa. Natomiast jeśli poseł Makowski nawołuje do niewymieniania kas i niewymieniania oprogramowania do tych kas - to już nawołuje tym samym do łamania powszechnie obowiązującego prawa, które wraz z kolegami posłami tworzy na ul. Wiejskiej. Poseł Makowski wiedzieć również powinien, że przepisy rozporządzenia należą do tych powszechnie obowiązujących publikowanych w Dzienniku Ustaw, wchodzą w życie z dniem ogłoszenia i nie wymagających jakichś dodatkowych pism do odbiorców informujących o tym, że obowiązują. Zawsze tak było. Nikt nigdy mnie nie inforował np. o tym że zmieniły się przepisy karne, budowlane, meldunkowe czy innego rodzaju. Więc właściwie po co ten cyrk? Może dlatego że do wyborów już niedługo a Ruch Palikota, jak dowodzą sondaże wyborcze, nie wejdzie do Sejmu, więc należy już teraz podjąć kampanię wyborczą?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. gej #1206561 | 178.56.*.* 28 wrz 2013 10:15

  a o naszych interesach to pan pamięta

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. MAREK #1206349 | 81.190.*.* 27 wrz 2013 20:46

  PANIE TOMASZU ZALAMAL PAN WIARE W WYBORCACH

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages