Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Polska a Czechy. O literaturze i nie tylko

2013-12-08 13:08:38 (ost. akt: 2013-12-08 13:51:25)

Autor zdjęcia: Karol Wasilewski

W Muzeum Historycznym w Ełku gościł prof. Libor Martinek, czeski miłośniki kultury i literatury polskiej, a także jej tłumacz.

- Libor Martinek jest prof. nadzw. w Zakładzie Bohemistyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego w Opavie - mówi Zbigniew Chojnowski, który poprowadził spotkanie. - Jego zainteresowaniami naukowymi są historia literatury czeskiej XX wieku, teoria literatury, komparatystyka, translatologia, regionalistyka, studia interdysciplinarne (literatura i muzyka), a więc zainteresowania ma wszechstronne. Nauczył się języka polskiego z miłości do literatury polskiej, żeby móc ją czytać w języku polskim.

Naukowiec z Czech, którego gosciło ełckie muzeum pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego, w który jest stykiem słowiańsko-niemieckich kultur z domieszką innych kręgów kulturowych. Spotkanie dityczyło literatury polskiej i niemieckiej oraz relacji, które tworzą się miedzy nimi. Literatura nie zna obcych sobie tematów, dlatego też w dyskusji poruszone zostały różne apekty życia w Polsce i Czechach, m.in. multikulturalizm czeski czy społeczność Romów u naszych południowych sąsiadów.
- Romowie w Czechach wybierają zazwyczaj dwie, skrajnie różne drogi życia w społeczeństwie - mówi prof. Libor Martinek, literaturoznawca z Czech, miłośnik polskiej prozy. - Albo kierują się w stronę mediów, są dziennikarzami, prezenterami telewizyjnymi, showmenami, albo unikają wszystkiego, co mogłoby przyczynić się do ich asymilacji ze społeczeństwem czeskim, czyli nie pracują z pokolenia na pokolenie, ani nie wysyłają swoich dzieci do szkół. Ich życie można zestawić z głośnym teraz w Polsce filmem "Papusza" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

Dyskusja polegała na spojrzeniu na nasze kraje z tych samych perspektyw, co ukazało różnice i podobieństwa polskiego i czeskiego narodu. Spotkanie prowadził Zbigniew Chojnowski, poeta, krytyk literacki i naukowiec z UWM w Olsztynie, który kilka miesięcy temu wygłosił w MHE wykład o regionalnym poecie Michale Kajce.
kw
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. rudolf valentino #1265302 | 46.204.*.* 8 gru 2013 14:33

    Ale,kwas muzeum historyczne,na takim zadupiu.a może powołać .... instytut kinomatografi ziemi ełckiej

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages