Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Klub Przyjaciół Ełku w Chicago pomaga naszym noworodkom

2014-05-22 15:49:53 (ost. akt: 2014-05-22 15:50:50)

Autor zdjęcia: UM Ełk

Prezes Klubu Przyjaciół Ełku w Chicago Jan Bielewicz dzisiaj przekazał dla szpitala miejskiego "Pro Medica" 45 tys. zł. Pieniądze te przeznaczone zostaną na zakup sprzętu do resuscytacji krążeniowo – oddechowej noworodków.

Kwota 45 tys zł. została zebrana przez ełczan mieszkających w Chicago w trakcie zorganizowanych tam dorocznych pikników charytatywnych. Przeznaczona ona zostanie na zakup sprzętu do resuscytacji dzieci zaraz po porodzie.

Dzisiaj odbyło się przekazanie zebranej kwoty na rzecz szpitala oraz oficjalne podpisanie umowy.

Termin resuscytacja pochodzi od łacińskiego słowa resuscito, co oznacza „przywracam do świadomości, budzę".

Konieczność przeprowadzenia resuscytacji zaraz po porodzie można przewidzieć w około 70% przypadków dzięki rozpoznaniu przedporodowych oraz okołoporodowych czynników ryzyka niedotlenienia noworodka. Działania resuscytacyjne przeprowadza się w celu niedopuszczenia do uszkodzenia centralnego układu nerwowego w dziecka.

Pierwsze chwile życia dziecka tuż po porodzie są niezwykle ważne i mają bezpośredni wpływ na jakość jego życia w przyszłości. Dlatego ważne jest żeby w sytuacji kryzysowej jak najszybciej przeprowadzić wszystkie niezbędne czynności resuscytacyjne. Natomiast do ich prawidłowego przebiegu niezbędny jest odpowiedni sprzęt.

Na szczęście relatywnie mała grupa noworodków wymaga jakichkolwiek zabiegów resuscytacyjnych w momencie narodzin. Wśród tych, które rzeczywiście ich potrzebują, większość wymaga tylko pomocy w upowietrznieniu płuc. Natomiast pozostałe dzieci tuż po porodzie oprócz upowietrznienia płuc, aby przeżyć potrzebują dodatkowo krótkiego okresu uciskania klatki piersiowej.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lewus.......z Ełku #1401714 | 178.36.*.* 23 maj 2014 19:31

  unija nam daje, rodacy zza oceanu dają itp,itd. czyli jako naród jesteśmy do niczego, lewarami liczącymi na datki i drapane. Jako społeczeństwu, brakuje nam kręgosłupa moralnego i ksztyny honoru. Żal......

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. z Ełku #1401127 | 77.252.*.* 23 maj 2014 07:11

  No to teraz podatek od darowizny należy zanieść do Urzędu Skarbowego!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages