Bożena Waleria Bagan - kandydatem na wójta gminy Prostki

2014-11-07 12:49:13(ost. akt: 2014-11-10 09:20:49)
Moi wyborcy, po szesnastoletnich rządach poprzedniego wójta, postawili przede mną bardzo trudne zadanie. Oczekiwali zmian wizerunku gminy, lepszego wykorzystania środków unijnych, nowoczesnej infrastruktury, dostępności do internetu, a przede wszystkim uporządkowania spraw komunalnych.
Powyższe oczekiwania przełożyły się na zadania, zaakceptowane przez Radę Gminy i wytyczyły nowoczesny kierunek rozwoju, służący wszystkim mieszkańcom.
Co udało się zrobić ze środków unijnych?

Moja kadencja przypadła w okresie w którym większość środków unijnych z perspektywy finansowej 2007 – 2013 była już wykorzystana lub zakontraktowana. Pomimo tego, nie zmarnowaliśmy szansy na rozwój. Dzięki dobraniu zespołu kompetentnych pracowników, wartość pozyskanych środków z UE wzrosła z kwoty 3mln 200tys w 2010 roku do kwoty 24mln 401tys.

Przy tym należy wymienić projekty: zagospodarowanie turystyczno – rekreacyjne odcinka rzeki Ełk w miejscowości Prostki, powstanie Akademii Rozwoju świetlic w Gminie Prostki, zakup ciężkiego wozu strażackiego, przebudowa i rozbudowa systemu zaopatrzenia w ciepło wraz z sieciami cieplnymi i węzłami z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii w Prostkach, XIV i XV Dni Prostek, wyrównanie szans – internet w Gminie Prostki, e-Urząd dodaj do ulubionych, program reintegracji społecznej „Przez trudności do celu”, modernizację oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych przy szkołach podstawowych, budowę kompleksu turystyczno – rekreacyjno – sportowego nad rzeką Ełk w Prostkach, przygotowanie dokumentów strategicznych dla ełckiego obszaru funkcjonalnego województwa warmińsko – mazurskiego, Klub Integracji Społecznej – edukacja, kultura, integracja, przebudowę drogi powiatowej Prostki - Marchewki z budową chodnika na odcinku Krupin – Prostki oraz wykonanie dokumentacji na dalszy odcinek tej drogi z Marchewek do miejscowości Sokoły Jeziorne, budowę dwóch odcinków i oświetlenie trzech odcinków trasy turystyczno – przyrodniczej „Szlakiem Kmicica”, kurs I pomocy „Babska Inicjatywa” dla strażaków oraz w zakresie gospodarki wodo – ściekowej: budowę i przebudowę oczyszczalni ścieków w Prostkach oraz kanalizacji sanitarnej w aglomeracji Prostki, gospodarkę wodno – ściekową w aglomeracji Prostki, sieć wodociągową z wodociągami w miejscowościach Prostki - Niedźwedzkie – Bobry – Miłusze.

Jaka jest recepta na gospodarność w gminie?

Z Radą Gminy przyjęliśmy zasadę realizacji inwestycji przy wykorzystaniu środków zewnętrznych. Łączna kwota pozyskanych środków ze wszystkich dostępnych źródeł zewnętrznych wynosi 31 mln 240 tys zł. Każda kwota pochodząca z budżetu gminy przynajmniej w połowie jest dofinansowywana ze środków unijnych bądź ministerialnych, czy z partnerstw publiczno – prywatnych lub z innymi samorządami. Były też inwestycje w całości finansowane ze środków zewnętrznych np. ponad 600 tys. na internet, trzy oczyszczalnie ścieków w Kosinowie, Kobylinie i Zawadach – Tworkach lub drogi w Bobrach i Borkach. Dzięki takiej polityce finansowej nasza gmina w rankingu najlepiej rozwijających się gmin w Polsce w kadencji 2010 – 2014, przeprowadzonego na zlecenie gazety samorządowej „Wspólnota” w obszarze „finanse”, zajęła 184 miejsce (na 2479 gmin). Jesteśmy przy tym jedną z najmniej zadłużonych gmin, co daje dobrą pozycję do ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych w nowej perspektywie finansowej na lata 2015 – 2020.

W jakiej kondycji sportowej są Prostki?

W ostatniej kadencji stawialiśmy na masowy rozwój sportu, bez względu na wiek. Najmłodszym dzieciom wybudowaliśmy place zabaw przy szkołach w Rożyńsku Wielkim, Wiśniowie Ełckim i Prostkach w ramach projektu „Radosna szkoła” oraz we wsiach z funduszy sołeckich. W Wiśniowe Ełckim powstało boisko sportowe „Orlik”. Ostatnio została oddana do użytku ścieżka zdrowia w Prostkach, w całości sfinansowana przez PZU, służąca dla osób w każdym wieku, stadion Leśny w Prostkach został przystosowany do regulaminu rozgrywek ligi okręgowej, od ANR pozyskaliśmy działkę na boisko sportowe w Rożyńsku Wielkim. Gmina zatrudnia 6 animatorów sportu pracujących z młodzieżą na Orlikach w ramach zajęć pozalekcyjnych, dzięki czemu mamy dziecięcą sekcję piłki nożnej a także wiele imprez sportowych o charakterze międzyszkolnym. Dotujemy Klub Sportowy „Pojezierze” którego piłkarze weszli do ligi okręgowej i Młodzieżowy Klub Kolarski odnoszący liczne sukcesy ogólnopolskie. Do stałego kalendarza imprez organizowanych przez gminę wszedł bieg Szlakiem Tatarskim i dzień sportu podczas Dni Prostek, czy spływ kajakowy w rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Ubolewam, że nie udało się pozyskać środków na budowę nowej hali sportowej przy gimnazjum w Prostkach z powodu zbyt kosztochłonnej dokumentacji oraz kompleksu sportowo – szkolnego w Rożyńsku Wielkim z powodu dokumentacji nie spełniającej standardów wymiarowych na budowę obiektu sportowego, kwalifikujących się do dofinansowania.

Z jakimi instytucjami udało się nawiązać współpracę?

Możemy pochwalić się dobrą współpracą z wieloma instytucjami, samorządami, przedsiębiorcami. Przekłada się ona na wiele ciekawych projektów które realizujemy w formie licznych partnerstw. Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Nasze Prostki” we współpracy z gminą wiele projektów skierowało do seniorów, którzy zorganizowali Grupę Teatralno – Muzyczną Prostkowianie i uświetniali pięknymi spektaklami uroczystości gminne. Należy też wspomnieć o innych inicjatywach na rzecz naszej społeczności,tj. uporządkowanie placu i postawienie tablicy informacyjnej przy słupie granicznym, uporządkowanie skarpy przy rzece Ełk i wiele innych. Ze współpracy z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy od dwóch lat działa Uniwersytet III Wieku. Partnerami w licznych projektach są Lasy Państwowe, policja, straż pożarna. Dzięki dobrej współpracy z firmami Pol – foods i Contino, uzyskaliśmy dofinansowanie na budowę ulic Kolejowej i Zielonej.

Na uwagę także zasługuje współpraca naszej gminy z samorządami miasta Grajewo, gminy Grajewo, miasta Rajgród, gminy Radziłów, z którymi założyliśmy Stowarzyszenie Miast i Gmin „Rzeka Historii”, łączące historię XVII w z pięknem rzeki Ełk, które ma ułatwić wspólne działanie m.in. na rzecz rozszerzenia możliwości aplikowania o fundusze europejskie i uczynienia ze wspólnych terenów atrakcji turystycznej na skalę Polski.

Co nowego czeka Prostki?

Ważnym elementem planów inwestycyjnych będzie dokończenie drogi Marchewki – Sokoły Jeziorne, rozbudowa sieci ciepłowniczej w Prostkach i Boguszach, budowa mieszkań socjalnych, modernizacja oczyszczalni ścieków w Wiśniowie Ełckim z rozbudową sieci wodociągowej we wsiach Żelazki, Dąbrowskie, budowa stacji uzdatniania wody, przygotowanie terenów inwestycyjnych przy Osiedlu Leśnym, budowa oczyszczalni przydomowych oraz cała gama zadań z zakresu infrastruktury turystycznej i drogowej.




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5