Sobota, 21 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Pamiętamy o „braciach naszych mniejszych”

2014-12-14 14:53:02 (ost. akt: 2014-12-14 14:59:14)

Autor zdjęcia: ALICJA TRACICHLEB - SALIK

W Internacie Zespołu Szkół nr 6 im. M. Rataja w Ełku zakończył się Projekt edukacji ekologicznej „Bracia nasi mniejsi”. Miał on na celu m.in. uwrażliwienie młodych ludzi na sytuację ptaków zimą.

Projekt rozpoczął się wycieczką rowerową „Śladami ptaków i nie tylko...”, podczas której wychowankowie m.in. przeszli w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku ścieżką edukacyjną „Ptaki w mieście” i wzięli udział w quizie nt. ptaków.

Problematyka właściwego dokarmiania ptaków zimą była poruszana także podczas zajęć wychowawczych i zajęć koła ekologicznego. Wychowanki gr. I wykonały w listopadzie gazetkę ścienną „Ptaki w mieście zimą”. W miesiącu tym został też ogłoszony konkurs „Stołówka dla ptaków” skierowany do wychowanków internatu, uczniów ZS 6 w Ełku i mieszkańców Bursy Szkolnej w Ełku. Jego uczestnicy mieli za zadanie wykonanie karmnika dla ptaków. W ZS 6 opiekunem konkursu była p. Urszula Mikłosz, natomiast w Bursie Szkolnej p. Justyna Żebrowska.

Sekcja kulturalno – naukowa, pod opieką wych. Ewy Strzeleckiej, przeprowadziła też pod koniec listopada akcję ulotkową skierowaną do mieszkańców Ełku. Młodzi ludzie opracowali ulotki informujące o właściwym dokarmianiu ptaków zimą. Zostały one rozdane osobom, które dokarmiają ptactwo na placu Jana Pawła II, przy zielonym mostku.

W ramach projektu zrealizowano także eko – działania, które na stałe zagościły w Internacie. W październiku 2014r. została ogłoszona II edycja całorocznego konkursu „Jestem EKO!”. Zwycięzcami zostaną wychowankowie, którzy zdobędą największą liczbę punktów za zbieranie materiałów wtórnych i odpadów niebezpiecznych, udział w akcjach ekologicznych, promowanie działań ekologicznych, wykonywa nie gazetek, udział w konkursach o tematyce ekologicznej, itd.

W ubiegłym roku szkolnym laureaci konkursu odbierali nagrody (ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie) z rąk podleśniczego Leśnictwa Przykopka p. Adama Klepackiego, a na ich cześć fanfary grał Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Ełk.

W listopadzie odbyła się zbiórka zabawek i książek w blokach przy ul. Juliana Tuwima 5, 7, 10, 12, 18 i 20. Zebrane zabawki zostały przekazane placówkom i organizacjom zajmującym się opieką nad dziećmi oraz dzieciom z rodzin objętych nadzorem kuratora sądowego.
Ekomaraton stał się także doskonałą okazją do popularyzacji działalności Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. Dzięki gazetce ściennej „EKO oGŁOSzenia”, indywidualnym rozmowom i ekspozycji ulotek, młodzież m. in. poznała ofertę edukacyjną Centrum i na bieżąco jest informowana o konkursach, warsztatach, wystawach, itd. organizowanych przez CEE. Młodzi ludzie wzięli udział m.in. w konkursie fotograficznym „Jesienne oblicze przyrody”.

Fani fotografii zgłosili swoje prace też w Otwartym Konkursie Fotograficznym „Jesienna magia”, organizowanym przez FOWJM w Giżycku. Laureatem konkursu został wychowanek internatu Jakub Bieniek. Wyróżniono też pracę Agaty Gleba.

Podsumowaniem projektu było rozstrzygnięcie konkursu „Stołówka dla ptaków”. Zgłoszono 7 prac indywidualnych i 3 zespołowe. Jury w składzie:
- p. Róża Cimochowska (CEE w Ełku),
- p. Andrzej Piela (leśniczy Leśnictwa Przykopka),
- p. Andrzej Sołtysiak (łowczy warszawskiego Koła Łowieckiego „Partyzant”),
- p. Marta Reska – Gutowska (wychowawca z Bursy Szkolnej w Ełku),
- p. Justyna Zielińska (opiekun Samorządu Uczniowskiego w ZS 6 w Ełku),
- p. Alicja Kaczyńska (opiekun Zarządu Samorządu Internatu ZS6 w Ełku)
- oraz przedstawiciele młodzieży z internatu (4 osoby), Bursy Szkolnej w Ełku (3 osoby) i ZS 6 w Ełku (4 osoby),
zadecydowało o przyznaniu:
- w kategorii PRACA INDYWIDUALNA:
I miejsca Nikolinie Surgiewicz (65 pkt.) - internat
II miejsca Adamowi Gąsce (61 pkt.) – ZS 6
III miejsca Monice Sygit (58 pkt.) - internat
- w kategorii PRACA ZESPOŁOWA:
I miejsca Paulinie Mrówka, Natalii Dębińskiej i Klaudii Kawałko (49 pkt.) – Bursa Szkolna w Ełku.

Organizatorki konkursu (Alicja Tracichleb – Salik i Karolina Kędzierska Głódź) postanowiły wyróżnić wszystkich młodych ludzi, którzy podjęli trud, aby zbudować stołówkę dla ptaków. Otrzymają oni (11 osób) dyplomy i upominki.

Nagrody w w/w konkursie zostały ufundowane przez:
- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie,
- Nadleśnictwo Ełk i Koło Łowieckie „Partyzant”.


Ich rozdanie odbędzie się w Internacie Zespołu Szkół nr 6 w Ełku podczas uroczystego podsumowania I sem. roku szkolnego 2014/2015.

Mimo, że projekt już się zakończył nadal będziemy pamiętał o „braciach naszych mniejszych”. Gdy zajdzie taka potrzeba, młodzież skupiona w sekcji stołówkowo – porządkowej będzie dokarmiać ptaki. Do tej formy pomagania zachęci też inne placówki/instytucje, którym podaruje, zgłoszone na konkurs, karmniki.

koordynator Projektu
Alicja Tracichleb - Salik

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: AlicjaTS

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages