Poniedziałek, 22 października 2018. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Świętujemy rocznicę podpisania ustawy rządowej z 1791 roku

2015-05-03 10:51:37 (ost. akt: 2015-05-03 11:32:59)

Dziś obchodzimy 224. rocznicę podpisania Konstytucji 3 maja, drugiej na świecie nowoczesnej ustawy rządowej regulującej ustrój państwa. Dokument obowiązywał jedynie 14 miesięcy, jednak nie da się mu odmówić wielkiej rangi państwowej.

Konstytucja uchwalona za czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zawierała wiele zapisów nowoczesnych i odważnych. Regulacje miały na celu podniesienie państwa i jego stabilizację po pierwszym rozbiorze w 1772 roku. Ustawa uchwalona 3 maja m.in. znosiła wolną elekcję i liberum veto, uważane przez historyków za jedne z głównych przyczyn upadku Rzeczypospolitej, wprowadzała trójpodział władz i wiele regulacji prawnych mających być podstawą głębokich przemian ustrojowych. Niestety, w obliczu agresji Prus i Rosji oraz konfederacji targowickiej, rozwiązania konstytucyjne nigdy nie zostały w pełni zrealizowane. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja, Konstytucja 3 maja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.

W całym kraju 3 maja jest świętowany jako bardzo ważny dzień w historii Polski. Z tej okazji we wszystkich miastach, także w Ełku, organizowane są zabawy i oficjalne uroczystości. O 12:15 planowana jest msza święta w katedrze św. Wojciecha. O 13:45 w parku Solidarności oficjalna uroczystość odbędzie się pod pomnikiem „Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę". Ełczanie spróbują też pobić rekord wspólnego tańczenia poloneza jak największej ilości par. Między 15 a 18 na skwerze przy ul. Pułaskiego będzie można odwiedzić 3-majowe miasteczko, a od 18 potańczyć pod gwiazdami.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ".Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages