Powojenne groby też kosztują

2015-05-23 12:00:00(ost. akt: 2015-05-23 13:11:52)

Autor zdjęcia: Archiwum gazety

Na terenie Ełku jest sześć znanych nam nekropolii, na których spoczywają polegli żołnierze niemieccy i rosyjscy z czasów I i II wojny światowej. Co roku miasto otrzymuje dotacje na utrzymanie grobów, jednak cyklicznie dokłada drugie tyle.
Podczas sesji Rady Miasta Ełku, w czwartek, 30 kwietnia, radni przegłosowali uchwałę w sprawie przejęcia od wojewody zadań dotyczących utrzymania powojennych grobów i cmentarzy znajdujących się na terenie naszego miasta. Podobne akty prawne są uchwalane regularnie. Na ich mocy władze miejskie nabywają obowiązek zajmowania się grobami poległych żołnierzy. Na to zadanie w tym roku udało się włodarzom pozyskać 15 tys. zł dotacji z Urzędu Wojewódzkiego, jest to jednak połowa kosztów, które co roku miasto ponosi z tytułu pielęgnacji grobów.

— Cmentarze znajdują się pod opieką samorządu miejskiego, do którego obowiązków statutowych należy dbałość o wszystkie nekropolie — informuje Andrzej Semeńczuk, naczelnik Wydziału Mienia Komunalnego Urzędu Miasta Ełku. — Corocznie prowadzone są zabiegi pielęgnacyjne i konserwatorskie polegające na usuwaniu z nagrobków porostów i mchów, pielęgnacja zieleni, koszenie traw, formowanie żywopłotów, czyszczenie stelli, odnowa napisów czy zapalanie zniczy na Dzień Wszystkich Świętych. Od wielu lat wojewoda warmińsko-mazurski corocznie wspiera działania samorządów gminnych dotacją, która oscyluje w granicach 15000-18000 zł. Miasto dokłada do tych czynności podobne kwoty. Warto jednak podkreślić, że przed świętem zmarłych w pracach porządkowych jako wolontariusze, uczestniczy młodzież z ełckich szkół i Domu Tęczowego. Pragnę też wspomnieć, że każdego roku składamy do wojewody sprawozdanie ze sposobu wykorzystania dotacji i z satysfakcją informuję o zaliczeniu, w ocenie wojewódzkiego organu, naszego samorządu do szczególnie dbających o cmentarze wojenne.

Na terenie Ełku znajduje się kilka samodzielnych cmentarzy wojennych, mogił oraz pojedynczych grobów żołnierzy poległych w czasie I i II wojny światowej. Są to: cmentarze przy ul. 11 Listopada i Kajki, zbiorowe mogiły przy ulicach Kolejowej i Kościuszki i pojedyncze groby na cmentarzach przy ul. Pięknej i Cmentarnej.

Czytaj więcej w aktualnych "Rozmaitościach Ełckich"!

Co sądzicie o utrzymaniu powojennych grobów? Zapraszamy do komentowania.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5