Wtorek, 10 grudnia 2019. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Mazurskie Auschwitz było w Boguszach...

2015-05-21 12:00:00 (ost. akt: 2015-05-21 13:49:39)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Zginęło tam tysiące Polaków, Żydów, Rosjan, Francuzów i Włochów. W 1945 roku ekshumowano stamtąd ponad 11 tysięcy ciał jeńców i cywili. Mowa o obozie jenieckim w Boguszach i Prostkach z czasów II wojny światowej.

Pierwsze wzmianki o obozie w Boguszach/Prostkach pojawiły się w 1940 roku, niedługo po wybuchu wielkiej wojny. Hitlerowcy sprowadzili tu w tym roku około 100 jeńców francuskich, przetrzymując ich rok w znośnych jak na ówczesne niemieckie standardy warunkach. Sytuacja zmieniła się w 1941 roku po wybuchu wojny pomiędzy III Rzeszą, a ZSRR, kiedy Niemcy zaczęli sprowadzać do obozu Rosjan. W miarę jak sowieckich jeńców wojennych przybywało, obóz się powiększał. Ostatecznie ocenia się, że miał wielkość od 20 do 50 hektarów i dzielił się na 9 sektorów, z których każdy mógł pomieścić kilka tysięcy więźniów. Do teraz można zobaczyć resztki bramy wjazdowej do obozu, znajdującej się obok szosy w kierunku Grajewa. Po likwidacji obozu dla sowietów, prawdopodobnie w 1942 roku, powstał obóz przejściowy dla jeńców Włoskich. W kolejnych latach można przeczytać o znajdujących się na terenie obozu tysiącach Żydów, których później przenoszono do obozu zagłady w Treblince, a także o Polakach i Litwinach.

Warunki w obozie były straszne. W początkowych latach działania nie było na jego terenie żadnych trwałych budynków poza administracją obozową. Jeńcy, aby przeżyć, musieli wykopywać gołymi rękami dziury w ziemi. Często mieszkali w nich po kilku. Nie było toalet, kuchni, magazynów, a więc także opieki lekarskiej, warunków sanitarnych, ani tym bardziej pożywienia. Z zeznań osób przebywających w obozie oraz z dokumentacji wynika, że dzienne racje żywnościowe to około 500-700 kalorii. Dieta więźniów składała się głównie z cienkiej zupy ze zgniłych buraków i starego chleba. Ludzie byli tak głodni, że zjadali obierki po ziemniakach, korę, trawę, ziemię, liście i odpadki. Zdarzały się przypadki kanibalizmu...

Oprac. na podstawie art. Andrzeja Muczyńskiego: „Obóz-Bogusze-Prostki” (1941-1495), Białystok, 9 września 2011

Czytaj więcej w "Rozmaitościach Ełckich" w piątek 22 maja!

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. EUczanin #1739108 | 89.228.*.* 21 maj 2015 14:46

    To Niemieccy żołnierze wymordowali jeńców wojennych i innych w obozach zagłady... To Rosyjscy żołnierze wymordowali Polskich jeńców wojennych w Katyniu i innych. NIE MA ŻOŁNIERZY HITLEROWSKICH, RADZIECKICH i czort wie jakich. Nazywajmy morderców po imieniu .

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages