Weź paragon

2015-07-22 09:35:31(ost. akt: 2015-07-22 20:08:15)
Urząd Skarbowy w Ełku zachęca do akcji "Weź paragon"

Urząd Skarbowy w Ełku zachęca do akcji "Weź paragon"

Autor zdjęcia: arch. redakcji

Akcja „Nie daj się oszukać - Sprawdź paragon" to kolejna odsłona kampanii paragonowej resortu finansów. Jej celem jest uświadomienie konsumentom, że prosząc o paragon przy zakupach towarów lub usług, wspierają uczciwą konkurencję, jednocześnie zapewniając sobie możliwość dochodzenia swoich praw. Paragon jest również dowodem uczciwej działalności sprzedawcy.
Każda osoba kupująca towary lub usługi powinna otrzymać dokument potwierdzający dokonanie zakupu. Jeżeli sprzedawca posiada kasę fiskalną będzie to paragon, jako wydruk z kasy rejestrującej. Paragon informuje między innymi o cenie, danych sprzedawcy, częściowej strukturze ceny towaru (z podaniem wysokości stawek podatku VAT dla poszczególnych grup towarowych).

Paragon powinien być wręczony klientowi bez jego dodatkowych starań. Niestety, nie zawsze takie zachowania są dla wszystkich sprzedających oczywiste, dlatego klienci powinni sami żądać paragonów, gdyż jest on dla nich ważny z kilku powodów:

• zapewnieniu sobie prawa do reklamacji,
• wsparciu uczciwej konkurencji,
• ułatwieniu sobie porównania cen,
• zyskania pewność, że nie zostaliśmy oszukani,
• zmniejszamy szarą strefę

W najbliższym czasie planowane jest kolejne przedsięwzięcie, związane z uświadomieniem społeczeństwu roli paragonów, loteria paragonowa. Prawidłowy paragon to ważny aspekt loterii, gdyż w losowaniach będą brały udział tylko te zweryfikowane. Paragony niefiskalne nie będą mogły być rejestrowane na stronie loterii i brać w niej udziału.
Należy podkreślić, że paragon fiskalny jest dokumentem fiskalnym emitowanym przez kasę rejestrującą dla nabywcy w momencie sprzedaży, potwierdzającym dokonanie tej transakcji. Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy:
• centralnie umieszczony napis paragon fiskalny,
• NIP wystawcy, jego nazwę i adres,
• nazwę towaru lub świadczonej usługi,
• cenę,
• logo i numer unikatowy kasy

Natomiast paragon niefiskalny jest dokumentem wystawianym przed fiskalizacją kasy i nie powinien być przekazany kupującemu jako dowód zakupu, jeżeli sprzedawca jest zobowiązany do ewidencjonowania obrotów na kasach rejestrujących. W przypadku niewydania paragonu, jak również wydania paragonu niefiskalnego przez podatnika, na którym ciąży obowiązek jego wystawienia, wartość podatku VAT z reguły i tak jest pobierana od konsumenta. To konsument ostatecznie płaci podatek w cenie towaru lub usługi, jednak nie trafia on do budżetu, lecz do „kieszeni" sprzedawcy. Co jest istotne nie tylko z punktu widzenia społecznego, ale również w aspekcie uczciwej konkurencji – przedsiębiorców, którzy rzetelnie płacą podatki.

Przykładem branży, w której zjawisko paragonów niefiskalnych jest szczególnie obecne, jest gastronomia. Funkcjonuje tu często „paragon" potocznie nazywany rachunkiem lub paragonem kelnerskim.



Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna







Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nie #1780804 | 80.52.*.* 22 lip 2015 15:42

    zawsze mówię, że wybieram wersję ekologiczną - bez paragonu, wolę aby kasa poszła do sklepikarza niż skarbówki. i tak maja dużo kosztów (ZUS itd.)

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Irena #1780630 | 178.36.*.* 22 lip 2015 11:17

    Paragon biorę tylko w trzech przypadkach. Kiedy kupuję coś, na co jest gwarancja - RTV AGD. Kiedy mam w planach jeszcze zakupy w innym sklepie z podobnymi artykułami (żeby nie posądzono mnie o kradzież - wnoszę podobne). Kiedy kogoś nie lubię! Reszta mnie nie interesuje. Dajcie ludziom żyć!

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  3. konsument #1780584 | 31.135.*.* 22 lip 2015 10:00

    a dla kogo zmniejszamy to jak bendziemy brac paragon to zwiększamy pule pieniędzy żeby mogli se większe premie przyznać i te z inspekcji handlowej

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5