Poniedziałek, 20 stycznia 2020. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Chcą znieść strefę ciszy. Ale tylko na jednym jeziorze.

2015-09-02 12:00:00 (ost. akt: 2015-09-02 12:08:20)

Autor zdjęcia: UG Stare Juchy

Gmina Stare Juchy chce zniesienia strefy ciszy na Jeziorze Jędzelewo. Ma to być swego rodzaju eksperyment, a zarazem zachęta dla turystów i inwestorów.

Strefa ciszy nie obowiązuje na 3 z 83 jezior w powiecie ełckim. W czerwcu grupa powiatowych radnych złożyła wniosek o jej zniesienie z czterech kolejnych akwenów. Chodziło o jeziora Sunowo w gminie Ełk oraz Łaśmiady, Jędzelewo i Szóstak Duży w gminie Stare Juchy. Pomysł ten spotkał się z dużym sprzeciwem mieszkańców i dlatego radni wycofali wniosek. Nie oznacza to jednak końca dyskusji na temat stref ciszy.

— Wniosek o zniesienie ciszy na Jeziorze Jędzelewo składała gmina Stare Juchy. Poprzednio uchwała w tej sprawie w całości została zdjęta z sesji, dlatego samorząd ponawia swój wniosek — mówi Piotr Gajewski, przewodniczący rady powiatu ełckiego.

I jak dodaje temat stref ciszy na mazurskich jeziorach budzi wiele emocji. Od lat bowiem pojawiały się pomysły umożliwienia pływania motorówkom po kolejnych jeziorach, jednak zawsze kończyły się niepowodzeniem.
Jak przekonują jednak samorządowcy ze Starych Juch, ich propozycja wcale nie jest tak "straszna". Jędzelewo przylega do Starych Juch i Kałtek. Z ustaleń samorządowców wynika, że jezioro to nie ma dużej wartości przyrodniczej. Od strony północno-wschodniej przebiega linia kolejowa, po przeciwnej wąski pas lasu oddziela jezioro od drogi powiatowej.

— Najbliższe zabudowania znajdują się 300-400 metrów od jeziora. Dlatego wydaje nam się, że zezwolenie na pływanie po nim sprzętu motorowodnego nie będzie uciążliwe dla nikogo — mówi Jarosław Franczuk, sekretarz gminy Stare Juchy. — Nie spodziewamy się też, że zaraz po zniesieniu strefy ciszy na jeziorze pojawi się kilkudziesięciu motorowodniaków.

Zdaniem samorządowców będzie to też pewnego rodzaju eksperyment. I to nie tylko dla gminy Stare Juchy, ale również dla innych samorządów. Zniesienie strefy ciszy pozwoli sprawdzić, jak zmienia się ruch turystyczny w regionie i jakie są reakcje mieszkańców. Może się bowiem okazać, że lokalna społeczność będzie zadowolona z wprowadzonych zmian. Tym samym będzie to głos w kolejnych dyskusjach na temat zniesienia stref ciszy.

— Liczymy też, że może to również zachęcić przedsiębiorców z branży turystycznej do inwestowania nad Jeziorem Jędzelwo — dodaje Jarosław Franczuk.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. W.P #1823003 | 83.142.*.* 26 wrz 2015 12:11

  Bardzo mądra decyzja-pozdrawiam

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. logo #1808456 | 83.9.*.* 4 wrz 2015 11:57

  Już 1/3 polaczków rezerwuje miejsca nie mogąc się doczekać. Też mi eksperyment ha ha

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. e #1807590 | 89.228.*.* 3 wrz 2015 09:09

  JEzioro Jędzelewo jest tak zanieczyszczone, że nie wiem czy jeszcze coś może mu zaszkodzić. Przykre...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. samo za siebie #1807518 | 5.172.*.* 3 wrz 2015 07:18

  Sam tytuł mówi że to "eksperyment, a zarazem zachęta dla turystów i inwestorów".... Jestem za tym żebyśmy korzystali z możliwości jakie niosą nam jeziora, które mamy. Ryb już nie mamy więc otwórzmy furtkę w postaci turystyki. Pytanie tylko dlaczego mieszkańcy innych miejscowości leżących przy jeziorach naszego powiatu mają być pozbawieni tej szansy ???

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. a to #1807151 | 89.228.*.* 2 wrz 2015 18:09

  A to wójtem jest Jarek a nie Ewa?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages