środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Chrzanowo: dawny cmentarz ewangelicki

2015-09-02 16:03:08 (ost. akt: 2016-05-20 08:14:48)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Cmentarz ewangelicki w Chrzanowie dzisiaj bardziej przypomina park. Cmentarz uporządkowano w 2002 roku, ale zachowało się na nim niewiele oryginalnych grobów. Uwagę zwraca grób braci Bruna i Alfreda Bublinski. Pierwszy zginął 31.08.1941 roku "na wschodzie" a drugi dwa dni później w Grecji.

Na cmentarzu zachowały się anonimowe groby 2 żołnierzy rosyjskich i 2 niemieckich z okresu I wojny światowej.

W 2007 roku na cmentarzu ustawiono "kamień pojednania". Umieszczono na nim datę 1473 (pierwsza wzmianka o wsi i 3 nazwami: Chrzanowo, Chrzanowen, Kalkofen (nazwa wsi w latach 1933-1945).

Chrzanowo (niem. Chrzanowen) leży kilka kilometrów od Ełku. Cmentarz leży przy drodze Wydminy – Ełk, na początku wsi patrząc od strony Ełku.

Inne mazurskie i warmińskie cmentarze: kliknij tutaj

Chrzanowo to ważna miejscowość dla żyjących w Polsce ukraińskich grekokatolików. W ramach przymusowej Akcji "Wisła" wiosną i latem 1947 roku we wsi osiedlono kilkudziesięciu Ukraińców (w całej Polsce przesiedlono wtedy ponad 150 tysięcy Ukraińców). W ramach represji komuniści zlikwidowali wtedy Cerkiew greckokatolicką.

Wśród przesiedlonych do Chrzanowa był greckokatolicki ksiądz Mirosław Ripecki (1889-1974) z żoną. Ksiądz Ripecki od razu po przesiedleniu w przydzielonym mu domu urządził kaplicę. 2 lipca 1947 roku odprawił pierwszą mszę świętą. Do 1956 roku było to jedyne miejsce na Mazurach, gdzie Ukraińcy-grekokatolicy mogli modlić się w swoim obrządku i języku.

Dlatego Chrzanowo stało się prawdziwym centrum religijnym dla ukraińskich katolików. W święta zjeżdżali tam ukraińscy katolicy nie tylko z Warmii i Mazur, ale całej Polski.


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: cmentarze

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages