Wykopaliska odkryły tajemnicę cmentarza

2015-10-04 10:38:00(ost. akt: 2015-10-04 10:39:57)
Nekropolia w Romotach została założona w 1914 roku

Nekropolia w Romotach została założona w 1914 roku

Autor zdjęcia: Małgorzata Karczewska

Dobiegły końca prace renowacyjne cmentarza wojennego z czasów I wojny światowej w Romotach, w powiecie ełckim, które przeprowadził Ośrodek Badań Europy Środkowo - Wschodniej. Z badań wynika, że w dziewięciu mogiłach pochowanych jest 31 żołnierzy armii niemieckiej.
Romoty, to niewielka miejscowość w gminie Kalinowo. To tam w czasie I Wojny Światowej toczyły się krwawe bitwy, dlatego gmina usiana jest ponad 40 cmentarzami wojennymi. Części z nich nie ma nawet na mapach nie wspominając już o zapisach w dokumentach. Nekropolia w Romotach została założona w 1914 roku.

Do dziś zachowało się zdjęcie cmentarza z 1924 roku i na podstawie tej fotografii pracownicy Ośrodka Badań Europy Środkowo - Wschodniej postanowili odtworzyć cmentarz. — Pierwszym z etapów były badania wykopaliskowe, które dostarczyły informacji na temat wielkości i liczby znajdujących się tu mogił. Odsłonięto jedynie górne zarysy jam grobowych, nie wkopując się niżej, tak, by nie naruszyć szczątków — mówi Małgorzata Karczewska, prezes Ośrodka Badań Europy Środkowo - Wschodniej.

Na podstawie tych badań naukowcy odkryli, że na cmentarzu zachowało się 9 mogił, w tym dwie zbiorowe oraz 7 pojedynczych. W sumie pochowanych tam jest 31 żołnierzy armii niemieckiej, do której wcielani byli Mazurzy, Pomorzanie czy Polacy. — Kolejnymi etapami były prace rewitalizacyjne, zaplanowane tak, by efekt końcowy był jak najbliższy stanowi z okresu międzywojennego — tłumaczy Małgorzata Karczewska. Pracownicy wyczyścili więc nagrobki, pokryli je świeżą farbą oraz odnowili napisy. Oprócz tego zasadzili również zieleń. — Nasze prace sfinansowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz gmina Kalinowo. Wielką pracę wykonał również pan Kazimierz Borkowski z Kalinowa, który opiekuje się cmentarzami w swojej gminie. Uważam, że trzeba brać z niego przykład, bo on o tych miejscach nie zapomina — dodaje Małgorzata Karczewska.


Obrazek w tresci

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/url]



Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. andyfelek #1828959 | 89.228.*.* 5 paź 2015 10:12

    Te cmentarze powinny być polikwidowane wzorem tych z II wojny światowej, rosyjskie też, pełno ich na skwerkach!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5