Most elektroenergetyczny z Litwą niemal gotowy

2015-10-08 21:15:00(ost. akt: 2015-10-08 21:16:52)
Na uroczystości obecny był m.in. prezes PSE Henryk Majchrzak

Na uroczystości obecny był m.in. prezes PSE Henryk Majchrzak

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

W Nowej Wsi Ełckiej powstały dwa nowe obiekty infrastruktury energetycznej. Mowa o stacji przesyłowej Ełk Bis i linii 400 kV Ełk Bis-Łomża. Nowa infrastruktura ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa elektroenergetycznego regionu i całej Europy.
Napowietrzna stacja elektroenergetyczne zlokalizowana w Nowej Wsi Ełckiej to pierwsza taka stacja w naszym regionie. Ma ona pełnić istotną rolę dla połączenia energetycznego Polski i Litwy, bo jest pierwszym punktem rozdziału energii po stronie polskiej. Nowy obiekt ma pozwolić na wprowadzenie do systemu dwóch nowych linii przesyłowych zasilających znaczny obszar regionu Polski północno-wschodniej: linii 400 kV w kierunku nowej stacji w Łomży oraz transgenicznej linii 400 kV połączonej z Alytusem na Litwie. Powstanie nowej infrastruktury to także zasilanie dla lokalnych przedsiębiorstw, bo część napięcia zostanie rozdzielona i przesłana do istniejącej już linii w Ełku.

Na uroczystości otwarcia nowych obiektów w Nowej Wsi Ełckiej w środę 7 października pojawił się m.in. wiceminister gospodarki Arkadiusz Bąk i prezes zarządu Polskich Sieci Energetycznych Henryk Majchrzak.
— Większość elektrowni zlokalizowanych jest na południu i w centrum kraju, w związku z czym niezbędne jest doprowadzenie do regionu Polski północno-wschodniej energii ze znacznie oddalonych źródeł — mówił w środę prezes PSE Henryk Majchrzak. — Uruchomienie nowych obiektów pozwoli na zwiększenie pewności dostaw energii elektrycznej do odbiorców na tym obszarze kraju.

Jakie znaczenie ma nowa infrastruktura dla bezpieczeństwa energetycznego w naszym regionie? Na to pytanie odpowiada poseł Andrzej Orzechowski.
— Nie było do tej pory takiego mostu energetycznego w Europie, który łączyłby nowoczesną infrastrukturę Zachodu z postradzieckim systemem energetyki — mówi Orzechowski. — Nowe obiekty nie tylko łączą polskie sieci z litewskimi, ale także współtworzą swoisty pierścień wokół Morza Bałtyckiego. Gdyby w naszym kraju zabrakło z jakiegoś powodu energii, to zawsze możemy być wspomożeni przez któregoś z naszych partnerów energetycznych. Jest to też dodatkowe zabezpieczenie dla mieszkańców Mazur. W przypadku problemów z dostarczeniem energii, a takie zdarzały się już w przeszłości, możemy zostać zasileni od strony litewskiej.

Linia łącząca stację ełcką z tą w Łomży kosztowała 209 mln złotych. Natomiast wartość wszystkich inwestycji wchodzących w skład połączenia energetycznego Polski z Litwą to niemal 2 miliardy złotych. Zakończenie budowy mostu energetycznego między naszymi krajami planowane jest na listopad tego roku, kiedy otworzy się ostatnia z planowanych na tej linii stacji przesyłowych.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/url]

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xyz #1836099 | 31.61.*.* 15 paź 2015 17:18

    hehe transgeniczna to może być kukurydza a nie linia energetyczna.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. adam #1832187 | 83.31.*.* 9 paź 2015 12:40

    Nikt nawet nie wspomni ile to terenów mogących sluzyć jako inwestycyjne zostało zmarnowane przez tę linię. .Biedne Mazurskie gminy dostana ochłapy za budowę linii ale nikt tam nigdy nic nie zaiwestuje.Są to tysiące hektarow.A wszystko po to by zapewnić wrogo nastawionym do nas litwinom energię elektryczną.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5