X Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Ełk 2015 za nami

2015-10-13 10:09:32(ost. akt: 2015-10-13 13:25:56)
Koncerty Paco Seco cechuje otwartość i znakomity kontakt z publicznością. Hiszpański temperament powoduje, że podczas recitali słuchacze bawią się znakomicie.

Koncerty Paco Seco cechuje otwartość i znakomity kontakt z publicznością. Hiszpański temperament powoduje, że podczas recitali słuchacze bawią się znakomicie.

Autor zdjęcia: Mariusz Orchowski

Ludzie dla których ważny jest świat kultury, sztuki, dialog międzykulturowy, religia, muzyka - zakończyli celebrowanie tych wartości w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego. W istocie był to festiwal licznych i jakże doniosłych jubileuszy: XXXX Jubileusz Międzynarodowego Dnia Muzyki ( ustanowiony w 1975 prze ONZ z inicjatywy Y.Menuhina) Jubileusz 500- lecia Sw. Teresy z Avila, X Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Muzyki Gitarowej i Młodych Instrumentalistów pt "Muzyka Dawnej Hiszpanii", 30-lecie pracy artystycznej prof.M.Terleckiej wreszcie I Regionalny Przegląd Piosenki Hiszpańskiej.
Warto podkreślić to że, Ełk był w Polsce istotnym miejscem wydarzeń związanych ze światowymi obchodami jubileuszu reformatorki zakonu Karmelitanek Bosych. Patronka Hiszpanii Św.Teresa to ważna postać na Półwyspie Iberyjskim - stąd ogromny rozmach jubileuszu wokół 800 klasztorów rozsianych po całym świecie, w tym także w Ełku. W Karmelu w Witynach odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem O. Jana Malickiego – Prowincjała Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Kazanie głosił o.Karmelita z zakonu w Cordobie w Argentynie. W czasie mszy wierni mogli usłyszeć niezwykłą oprawę muzyczną Sióstr Karmelitanek. Po mszy odbył się spektakl słowno-muzyczny. Aktor Teatru Polskiego w Warszawie Krystian Modzelewski recytował Tryptyk Rzymski Jana Pawła II poprzedzony komentarzem ks.prof.Jerzego Sikory. Oprawę muzyczną zapewnili Paco Seco i Wojciech Popielarz. Całości dopełnił krótki recital gościa z Andaluzji. Przez cały czas zgromadzeni mogli podziwiać wystawę pt „Śladami Św. Teresy z Avila”. Uroczystości zakończyła agapa podczas której cieszono się, wymieniano poglądami, robiono setki fotografii, dyskutowano o sztuce.

Ambasada Królestwa Hiszpanii w Warszawie doceniła wysiłki organizatorów i w ramach współpracy użyczyła Ełczanom wystawę "Śladami Św Teresy z Avila" oraz wysłała jednego z najlepszych artystów hiszpańskich - kompozytora i wirtuoza gitary z Sevilli Paco Seco do Ełku. Już dziś ambasada zapewnia o woli dalszej współpracy i zaprasza na rozmowy do Warszawy w celu skrystalizowania planów na kolejne lata. Pobyt muzyka w naszym mieście zainspirował szkoły, przedszkola do przybliżenia dzieciom kultury Hiszpanii. Szczególnie pięknie pokazały to SP nr 4 i przedszkole „Mali Odkrywcy”, w których odbył się tydzień kultury tego kraju uwieńczony prezentacjami przed mistrzem i jego koncertem.

Inauguracja wydarzenia była na miarę jego rangi. W piątek 2.10 o 17.00 do ECK przybyli goście, Poseł RP A.Orzechowski, Senator RP A. Konopka, Prezydent Ełku A.Urbański, Starosta M.Chojnowski, Wójt T.Osewski, Paco Seco, prof. J.Paterek (przew. Jury), A. Paulukevicius z Litwy (prezes Litewskiej Asocjacji Gitarzystów) ,S. Semienienkow z Rosji (wizytator ds. gitary), dyrektorzy szkół, instytucji uczniowie i melomani. Po okolicznościowych wystąpieniach przy dźwięku fanfar przecięto symboliczną wstęgę. Potem wszyscy świetnie bawili się słuchając doskonałego koncertu w wykonaniu nauczycieli ZPSM w Ełku. W finale muzycy zaprosili vip-ów na scenę do wspólnej improwizacji na instrumentach perkusyjnych. Prezydentowi A. Urbańskiemu, w dniu jego urodzin wręczono kwiaty i zaśpiewano wspaniałe 100 lat. Potem trwały dyskusje, wywiady przy koktajlu, na którym serwowano wina i przysmaki kuchni hiszpańskiej.

Program dorocznego koncertu nauczycieli ZPSM w Ełku z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki:

1. Agata Świderska i Wojciech Popielarz (duet gitar) Jorge Cardoso„Milonga” tango
2. Katarzyna Barteczek (fortepian), Wojciech Popielarz (gitara), Hubert Rutkowski (kastaniety) Luigi Boccherini „Introdukcja i Fandango”
3. Jazz Duo- Kamil Skorupski (saksofon) i Marek Raczkowski (fort) standardy jazzowe”A night in Tunisia”, „Solar”,
4. Katarzyna Barteczek (fortepian) i Wojciech Popielarz (gitara) Astor Piazzola -„Adios Nonino”
5. kwartet saksofonowy: Kamil Maciorowski, Eliza Nieradko, Maciej Zadroga, Kamil Skorupski Chick Corea -”Spain”
6. Hubert Rutkowski (werbel) i Katarzyna Barteczek (fortepian) oprac. H. Rutkowski „The Yankee Flamadoodle”
7. Mirosław Jaroszuk i Bogusław Rząsa (Duet akordeonów „Cyja Duo”) Pascual Marquina- „España Cañí”
Prowadzenie koncertu - Małgorzata Piotrowska, współorganizacja koncertu Dorota Świrydowicz.

Sobota 3.10 X Międzynarodowy Konkurs Muzyki Gitarowej
Jednym z najważniejszych elementów każdego ełckiego festiwalu jest konkurs młodych instrumentalistów pt ”Gitara w Muzyce dawnej Hiszpanii” . To odskocznia do kariery, promocja, wymiana doświadczeń, możliwość nawiązania kontaktów w branży. X Konkurs Gitarowy ma swą wysoka rangę w świecie muzyki. Przybyło nań kilkudziesięciu młodych artystów z Rosji,Litwy,Białorusi,Hiszpanii oraz największych ośrodków muzycznych Polski od Krakowa przez Wrocław, Poznań, Warszawę do Gdańska. Dodam że, kilku obecnie znanych muzyków zaczęło swoja karierę od wygrania konkursu w Ełku.

Po całodniowych przesłuchaniach jury wręczyło wartościowe nagrody. Grand prix to gitara koncertowa o wartości 3 tys zł.
(do tego tablety,smart watch”e, akcesoria, instrumenty). Konkurs w Ełku jest ceniony ze względu na b. wysoki poziom, profesjonalne międzynarodowe jury oraz wartościowe nagrody ufundowane przez firmy z Gdyni, Gdańska, Sopotu, Ełku z Sevilli, samorządu miasta, starostwa i gminy,oraz darczyńców. Bardzo za to wsparcie dziękujemy !

SKŁAD JURY:
Przewodniczący jury: Prof.zw.dr.hab Jan Paterek Akademia Muzyczna im St. Moniuszki w Gdańsku. St. wykł. Emilia Majewska Akademia Muzyczna im St. Moniuszki w Gdańsku, Paco Seco Sevilla Hiszpania Sergiej Semienienko Iwanowicz Kaliningrad, Rosja Algimantas Pauliukevicius Wilno, Litwa Agnieszka Fromm, Agnieszka Sadowska sekretarz: ZPSM w Ełku/ biuro organizatora.

Wyniki X międzynarodowego konkursu gitarowego:

Aleksander Anioł gr II, Bielsko Biała,Główna nagroda Grand Prix

Grupa I
I Szymon Bury, Warszawa
II Andrius Kancys Wilno, Litwa
II Lena Szmarowska Giżycko
III Anastazja Rak Białoruś ,Lida
III Michał Jakutowicz Gdynia
Wyróżnienia: Olga Zdanowskaja Kaliningrad, Michał Sowalski Ełk, Marta Dzięgiel, Warszawa

Grupa II
I Aleksander Anioł Bielsko-Biała
II Augustas Poskus Wilno ,Litwa
II Kamil Anioł Bielsko-Biała
III Weronika Bańkowska Bielsk Podlaski
III Jakub Siemieniewicz Ełk
wyróżnienie: Michał Kalinowski Ełk, Hanna Klaus, Puck

Grupa III
I Nel Maślanka ,Wrocław
II Eryk Żużałek ,Oświęcim
III Julia Kosek , Wadowice
Wyróżnienia: Mateusz Hryciuk Mława, Simas Masiulis Wilno, Maja Kopala Bełchatów, Michał Kasperuk Biała Podlaska, Martyna Zysk Łomża, David Kirylow Kaliningrad, Gabrysia Kozłowska Giżycko

Grupa IV
I Jagoda Swidzińska Poznań
II Dominika Dawidowska Gdynia
II Artur Czapiewski Gdańsk
III Piotr Rysiewicz Kraków
III Dominik Taźbirek Ełk
III Wiktor Grzywacz Gdańsk
wyróżnienia: Urszula Skutnik Ełk, Jan Myszka Warszawa

Grupa V (zespoły)
I Artur Czapiewski i Paweł Ratajek Gdańsk
II „Angel Duo”- Aleksander i Kamil Anioł Bielsko Biała
II „Trio Fresco”, Natalia Sawicka, Natalia Charkiewicz, Urszula Skutnik Ełk
III Zespół: ”Dzieci Tolka Banana” Michał Kasperuk, Sochacki Piotr, Rudzka Paulina, Paweł Rola, Biała Podlaska
III Marta Pocztowska (skrzypce) & Jagoda Swidzińska (git) Poznań
III Natalia Sawicka, Urszula Skutnik Ełk
wyróżnienie: Jakub Siemieniewicz, Michał Kalinowski ,Ełk

Na ceremonię wręczenia nagród laureatom konkursu przybyli w/w Poseł i Senator RP, Wójt Gminy Ełk T.Osewski i wicestarosta A.Iwaszko.

Sobota to nie tylko emocje konkursowe ale także liczne imprezy towarzyszące. W salach ZPSM miały miejsce aż cztery wystawy prezentujące instrumenty, i wydawnictwa. Można było obejrzeć, testować lub zakupić gitary Martinez, Kantare, kupić nuty firmy Euterpe. Ogromną gratką była ekspozycja instrumentów historycznych z kolekcji gdańszczanina Mariana Kwapińskiego. Z pasją wygłosił wykład n.t wykonawstwa muzyki dawnej. Zainteresowani otrzymali oryginalne materiały a także mogli przez chwilę zagrać na gitarze np. F. Sora z 1830 roku lub gitarze N.Paganiniego. To okazja niezwykła gdyż podobne gitary to „białe kruki” i pojedyncze zachowane egzemplarze znajdujące się w gablotach muzeów w USA czy Hiszpanii.

Konkurs zakończył recital mistrzowski Hiszpana Paco Seco w sali koncertowej ZPSM o 20.00. Program swój zatytułował „Tajemnica i magia gitary hiszpańskiej” Składały się nań kompozycje własne inspirowane folklorem Andaluzji, jazzem, kołysankami które jako dziecko pamięta z domu rodzinnego. Nie zabrakło też wielkiego repertuaru koncertowego a w tym kompozycje m.in. E.Granadosa, S. de la Maza, F.Tarrega, M.Castelnuovo-Tedesco i wielu innych. Na prośbę publiczności zaśpiewał także piosenkę hiszpańską z improwizowanym niesamowitym akompaniamentem. Hiszpan oczarował Ełczan. Pisanie ,że grał wspaniale , wirtuozowsko itp będzie jedynie oczywistym banałem. Nie da się bowiem opowiedzieć muzyki- trzeba jej posłuchać i ją przeżyć, niech żałują więc Ci którzy nie przybyli do szkoły muzycznej. Gwiazda festiwalu to wyjątkowa osobowość, artysta z krwi i kości, cechuje go swoboda, otwartość, głębia i emocjonalność wyrażanych myśli. Podróżuje z koncertami po świecie więc ma wiele spostrzeżeń i myśli do przekazania. Odnosił się do aktualnych wydarzeń związanych z imigrantami, do humanizmu, roli sztuki w życiu człowieka. Równie zrozumiale mówił do dzieci jak i do dorosłych. Słuchający artysty prof. Paterek z Gdańska komentował, że słyszał setki artystów, wielu Hiszpanów ale nigdy nie był pod takim wrażeniem jak po koncercie w Ełku.

Festiwal to też działania kreatywne, odbywające się po raz pierwszy; były to koncert plenerowy w Parku Solidarności (4.10 o godz 18.00). Siedząc na ławkach grali: Jakub Siemieniewicz, „Trio Fresco” ( Natalia Sawicka, Natalia Charkiewicz, Urszula Skutnik) i gość festiwalu. Publiczność oklaskiwała artystów, niektórzy tańczyli na trawie tango i walca. Nad wszystkim rozbrzmiewała muzyka ptactwa, które wieczorem wracało na nocny wypoczynek do gniazd w parku.

Poniedziałek 5.10 sala koncertowa ZPSM w Ełku 10 .00
I Regionalny Przegląd Piosenki Hiszpańskiej to pierwsze takie przedsięwzięcie w regionie. Popularne są konkursy w językach obcych lecz nie w hiszpańskim. Okazuje się, że dzieci i młodzież poradziła sobie znakomita a ich kreacje zachwyciły publiczność i jurorów. Skład jury: przewodnicząca: Agnieszka Zadroga wicedyrektor ZPSM I i II st. w Ełku
oraz Paco Seco, kompozytor, muzyk Sevilla, ks.Karol Sokołowski, absolwent Uniwersytetu Navarra, Hiszpania Jerzy Pietkiewicz, historyk, Ełcki Klub Iberystyczny. Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: I miejsce- Dominika Krassowska z Gimnazjum nr 4 w Ełku za wykonanie piosenki "Ojos de cielo", II miejsce - Jakub Więcko z Gimnazjum nr 2 w Ełku za wykonanie piosenki "Cancion Dal Mariachi" grupy Los Lobos, III miejsca ex aequo - Dominik Sulima z SP nr 4 im. W. Szafera w Ełku za wykonanie piosenki "La Bamba" grupy Los Lobos, Wiktoria Bagińska z SP nr 5 im.M. Konopnickiej w Ełku za piosenkę "Amanecer" wokalistki Edurne.
Wyróżnienie przyznano zespołowi dziecięcemu z Przedszkola Samorządowego "Mali Odkrywcy" w Ełku
GRAND PRIX zdobyła Barbara Masłowska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Podchorskiego w Suwałkach
Przegląd piosenki hiszpańskiej przygotowała i prowadziła Małgorzata Popielarz, dyr. org. festiwalu.

Inaugurowano wydarzenie w Ełku a ceremonia zamknięcia odbyła się w Suwalskim Ośrodku Kultury przed 400 os publicznością. Na dużej scenie SOK zagrali "Quartet Fresco" z ZPSM w Ełku (N.Sawicka, N.Charkiewicz, U.Skutnik i W.Popielarz ) oraz gwiazda wieczoru P.Seco. Mistrz od pierwszych dźwięków ujął publiczność. Były gorące brawa, rozmowy, owacje na stojąco i żywe reakcje. Po koncercie artysta przez ok. 40 min podpisywał autografy. Jestem pewien że Ełk i Polska mają w osobie gościa z Sevilli swojego oddanego ambasadora. Był po raz pierwszy w naszym kraju i urzekliśmy go gościnnością, otwartością, kulturą. Na koniec, ta wspaniała publiczność wygłosiła tradycyjna formułę zakończenia festiwalu.
Tym samym Ełk zaistniał jako centrum kultury w regionie, w którym odbywają się wspaniałe festiwale promieniujące na inne okoliczne miasta. Wielu Suwalszczan a także liczni Ełczanie orzekli, że festiwal był nie tyle wydarzeniem artystycznym roku co dekady i długo trzeba będzie czekać na podobne emocje,ciekawą tematykę,rozmach i profesjonalizm. Wreszcie przez długie lata nie będzie takich jubileuszy. Zawdzięczamy to wszystko licznym wolontariuszom, przyjaciołom, natomiast personalnie przygotowali całość: dyr organizacyjni: Małgorzata Popielarz i Jerzy Pietkiewicz oraz dyr. art. prezes ESK Wojciech Popielarz. Organizator przedsięwzięcia: Ełckie Stowarzyszenie Kulturalne (ESK), partnerzy Zespół Państwowych Szkół Muzycznych I i II st w Ełku, Muzeum Historyczne w Ełku, Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych w Ełku
Ełckie Centrum Kultury, Szkoła Artystyczna. Patronat Honorowy Festiwalu Ambasador Królestwa Hiszpanii w Warszawie Sr. Agustín Núñez Martínez, Biskup Ełcki Bp Jerzy Mazur, Poseł na Sejm RP Andrzej Orzechowski, Senator RP Marek Konopka, Prezydent Miasta Ełk Tomasz Andrukiewicz, Starosta Powiatu Ełckiego Marek Chojnowski oraz Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski.

Współorganizatorzy: Ambasada Królestwa Hiszpanii, Mer Miasta Avila, Radca ds.Turystyki i Promocji w Ambasadzie Hiszpańskiej. Samorządy: Miasto Ełk, Starostwo Powiatowe, Wójt Gminy, Ełcka Kuria Diecezjalna, Ełckie Centrum Kultury, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, Wyższe Seminarium Duchowne, Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych, ełckie kościoły parafialne, I Liceum Ogólnokształcące, Muzeum Historyczne w Ełku, Szkoła Artystyczna, Przedszkole Samorządowe „Mali Odkrywcy”, Szkoła Podstawowa nr 4 im prof. W.Szafera. Suwalski Ośrodek Kultury, Zespół Szkół nr 6 im. M. Rataja w Ełku. Festiwal współfinansowano przez samorządy: Urząd Miasta w Ełku i Starostwo Powiatowe w Ełku. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wolontariuszom, darczyńcom, sponsorom, przyjaciołom i sympatykom projektu.

Wojciech Popielarz, dyrektor artystyczny, prezes ESK

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5