Coś Was łączy? Zrób test na HIV!

2015-11-23 13:46:23(ost. akt: 2015-11-23 13:54:33)
Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia 16 listopada zainaugurowała kampanię edukacyjną „Coś Was łączy? Zrób test na HIV”, która zachęca do poznania swojego statusu serologicznego oraz upowszechnia informacje na temat HIV/AIDS i sposobów zmniejszania ryzyka zakażenia.
W ramach kampanii zostanie uruchomiona strona internetowa zawierająca informacje o HIV i AIDS, które warto znać www.aids.gov.pl/kampanie/CWL. W realizację kampanii włączy się szereg organizacji pozarządowych i portali ogólnopolskich, które w Światowym Dniu AIDS (1 grudnia) zamieszczą na swoich stronach internetowych Czerwoną Kokardkę – międzynarodowy symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV/AIDS.

Głównym celem przedsięwzięcia i towarzyszącej mu kampanii „Coś was łączy? Zrób test na HIV” jest umożliwienie bezpłatnego i anonimowego wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV jak największej liczbie osób. Lepiej jest wykonać test i poznać swój status serologiczny, niż żyć z HIV nie wiedząc o tym. Dzięki regularnie przyjmowanym lekom osoby zakażone mogą mieć dobrą jakość życia i mieć zdrowe dzieci. Osoba, która wie, że jest zakażona HIV, ma szansę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV to dobra okazja, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło spowodować zakażenie? Zaznaczyć należy, że testy można wykonywać nie tylko w trakcie akcji, ale również przez cały rok – zwłaszcza kiedy w życiu zdarzyły się tzw. ryzykowne zachowania ( w aspekcie możliwości zakażenia się HIV).
W dniach 20-27 listopada wiele punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których można wykonać badanie w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie oraz skorzystać z poradnictwa nt. HIV/AIDS, będzie pracowało częściej i dłużej. Adresy i godziny otwarcia punktów testowania są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS, http://www.aids.gov.pl/pkd/

W Ełku można przeprowadzić test w PKD przy Poradni Dermatologiczno-Wenerologicznej Szpitala Wojskowego ul. Kościuszki 30 gab. 204, czynny w czwartki w godz. 15 – 17.

Europejski Tydzień Testowania daje możliwość zjednoczenia się całej Europy w celu zwiększenia świadomości korzyści, jakie płyną z wykonania testu w kierunku HIV – piszą organizatorzy akcji na swojej stronie internetowej www.testingweek.eu. Ideę Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV wspiera wiele międzynarodowych organizacji i instytucji, w tym UNAIDS i Komisja Europejska. Kampania jest w pewnym stopniu przedłużeniem kampanii „Jeden test. Dwa życia” realizowanej od listopada 2014r. do chwili obecnej, a mającej na celu zmniejszenie liczby zakażeń HIV wśród nowo narodzonych dzieci oraz zwiększenie świadomości dotyczącej testowania w kierunku HIV wśród osób dorosłych (działania kampanijne są obowiązujące praktycznie cały czas, wynika to z procedur Min.Zdr.).

Wiele osób niesłusznie uważa, że problem HIV ich nie dotyczy, przez co o swoim zakażeniu dowiadują się zbyt późno, nawet w fazie AIDS. W naszym kraju rodzą się również dzieci zakażone tym groźnym wirusem. Niestety , również na naszym terenie mamy takie przypadki. Można temu jednak zapobiec – wystarczy jedynie, żeby przyszła mama wykonała w czasie ciąży test w kierunku HIV i poddała się odpowiedniemu leczeniu, gdyby jego wynik okazał się pozytywny. Dzięki wykonaniu testu w kierunku HIV kobiety ratują nie tylko swoje życie, lecz także dają szansę na zdrowe życie swoim dzieciom.
Test na HIV powinna wykonać nie tylko przyszła mama, lecz także przyszły tata. Ojciec dziecka może wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych.

Od początku epidemii do 31 maja 2015 r. rozpoznano w Polsce 19 120 zakażenia HIV, 3 246 osoby zachorowały na AIDS, 1 349 chorych zmarło. Szacuje się, że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób, więc co druga osoba żyjąca z HIV nie wie, że jest zakażona i może nieświadomie zakażać innych. Jak czytamy w Rekomendacjach PTN AIDS osoby nieświadome swego zakażenia stanowią źródło 75% nowych zakażeń. Wg. meldunków NIZP PZH w roku 2015 do dnia 15.11.2015r. zarejestrowano nowych zakażeń HIV 1 261 oraz 122 zachorowania na AIDS. W tym samym okresie do 15.11.2014r. zarejestrowano 941 zakażeń HIV i 128 AIDS. Jest to wzrost zarejestrowanych zakażeń HIV o 34%.
(W pewnym stopniu można ten fakt wiązać ze wzrostem wiedzy i świadomości o konieczności przeprowadzenia testu w przypadkach ryzykownych zachowań, ale również i z wzrostem zachowań ryzykownych )

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5