Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

POZNAJEMY JESIENNE ZWYCZAJE NA MAZURACH

2015-12-01 11:18:55 (ost. akt: 2015-12-01 20:32:13)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

Dzięki współpracy z Muzeum Historycznym w Ełku lekcje regionalizmu są atrakcyjnymi spotkaniami z kulturą i historią okolic Ełku. Uczniowie klasy 2 B wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez Muzeum Historyczne w Ełku.

Tematem zajęć były „Jesienne zwyczaje na Mazurach”. Podczas prelekcji i rozmowy dzieci zostały zapoznane z życiem dawnej mazurskiej wsi, ze szczególnym zwróceniem uwagi na czas jesieni.

Dowiedziały się, jak wyglądały dawniej zbiory zbóż i innych roślin. Poznały narzędzia służące ludziom do pracy w gospodarstwie i na polu. Osoba prowadząca zapoznała uczniów ze zwyczajami takimi jak: dożynki, chodzenie na groby z bułeczkami dla biednych, którzy modlili się za dusze, wróżbami andrzejkowymi, przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia w okresie adwentu.

Podczas prezentacji obejrzały na zdjęciach i rysunkach jakie były zajęcia ludzi w okresie jesiennym. Należały do nich, oprócz zbiorów, przędzenie wełny i lnu, tkanie na krosnach, darcie pierza, wykonywanie ozdób z papieru i słomy. Uczniowie mogli obejrzeć tkane chodniki, pająki i inne słomiane wyroby i ozdoby, wieniec adwentowy, ozdoby z bibuły i kolorowego papieru.

W końcowej części zajęć, dzieci wykonały pod kierunkiem prowadzącej ozdoby na choinkę ze słomy i papieru. Przybliżenie dawnych zwyczajów, zajęć, na pewno przyczyni się do poszerzenia wiedzy uczniów w tym zakresie, rozbudzi zainteresowania historią i kulturą regionu, w którym mieszkają.

Joanna Kossakowska
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/url]
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP4

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages