GUS podsumowuje: Polak wierzący, coraz mniej praktykujący

2016-01-07 07:47:00(ost. akt: 2016-01-07 09:05:35)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Jaki stosunek do wiary mają ludzie w Polsce? Czy modlą się i uczestniczą w mszach? Czy odczuwają związek ze swoją parafią? Jaka część społeczeństwa deklaruje brak przynależności do wyznania religijnego? Odpowiedzi na te pytania poznaliśmy dzięki raportowi GUS-u.
Główny Urząd Statystyczny okresowo przeprowadza badanie stosunku ludzi do wiary i religii w Polsce. Prawdę mówiąc, statystki nie zmieniły się znacząco od wielu lat. Dalej ponad 90 procent Polaków deklaruje się jako czynnych chrześcijan katolików. Natomiast widać daleko idące zmiany, jeśli chodzi o młode pokolenie. Przesiąkanie młodych ludzi zachodnim trybem życia zdecydowanie odbija się też na ich poglądy dotyczące wiary i religii.

Katolicy, potem ateiści

Największą grupą społeczną, jeśli chodzi o wyznanie religijne, są oczywiście katolicy. Według ostatnich badań z tym odłamem wiary utożsamia się aż 92,8 proc. Polaków. Po katolikach, co jest nowością, największą grupą są ludzie deklarujący brak jakiegokolwiek wyznania. Stanowią oni jednak marginalny procent w porównaniu do chrześcijan katolików, bo jest ich tylko 3,1 proc. Kolejne kościoły, takie tak greckokatolickie, protestanckie i prawosławne nie przekraczają nawet 1 proc. badanych. Duży wpływ na deklarowaną wiarę, lub jej brak, ma miejsce zamieszkania. Okazuje się, że ponad 10 proc. mieszkańców dużych miast powyżej 500 tys. mieszkańców nie utożsamia się z żadnym wyznaniem. Natomiast na wsi jest to odsetek zaledwie 0,9 proc.

Mężczyzna kobiecie nierówny

Główny Urząd Statystyczny pytał Polaków, jak często się modlą. Zdecydowana większość Polaków deklaruje modlitwę więcej niż raz w tygodniu, w taki sposób odpowiedziało aż 71,3 proc. Z tych ludzi ponad 5 proc. modli się kilka razy dziennie, a 34,7 proc. przekonuje, że robi to każdego dnia. Natomiast wiadomo też, że prawie 8 proc. Polaków powyżej 16. roku życia nie modli się nigdy. Rozbieżności widać, gdy podzielimy całą grupę na mężczyzn i kobiety. Okazuje się, że regularnie modli się 76,1 proc. kobiet i tylko 54,7 proc. mężczyzn.

Deklaracja a praktyka

Modlitwa modlitwą, ale większość wyznań religijnych wymaga regularnego uczestnictwa w mszach i nabożeństwach. GUS sprawdził też Polaków pod tym kątem. Jak można się domyśleć, deklaracja wiary to jedno, natomiast z praktyką bywa dużo gorzej. Okazuje się, że tylko niecałe 50 proc. z zadeklarowanych katolików uczęszcza co niedzielę do kościoła. Natomiast ponad 26,3 proc. pojawia się w świątyniach przy okazji świąt, ślubów lub pogrzebów. W tym ostatnim przypadku zdecydowaną przewagę zdobywają mieszkańcy dużych miast. Tylko na specjalne nabożeństwa chodzi aż 40 proc. Polaków.

Młodzi wolą inne rozrywki

Jak łatwo się domyślić, najmniej poważny stosunek do wiary mają ludzie młodzi. To właśnie badani w przedziale wiekowym 16-24 lat są najmniej utożsamiającą się z religią grupą społeczną. Obojętny lub negatywny stosunek do wszystkich wyznań deklaruje 27,4 proc. młodych Polaków. Na drugim skraju stoją seniorzy. Jako wierzących lub głęboko wierzących określa się aż ponad 92 proc. ludzi powyżej 75. roku życia.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna



Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ~oko #1901488 | 89.228.*.* 8 sty 2016 00:56

    Najlepsze kościelne praktykowanie to pieniędzy wyłudzanie...

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Jasio #1900864 | 83.9.*.* 7 sty 2016 14:09

    Wystarczy posłuchać tzw homilii Rydzyka albo jemu podobnego żeby odechciało się chodzić do kościoła., Do kościoła idę posłuchać Słowa Bożego a jak mam a zamian wiec partyjny PiS z ambony to po prostu wychodzę!

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. katolik nie katolik #1900676 | 89.228.*.* 7 sty 2016 11:14

      Zaliczam się do katolików ale od długich lat niepraktykuję i jest mi z tym dobrze.Pozdrawiam.

      Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

    2. wiara #1900659 | 83.6.*.* 7 sty 2016 10:57

      Jesteś w błędzie. Przeczytaj Pismo Święte. Zacznij od Nowej Ewangelii. Wtedy zrozumiesz czego chce od nas Chrystus, jak mamy się zachowywać, w jaki sposób mamy się modlić, jaki mamy mieć stosunek do ludzi, innych wierzeń, do dóbr materialnych, pieniędzy, Kościoła, małżeństwa, problemó tego świata tj.alkoholizm, zboczenia, dewiacje. Tam jest wszystko wyjaśnione. A to co robi obecny Kościół jest odwrotnością nauki Chrystusa. Sam sobie więc odpowiedz czyją w takim razie jest to nauką. Ale i o tym dużo Chrystus mówi w Piśmie Świętym. To, że w watykanie "papież" zaprasza wiernych na godzinny pokaz iluminacyjny z dźwiękami jak z horroru agresywnych małp i innych zwierząt to jest nauka Chrystusa? Wiesz co jest najgorsze? że ludzie się uważają za Katolików a nawet nigdy nie trzymali w ręku Pisma Świętego. Jest kilku Księży w Polsce, którzy żyją na granicy ubóstwa, sakramentów udzielają za darmo, wyzbyli się pieniędzy i dóbr materialnych itd. Ehh... a reszta? ktoś powie: takie mamy czasy. A ja odpowiadam: tak jest! takie mamy właśnie czasy! i są one pięknie opisane w Piśmie Świętym. Z Panem Bogiem Przeczytaj cały tekst: GUS podsumowuje: Polak wierzący, coraz mniej praktykujący - Ełk http://elk.wm.pl/326146,GUS-podsumowuje- Polak-wierzacy-coraz-mniej-praktykujacy. html#ixzz3wYEVnulD

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      1. Dziwne #1900655 | 83.13.*.* 7 sty 2016 10:54

        Osobiści mnie bardzo dziwi, że XXI wieku tak duża część ludzi wieży w takie rzeczy, że gdzieś tam coś tam … przecież wystarczy spojrzeć przez pryzmat zapisanej długiej historii, że to po prostu najzwyczajniej nie działa.

        Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

        Pokaż wszystkie komentarze (12)
        2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5