Ełckie perełki odzyskują dawny blask

2016-01-15 12:00:00(ost. akt: 2016-01-15 12:18:26)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

W Ełku jest wiele zabytkowych kamienic czy budynków, które w ostatnich latach przeszły generalne remonty i cieszą oko nie tylko mieszkańców, ale również turystów. Jest też jeszcze wiele takich budynków, które wymagają modernizacji. Czy to elewacja, okna, klatka schodowa, czy dach, teraz jest szansa na duże dofinansowanie na remont.
Prezydent Tomasz Andrukiewicz ogłosił nabór wniosków o udzielenie dotacji
 na prace konserwatorskie i roboty budowlane przy budynkach wpisanych do rejestru zabytków usytuowanych na terenie miasta. O pomoc i granty mogą ubiegać się chociażby wspólnoty mieszkaniowe ulokowane w starych kamienicach. A wiele jest takich, które wymagają remontu elewacji, klatki schodowej, czy termomodernizacji. Wnioski można składać w ełckim ratuszu od 11 stycznia do 19 lutego. Wszystkie wzory druków znaleźć można na stronie internetowej Urzędu Miasta w Ełku.

Te budynki są cenne dla mieszkańców

— W przeszłości od 2011 roku z dotacji korzystało mnóstwo ełckich wspólnot mieszkaniowych, stowarzyszeń, przedsiębiorców, czy parafii wyznaniowych. Trzeba jednak pamiętać, że jednym z podstawowych warunków uzyskania dofinansowania jest posiadanie przez budynek faktycznej wartości dla miasta lub jego mieszkańców — mówi Artur Urbański, zastępca prezydenta miasta. — Dotację można dostać na bardzo wiele różnych przedsięwzięć. Może to być przykładowo zabezpieczenie i utrwalenie zabytku, odnowienie tynków, modernizacja stolarki okiennej, drzwiowej, poprawa dachu, rynien czy rur. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby dofinansować dokumentację projektową albo zakup materiałów budowlanych. Możliwe jest też potraktowanie dotacji jako refundacji kosztów poniesionych za opracowanie dokumentacji konserwatorskich.

Remonty pochłonęły ponad milion złotych

Maksymalny poziom dofinansowania projektów z budżetu miasta wynosi do 50 proc. nakładów koniecznych na wykonanie prac. W tym roku kwota przeznaczona do rozdysponowania w konkursie wynosi 300 tysięcy złotych. Inicjatywa ta nie jest nowa. Z zasobów pieniężnych na remonty starych budynków można korzystać już od 2011 roku. Przez ostatnie cztery lata miasto przyznało w sumie 27 dotacji na łączną kwotę 1 mln 180 tys zł. Tylko w zeszłym roku udało się dzięki dofinansowaniu wyremontować 6 zabytkowych obiektów. Były to budynki przy ul. Mickiewicza 12, Armii Krajowej 23 i 20. To właśnie wspólnota mieszkaniowa przy ul. Armii Krajowej 20 została zeszłoroczną rekordzistką. Na remont elewacji budynku wspólnota dostała aż 84 tys. zł. Ponadto, wśród zeszłorocznych beneficjentów dotacji znalazło się Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Ełckiej, Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów i Parafia p.w. Św. Wojciecha w Ełku.
Kto może składać wniosek? Wszyscy ci, którzy posiadają tytuł prawny do obiektu. Trzeba więc mieć prawo własności, prawo użytkowania wieczystego lub trwałego zarządu. Z wydrukowanymi dokumentami trzeba udać się do Wydziału Strategii i Rozwoju przy ul. Piłsudskiego 6.

Z dotacji w zeszłym roku skorzystał budynek przy ul. Armii Krajowej 20 Fot. Kamil Mróz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. janusz #1908736 | 83.31.*.* 17 sty 2016 13:29

    Do Tadka. Chcesz odpowiedzi na Twoje pytanie wejdz do srodka zobaczysz kto jest właścicielem tego bohomaza i jeszcze jedno ten co wydal zezwolenie na jego budowę . tego błękitnego straszydla obok szkoły artystycznej lub galerii centrum na ulicy woj. Pol obok pięknych kamiennic powinien siedzieć dożywotnio. Chodzą słuchy na jakich zasadach się to odbywało.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. tadek #1907469 | 91.245.*.* 15 sty 2016 13:33

      Gołym okiem widać, że to co zbudowane 100 lat temu, nawet dzisiaj nazywamy perełką. Szkoda, że zdjęcie nie obejmuje budynku po lewej stronie tej perełki - koszmar, tzw. "zemsta architekta". Tutaj leży problem. Należy wyburzyć budynki tzw radosnej architektury i wybudować coś ze smakiem, tak żeby tych perełek było więcej.

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5