Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

13 mln zł na walkę z bezrobociem

2016-01-22 09:00:00 (ost. akt: 2016-01-22 09:53:42)
PUP w Elblągu otrzymał na aktywizację bezrobotnych 30 procent tego, co w 2010 roku

PUP w Elblągu otrzymał na aktywizację bezrobotnych 30 procent tego, co w 2010 roku

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Dzięki różnym formom wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy szansę na powrót na rynek pracy zyska wielu bezrobotnych.

Znalezienie pracy to wciąż dla wielu mieszkańców powiatu ełckiego jedno z najważniejszych postanowień na 2016 rok. Wiele wskazuje na to, że dla sporej części bezrobotnych uda się je zrealizować.
2015 rok na ełckim rynku pracy był wyjątkowo dobry. Jeszcze w styczniu 2014 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ełku zarejestrowanych było 8 567 bezrobotnych. W grudniu 2014 roku 6 976, a w grudniu 2015 roku 5 861 osób. Oznacza to, że w ciągu ostatnich dwóch lat liczba bezrobotnych w powiecie ełckim spadła o ponad 2,7 tys., z czego w ubiegłym roku o 1 115 osób.

- Ubiegły rok był wyjątkowy. Jeszcze w listopadzie odnotowaliśmy spadek liczny bezrobotnych - mówi Dariusz Kuprewicz, dyrektor Powiatowego urzędu Pracy w Ełku.

Jego zdaniem w tym roku możemy spodziewać sie dalszych spadków. A wszystko m.in. dzięki funduszom jakimi dysponuje urząd pracy. W tym roku, podobnie jak w 2015, jest to kwota 13 mln zł.

- Będziemy realizować większość form zapisanych w ustawie czyli szkolenia, prace interwencyjne, roboty publiczne dla gmin, prace społecznie użyteczne, staże dla absolwentów, refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy dla pracodawców, będziemy przyznawać środki na podjęcie działalności gospodarczej, studia podyplomowe. Zrealizujemy program Aktywizacja-Integracja dla osób z tzw. trzeciego profilu czyli oddalonych od rynku pacy. Dla tej grupy zgodnie z przepisami nie możemy realizować tych pozostałych, dobrze znanych już form pomocy - wylicza Dariusz Kuprewicz.

W tym roku, tak jak w ubiegłym, młodzi bezrobotni do 30. roku życia będą mogli skorzystać z bonów na zasiedlenie czyli dofinansowanie związane ze zmianą miejsca zamieszkania. Mogą się o niego ubiegać osoby, które były zarejestrowane w ełckim urzędzie pracy, a zdecydowały się na znalezienie pracy w innym mieście. Musi być ono oddalone o co najmniej 80 kilometrów lub dojazd do niego musi zajmować co najmniej 3 godziny dziennie. Bezrobotny będzie musiał wykazać również, że pracował tam na etacie lub prowadził firmę przez co najmniej 12 miesięcy. Wartość takiego bonu to 7 tys. zł.

Jedną z tegorocznych nowości jest refundacja kosztów zatrudnienia pracownika. Program ten polega na stworzeniu stanowiska pracy dla bezrobotnego na okres co najmniej 2 lat. Przez pierwszy rok płacę minimalną i składki na ZUS będzie opłacał urząd pracy. Przez kolejny rok pracodawca.
- Forma ta już cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony pracodawców - przyznaje dyrektor urzędu pracy w Ełku.

Inną z nowości jest zmiana w krajowym funduszu szkoleniowym. Dotychczas mogli z niego korzystać tylko pracownicy powyżej 45 roku życia. Teraz pracodawca będzie mógł wysłać na szkolenie każdego pracownika, bez względu na wiek.

Dzięki tym wszystkim formom wsparcia bezrobocie w 2016 roku znów spadnie.

- Jeśli nic zaskakującego się nie wydarzy, może uda nam się zejść nawet poniżej 5 tys. zarejestrowanych bezrobotnych - dodaje Dariusz Kuprewicz.Liczba bezrobotnych, który skorzystali z różnych form wsparcia w 2015 roku
staże - ok. 1 000 osób
roboty publiczne - ok. 200 osób
refundacja wyposażenia stanowiska pracy - 200 osób
założenie działalności gospodarczej - 71 osób
prace interwencyjne - 112 osób
szkolenia - 135 osób
prace społecznie użyteczne - 137 osób
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ełczanka #1916391 | 176.0.*.* 25 sty 2016 18:31

  Ładnie to brzmi,ale prawda jest taka,ze statystyki obnizaja osoby,ktore wyjezdzaja za granice. Od 2 lat mieszkam w Niemczech i prawda jest taka,ze wiekszosc Polakow,ktorych spotykam sa z Ełku,badz jego okolic....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. halina #1916003 | 188.121.*.* 25 sty 2016 08:11

  zamiast czekać na wsparcie kogokolwiek warto pomyśleć o własnym biznesie. wiem że trudo jest się czasami na to zdecydować ale ja się po wielu namowach zdecydowałam i nie żałuję. Niedawno wystartowałam z własnym biznesem i jak wiadomo nie od razu licze na kokosy ale nie z dużo musiałm zainwestować wiec nie ma ryzyka- najwyżej strace czas. Koszty prowadzenia też nie takie straszne bo pracuję z domu na nizki us moge iczyć i nawet dzięki ProgramAktywizacja.pl nie muszę płacić za ksiegowe usługi. No cóż nie odniosłam wrażenia by chciano mi pomóc ze strony urzędu wiec wziełam los w swoje ręce i nie żałuje jak narazie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. bezrobotna #1915300 | 82.25.*.* 24 sty 2016 11:33

  PUP podaje statystyki jak spadło bezrobocie w Ełku, a niech poda dane ilu bezrobotnych wyrejstrowało się bo wyjechało za granicę za chlebem.Pieniądze na walkę z bezrobociem zgarnął urzędasy za projekty i kursy,które do niczego nie służą, bo co można się nauczyć po miesięcznym kursie. Staże dla młodych to są nadzieją dla głupich że zostaną zatrudnieni.Tylko przez znajomości i kolesiostwo można dostać pracę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. OLA #1914318 | 89.228.*.* 23 sty 2016 16:15

  SUPER KURSY! TAK ŁADNIE ORGANIZUJE PUP,ŻE KURS KUCHARZA ODBYWA SIĘ NA ZMYWANIU NACZYŃ W KUCHNI.... ZERO TEORII..I PRAKTYKA W ODMIENNYM KIERUNKU..ZMYWAĆ UMIEM W DOMU..A PIENIĄŻKI LECĄ KOMUŚ DO KIESZONKI....

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. cola #1913710 | 31.6.*.* 23 sty 2016 09:35

  Połowa tej sumy pójdzie dla urzędników za napisanie projektów walki z bezrobociem ,a następna połowa na nagrody za dobre projekty do walki z bezrobociem . Bezrobotny będzie dalej bezrobotnym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages