Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Sukces drużyny Odyseuszy z Gimnazjum nr 1

2016-03-18 13:23:15 (ost. akt: 2016-03-18 13:26:25)

Autor zdjęcia: Ewelina Koniecko

Oryginalne przedstawienie teatralne, nad którym drużyna Odyseuszy pracowała od kilku miesięcy, spodobało się sędziom na eliminacjach regionalnych Międzynarodowego Konkursu „Odyseja Umysłu”, zapewniając im miejsce w finale ogólnopolskim zaplanowanym na 2-3 kwietnia w Gdyni.

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program, realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Co roku bierze w nim udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

W tym roku w Polsce obchodzi 25-lecie. Programu ma na celu rozwój zdolności twórczych młodego człowieka. Uczniowie uczą się myśleć w sposób kreatywny, nieszablonowy i krytyczny, twórczo rozwiązywać problemy , tworząc rozwiązania oryginalne i efektywne. W trakcie realizacji tego interdyscyplinarnego projektu młodzież zdobywa i wykorzystuje wiedzę z różnych dziedzin: plastyki, muzyki, techniki, pisarstwa literackiego, gry aktorskiej, tańca oraz rozwija indywidualne umiejętności i pasje.

Odyseusze uczą się niezależności, przedsiębiorczości, odpowiedzialności, współpracy w grupie, kształtują pewność siebie, przełamują bariery, słowem- kształtują uniwersalne postawy i umiejętności.

Wybrani uczniowie Gimnazjum nr 1 (Martyna Olender, Wiktoria Piotrowicz, Natalia Tarasiewicz , Julia Niedźwiecka, Mya Kulbacki, Wiktoria Kempisty oraz Klaudia Biwojno z klasy II f) wraz z nauczycielem-trenerem (tytuł otrzymany po odbyciu kilkudniowego szkolenia w Opolu), panią Eweliną Koniecko przystąpili do programu edukacyjnego „Odyseja Umysłu” w drugiej połowie listopada 2015 roku.

Młodzież przez kilka miesięcy (także w czasie przerwy świątecznej oraz ferii) w czasie zajęć pozalekcyjnych pracowała nad wybranym przez siebie Problemem Długoterminowym, którym był humorystyczny spektakl teatralny na określony temat. Po samodzielnym zaprojektowaniu, przygotowaniu oraz udoskonaleniu jego rozwiązania napisali scenariusz przedstawienia oraz wykonali całą scenografię, kostiumy oraz rekwizyty niezbędne do jego zaprezentowania. Ich zadaniem było także skomponowanie piosenki oraz ułożenie choreografii (taniec).

Jednocześnie uczniowie przygotowywali się do drugiej części konkursu, czyli rozwiązania Problemu Spontanicznego – niepowtarzalnego zadania-niespodzianki, którego treści nie zna się do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzy w zaledwie kilka minut- ucząc się nieszablonowego toku rozumowania, szybkiego i kreatywnego rozwiązywania problemów oraz działania pod presją czasu. Trzecim etapem konkursu jest Styl, czyli prezentacja elementów rozwiązania zadania, które zostały przez uczniów wykonane dodatkowo i uznane za wyjątkowo atrakcyjne i kreatywne.

Dnia 12 marca 2016 roku drużyna z Gimnazjum nr 1 wraz z trenerem, panią Eweliną Koniecko udała się do Warszawy na eliminacje regionalne Międzynarodowego Konkursu „Odyseja Umysłu”. Uczestniczyło w nich 92 kilkuosobowych zespołów z województw: mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego oraz warmińsko- mazurskiego (ok. 640 osób). Była to jedyna drużyna z Ełku. Uczestnicy zaprezentowali efekty swojej kilkumiesięcznej pracy. Pierwszym etapem konkursu było przedstawienie.

Ełczanie, mimo że występowali pod presją czasu, przed sędziami oraz publicznością, poradzili sobie bardzo dobrze. Sędziowie byli pod wrażeniem przedstawienia. Chwalili jego jakość, ciekawe, kreatywne rozwiązania problemów zawartych w opowieści, świetną grę aktorską, dopracowaną scenografię, rekwizyty oraz kostiumy.

Spektakl wywołał u nich salwy śmiechu, co było jak najbardziej pozytywną reakcją, gdyż miało to być przedstawienie humorystyczne. Kolejnym etapem konkursu były zadania spontaniczne. Uczniowie mogli otrzymać trzy rodzaje zadań: manualne, słowne lub słowno- manualne. Ich treść aż do finału ogólnopolskiego ma pozostać tajemnicą. Uczniowie powiedzieli jedynie, że nie należało ono do najłatwiejszych.

Ełczanie otrzymali w swojej grupie wiekowej najwięcej punktów, plasując się na pierwszym miejscu i tym samym awansowali do finału ogólnopolskiego, który w dniach 2-3 kwietnia odbędzie się w Gdyni w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz w hali Gdynia Arena. Weźmie w nim udział ponad 210 zespołów (ok. 3,5 tys. osób) z całego kraju. Drużyny, które w swoich kategoriach zajmą 1. i 2. miejsca wyjadą na finał światowy do USA (24-29.05.2016, Iowa State University, Ames). Zdobywcy 3. miejsc natomiast wezmą udział w festiwalu europejskim (29.04-04.05.2016, Gdańsk).

Uczniowie Gimnazjum nr 1 nie spoczęli na laurach. Popołudniami pracują nad udoskonaleniem scenariusza, elementów scenografii oraz przygotowują się do zadań spontanicznych, zdając sobie sprawę, że poziom kolejnego etapu będzie bardzo wysoki, gdyż będą w nim brać udział najlepsze drużyny w kraju.
Ewelina KonieckoCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: EwelinaK

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. piter #1957963 | 89.228.*.* 20 mar 2016 03:05

    Gratulacje Odyseuszki :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages