Uczniowie SP3 poznają tradycje wielkanocne

2016-03-21 10:04:05(ost. akt: 2016-03-21 10:33:18)

Autor zdjęcia: Mat. szkoły

11 marca klasa V C wraz z wychowawczynią p. I. Szczuką uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych pt. „Wielkanoc wokół nas”, które odbyły się w Muzeum Historycznym w Ełku.
Celem zajęć było rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz wzmacnianie więzi z regionem. Uczniowie podczas zajęć poznali dawne tradycje i obyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Dowiedzieli się, że obecnie celebrowanie świąt Wielkiej Nocy znacznie różni się od tego, jak bywało niegdyś i wiele zwyczajów po prostu zanikło.

Wychowankowie mieli niepowtarzalną okazję podziwiać oryginalne eksponaty, takie jak: pisanki, kraszanki, palmy czy drewniane kołatki. Dowiedzieli, że w Wielki Piątek, kiedy milkły kościelne dzwony, wkoło rozlegał się dźwięk kołatek. Chłopcy biegali po wsi hałasując nimi na znak żałoby po śmierci Jezusa Chrystusa. Do dziś zachował się zwyczaj obdarowywania dzieci w Wielkim Tygodniu grzechotkami.        

Dzieci dowiedziały się m.in. że dawniejsza nazwa Środy Popielcowej to Popielnik. Tego dnia duchowni symbolicznie posypują głowy wiernych popiołem ze spalonych palm wielkanocnych. Dawniej zaś w Wielką Sobotę odbywało się święcenie wody i ognia oraz palono we wsi najstarszy drewniany krzyż przydrożny.

Dzisiaj mało kto już pamięta o takich obrzędach, jak pogrzeb żuru czy wieszanie śledzia. Te potrawy były spożywane podczas Wielkiego Postu, jadano wówczas tylko postne potrawy, więc w sposób widowiskowy wylewano sagany żuru na ziemię oraz z wielką radością żegnano się ze śledziem, przybijając rybę do drzewa.

Dawniejsze palmy różniły się znacznie od wspołczesnych. Były wykonywane z bazi, z zazieleniałych gałązek brzozy, jałowca, barwinku lub borówek, ozdabiano je kolorowymi wstążkami i kwiatkami. Poświęconą palemką biło się domowników, żeby zapewnić im szczęście na cały rok. Wierzono, że połknięcie jednej kotki z poświęconej palmy ochroni nas przed infekcjami gardła. Natomiast zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki miały chronić mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów.

Uczniowie dowiedzieli się również, że wiosną chłopcy chodzili z kogutkiem, a dziewczęta z gaikiem-maikiem, ozdobionym kolorowymi wstążkami i bibułką. Marzanna, była symbolem nie tylko zimy, ale także śmierci. Często nazywano ją śmiertką lub śmiercichą.

Na koniec zajęć wychowankowie wykonali z kolorowej bibuły i papieru zajączka z koszyczkiem, który jest symbolem wielkanocnej radości. Szukanie zajączka i jajeczek to kultywowany zwyczaj obchodzenia wiosennych świąt wielkanocnych.
Działanie praktyczne połączone z wiedzą historyczną na pewno ułatwiło zapamiętanie ważnych informacji związanych z kulturą naszego regionu.
I. Szczuka SP 3


Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5