Niedziela, 21 października 2018. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Szkolna wizyta na Antarktyce

2016-04-17 22:14:28 (ost. akt: 2016-04-17 22:17:53)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

O tym, jak blisko nas jest cały świat przekonywaliśmy się wielokrotnie uczestnicząc w projektach współpracy międzynarodowej. Rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnej sprawia, że czasem najodleglejsze zakątku znajdą się na wyciągnięcie ręki od nas. Dzięki projektowi SCIENTIX uczniowie klasy IV a i IV c ełckiej "Czwórki" mogli uczestniczyć w bezpośredniej transmisji z Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego w Antarktyce.

Moderatorem spotkania była pani Agata Goździk – przedstawiciel SCIENTIX. To przy jej pomocy wielu uczniów z Polski (w tym uczniowie SP 4 w Ełku) w jednym czasie łączyli się z Antarktyką. Tam czekała na nas pani Dagmara Bożek – Andryszczak¬. W związku z różnicą czasową, musiała ona wstać o godzinie 5 rano, by o szóstej rano swego czasu rozmawiać z nami.

Dowiedzieliśmy się jaka jest różnica między Arktyką, Antarktyką i Antarktydą. Arktyka to obszar na półkuli północnej rozciągający się wokół bieguna północnego, obejmujący Ocean Arktyczny wraz z wyspami oraz północne części Ameryki Północnej, Azji i Europy. Antarktyka leży po przeciwnej stronie globu ziemskiego i obejmuje Antarktydę, Ocean Południowy wraz z wyspami. Antarktyda natomiast jest kontynentem położonym centralnie wokół Bieguna Południowego.

Polska posiada 2 stacje polarne. Jedna z nich, Polska Stacja Polarna im. Stanisława Siedleckiego, znajduje się w Arktyce na Spitsbergenie, a druga to Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego w Antarktyce. Ta ostatnia została założona w 1977 roku. Obie stacje są stacjami całorocznymi.

Gdybyśmy chcieli popłynąć statkiem na Wyspę Króla Jerzego to nasza podróż trwałaby około 40 dni, a odległość jaką byśmy pokonywali to 14 000 km. Pogoda podczas transmisji była nietypowa, ponieważ padał deszcz co jest rzadkością w tamtym rejonie. Temperatura wynosiła 3°C i był słaby wiatr. Okazuje się, że największym problemem na Antarktyce jest właśnie wiatr. Dzień wcześniej wiał z prędkością 140 km/h i wyrządził wiele szkód w stacji.

Pani Dagmara Bożek – Andryszczak pokazał nam również fragmenty filmu z podróży do stacji. Ciekawostką jest tradycja, która dotyczy przekraczania równika w podróży morskiej. Wówczas uczestnicy podróży mają chrzest morski, podczas którego otrzymują od Neptuna klucze do morza. Dowiedzieliśmy się również, że rozładunek statku trwa 2 i więcej dni. Wszystko zależy od pogody. Podczas transmisji zobaczyliśmy jeszcze innych pracowników stacji i pomieszczenia w jakich tam pracują. Mogliśmy też zadawać pytania korzystając z funkcji czatu. To była super lekcja na żywo!
M.RussekCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: SP4

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages