Uczniowie z II LO znowu zaproszeni na Paradę Schumana

2016-04-18 08:05:43(ost. akt: 2016-04-18 08:17:56)

Autor zdjęcia: Mat. szkoły

13 kwietnia Fundacja Schumana ogłosiła listę zwycięzców projektu symulacji debaty dotyczącej współpracy polsko - niemieckiej na okoliczność 25-lecia podpisania traktatu o współpracy polsko-niemieckiej. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego zdobyli główną nagrodę – wycieczkę do Warszawy, której organizatorem i sponsorem jest Fundacja, oraz udział w Paradzie Schumana 7 maja 2016 roku.
W projekcie wzięli udział członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „Bez Granic” oraz uczniowie klasy 1 G LO z Zespołu Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Ełku wraz z opiekunkami klubu p. Beatą Niebrzydowską, Elżbietą Kozłowską – Plak oraz Kamilą Banachowską.

Przygotowania do nagrania symulacji trwały 1,5 tygodnia, w pierwszej fazie uczniowie zostali zapoznani z treścią projektu i wyrazili chęć przystąpienia do pracy nad projektem. Podczas zajęć wstępnych rozmawiano na temat obecnych stosunków między Niemcami a Polską.

- Rozmawialiśmy o traktacie z roku 1991 roku i analizowaliśmy zapisane w nim artykuły.
W międzyczasie powstała grupa artystów Stowarzyszenia „Sztuka dla Polski i Niemiec”, którzy stworzyli wystawę prac - opowiadają uczniowie.

Wystawa objęła następujące tematy:

• „Współpraca buduje”- upamiętniająca podpisanie traktatu „ Mazowiecki - Kohl” autorstwa uczennicy Zuzanny Romotowskiej,
• „Monety pamięci” praca upamiętniająca wystosowany 18 listopada 1965 r. przez biskupów polskich list do biskupów niemieckich, którego główna myśl sprowadzała się do słów: „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”- autorstwa ucznia, Szymona Wiśniewskiego,
• „Symbol współpracy”- przedstawiająca znak polsko - niemieckiej współpracy młodzieży- autorstwa ucznia, Piotra Krawczyka
• „Jedność narodów”- obrazująca fakt wstąpienia Polski do Unii Europejskiej - autorstwa ucznia, Macieja Śmigielskiego.

Kolejnym zadaniem było powołanie dziennikarzy, którzy stworzyli miesięcznik „ Punkt”. Znalazły się w nim m.in. napisane przez nich w wersji dwujęzycznej polsko - niemieckiej artykuły oraz wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów oraz nauczycieli Zespołu Szkół nr 2 w Ełku na temat znajomości traktatu z roku 1991.

Następnym etapem było przygotowanie dwóch delegacji składających się z 10 przedstawicieli polsko-niemieckich, którzy na spotkaniu 7 kwietnia omówili traktat z roku 1991 oraz zaproponowali swoje pomysły odnośnie zmian, które można by było wprowadzić do owego traktatu.

Dyplomaci omawiali treści traktatu po względem:

• wspólnych celów i wartości
• budowania zaufania
• lepszego zrozumienia
• współpracy gospodarczej
• mniejszości narodowych

Udział w projekcie został pozytywnie odebrany przez uczniów, gdyż poszerzył ich wiedzę historyczną, uczył organizacji, współpracy oraz większej tolerancji. Również telewizja doceniła zaangażowanie w projekt młodzieży II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Ełku i w dniu 13 kwietnia został pokazany reportaż z udziałem naszych uczniów.
Kamila Banachowska

Symulacja debaty:
kliknij tutaj


Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5