Rak to nie wyrok. Pamiętajmy o profilaktyce

2016-04-23 10:00:00(ost. akt: 2016-04-22 10:29:28)
amazonki

amazonki

Autor zdjęcia: Paweł Tomkiewicz

Rozmowy i nauka samobadania piersi, w myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć, mają na celu podniesienie świadomości młodych kobiet, że warto zadbać o swoje zdrowie i życie poprzez profilaktykę. Niestety statystyki są przerażające. Codziennie na raka piersi umiera bowiem 14 Polek. Aby zapobiec tej tendencji ełckie Amazonki edukują uczennice szkół ponadgimnazjalnych.
W Polsce pomimo postępu w diagnostyce i leczeniu rozpoznaje się raka piersi u 14 tysięcy kobiet. 5 tys. z nich niestety umiera. Jak wynika ze statystyk największy procent zachorowań jest w województwie Małopolskim - 56,2 proc. Umieralność wynosi tam 15,9 proc. Na Warmii i Mazurach wskaźniki te wynoszą odpowiednio 47,3 proc. i 13,2 proc. W toku zbierania danych stwierdzono, że czynnikami wpływającymi na największą ilość zachorowań kobiet w Małopolsce był fakt, że kobiety rodzą zbyt późno, unikają karmienia piersią, nie stosują odpowiedniej diety i unikają aktywności fizycznej. Ustalono również, iż częściej chorują kobiety w mieście, a nie na wsi. Codziennie na raka piersi umiera 14 Polek.

- Coraz częściej słyszymy, jak bardzo ważna jest profilaktyka chorób kobiecych. Jednak gdy zapytamy kobiety, czy badają swoje piersi w domu, często zapada cisza. Wciąż zbyt mało kobiet wie, co oznacza profilaktyka raka piersi i że nie ogranicza się ona tylko do sporadycznych badań mammografii czy USG - twierdzą panie z ełckiego stowarzyszenia Amazonki.

Od lat lekarze i eksperci nawołują do samobadania piersi, ponieważ jest to najskuteczniejsza forma wykrywalności zmian nowotworowych w bardzo wczesnym stadium. Samobadanie powinno rozpocząć się u kobiet już w 20 roku życia i odbywać się bardzo regularnie co miesiąc. Na temat samobadania piersi i systematycznych badań kontrolnych poświęcone są spotkania prowadzone przez Amazonki w ełckich szkołach ponadgimnazjalnych. W minioną środę spotkały się z uczennicami Zespołu Szkół nr 2 w Ełku. Pogadanki wraz z nauką samobadania piersi mają na celu podniesienie świadomości młodych kobiet, że warto zadbać o swoje zdrowie i życie poprzez profilaktykę w myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć. Większa wiedza i świadomość na temat profilaktyki i zapobiegania chorobie jest potrzebna, by młode dziewczyny zadbały o swoje zdrowie.

- Przy zapobieganiu tej chorobie to właściwe wszystko zależy od nas - od tego co jemy, co robimy, jak żyjemy. Natomiast gdy już leżymy w szpitalu, jesteśmy uzależnieni od lekarzy. Leczenie często jest drogie, długie i nie zawsze przynosi pozytywny skutek - mówi Zuzanna Obrycka, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Amazonki.

Dane statystyczne mówią, że wykrycie guzka o średnicy 2 cm przy właściwym leczeniu w 90 proc. przypadków pozwala kobiecie na przeżycie 10 lat albo i więcej. Natomiast już przy 5 cm guzie szanse te maleją o 30 proc.
Jak przypominają Amazonki profilaktyka i wczesne badania są bardzo ważne zwłaszcza u kobiet, w których rodzinach były przypadki zachorowań na nowotwory.
- Wchodzą teraz na rynek różne badania genetyczne, DNA. Jest to koszt 300-500 zł. Robi się je raz w życiu. Kobiety z grupy wysokiego ryzyka zachorowań mogą te badania rozpocząć już w 25 roku życia. Mówi się tu o kobietach, gdzie w rodzinie były zachorowania na raka w linii kobiecej. Takie badania bardzo często wykonywane są w Olsztynie czy Białymstoku - dodaje Zuzanna Obrycka.
Niestety panie równie niechętnie zgłaszają się na darmowe profilaktyczne mammografie. Zaproszenia na takie badania otrzymało prawie 2,5 mln kobiet. Skorzystało z nich niespełna 900 tys. Statystyki te potwierdzają się również w powiecie ełckim. Z danych Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego w Olsztynie, który analizuje realizację programów profilaktycznych wynika, że pod koniec ubiegłego roku w powiecie ełckim z profilaktyki raka piersi skorzystało niespełna 35 proc. populacji pań objętych programem. To najmniej w całym województwie. Dla porównania we wszystkich sąsiednich powiatach współczynnik ten wynosi ponad 44 proc. Najlepszy wynik w województwie odnotowano w powiecie bartoszyckim. Tam 51,3 proc. pań objętych programem skorzystało z możliwości przebadania się. Należy jednak pamiętać, że to wciąż zaledwie połowa kobiet, do których skierowany jest program.

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5