środa, 22 stycznia 2020. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Czy szkoła zmienia świat? - pytania i odpowiedzi uczniów

2016-05-09 10:35:31 (ost. akt: 2016-05-09 10:36:26)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

Elementem corocznych obchodów Dni Patrona w SP4 jest debata uczniowska organizowana na wzór sejmowej na wybrany, najbardziej aktualny temat. W tym roku uczniowie z "Czwórki" przygotowali wystąpienia na temat "Nasza szkoła z mocą zmieniania świata". Wysłuchaliśmy ich zaciekawieni, jaką moc dostrzegają w podejmowanych przez szkołę działaniach.

21 kwietnia społeczność „Czwórki” po raz kolejny spotkała się w sali sejmowej, by poruszyć ważny dla środowiska szkolnego temat. Marszałek sejmu uroczyście otworzył posiedzenie i przypomniał obowiązujący regulamin.

Tym razem wysłuchaliśmy wystąpień przedstawicieli klas VI, by po raz kolejny zaprezentować własny punkt widzenia. Zgodnie z tradycją zaproszono również gości, m.in. naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta pana Stanisława Zalewskiego, absolwentów szkoły – uczniów Gimnazjum nr 4.

Swoje głosy wygłosiła również mama uczennicy naszej szkoły. Co należy zmienić w świecie i jak szkoła może pomóc zmienić świat, w jaki sposób uczniowie mogą wpłynąć na otoczenie- wspólnie zastanawialiśmy się nad powyższymi kwestiami.
Uczniowie w swoich wystąpieniach zwracali uwagę na pozytywne aspekty nauki w szkole podstawowej- umiejętność pracy w grupie, możliwość inicjowania akcji charytatywnych czy uwrażliwianie na potrzeby drugiego człowieka.

Głoszący postulaty zwracali uwagę na problem degradacji środowiska. Byli zgodni, że dzięki edukacji szkoła ma szansę wpływać na młodego człowieka, ma szansę zmienić jego sposób myślenia, a tym samym zmieniać otoczenie. Zmiany należy zacząć tu i teraz, i systematycznie wdrażać je w życie.

Uczniowie z wielką uwagą przysłuchiwali się wystąpieniom absolwentów naszej szkoły, którzy stwierdzili, że nauka w szkole podstawowej wpływa na młodego człowieka w dużym stopniu. To tutaj uczą się obserwacji świata, otwierają się na potrzeby innych. W kolejnym etapie kształcenia te umiejętności bardzo im się przydały.

Głoszący byli zgodni, że zmiany należy zacząć od siebie. Mamy moc zmieniania świata, ponieważ uczymy się nazywać jakikolwiek problem i jesteśmy na niego uwrażliwiani. Kolejny raz przekonaliśmy się, że debaty parlamentarne w naszej szkole umożliwiają mówienie wspólnym głosem na różnorodne tematy ważne dla społeczności uczniowskiej. (P. Stankiewicz)

Z wystąpieniami uczniów można zapoznać się na stronie szkoły (www.sp4.elk.edu.pl- zakładka "Gwiazdozbiór"/Ćwiczenie czyni mistrza).Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP4

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages