Czwartek, 24 stycznia 2019. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Jeśli nie chcesz "dostać po nosie" w Nowej Wsi Ełckiej, nie wrzucaj śmieci do toalety!

2016-05-17 07:58:58 (ost. akt: 2016-05-17 08:02:34)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

Na tę i inne kwestie na temat ekologii znaleźli odpowiedź uczniowie ełckiej "Czwórki" podczas wycieczki do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, która odbyła się 12 maja 2016 roku z udziałem między innymi klas 6a i 6d. Celem wizyty w oczyszczalni ścieków było poznanie od środka zasad i efektów jej funkcjonowania.

Szkołę opuściliśmy o godzinie 8:00 i podmiejskim autobusem dotarliśmy do malowniczo położonej Nowej Wsi Ełckiej. W oczyszczalni ścieków powitał nas pan kierownik. Zaprosił nas do sali konferencyjnej, w której wyjaśnił uczniom proces uzdatniania wody, która z naszych domostw i okolicznych przedsiębiorstw trafia przez sita i filtry do rzeki Ełk. Następnie obejrzeliśmy film, dzięki któremu zapoznaliśmy się z ewolucją oczyszczania ścieków w Ełku na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Dowiedzieliśmy się, że dzięki innowacyjnym rozwiązaniom mamy w jeziorach, rzekach i kranach czystą wodę. Po filmie otrzymaliśmy drobne upominki w postaci piłki PWiK i długopisu.

Z sali konferencyjnej ruszyliśmy w teren. Wtedy właśnie „dostaliśmy po nosie”. Uderzył nas ostry, nieprzyjemny zapach odpadów, które trafiły do kanalizacji z ełckich domów. Pan kierownik wyjaśnił nam, że nieprzyjemny zapach pochodzi między innymi od wrzucanych do toalet niemal niebiodegradowalnych chusteczek przeznaczonych do pielęgnacji niemowląt. Ponadto pokazał uczniom sposoby radzenia sobie przedsiębiorstwa z „trudnym odpadem” w postaci patyczków do uszu, które nazbyt często trafiają nie do kosza na śmieci suche, lecz do toalety. Widok jedzenia (np. ogórka) wrzucanego przez ełczan do kanalizacji przypomniał nam, że mamy jeszcze wiele do zrobienia, by promować dualną segregację śmieci w naszym środowisku.

Na koniec pobytu w oczyszczalni ścieków zaproszono nas do dyspozytorni. Tam poczuliśmy się jak załoga statku kosmicznego. A to za sprawą skomputeryzowanej aparatury sterującej urządzeniami oczyszczającymi ścieki. Po pouczający spotkaniu w oczyszczalni nadszedł czas powrotu do szkoły. Sądzimy, że wycieczka była naprawdę ważna i pouczająca. Dziś i w przyszłości będziemy czujniejsi i postaramy się działać pozytywnie dla Ełku, by był jeszcze bardziej ekologiczny dla nas i następnych pokoleń.
Tomek Wiecheć, Maciej Drażba, Marcel Szematowicz, Marcin Czyż - kl. VI dCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP4

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages