Wtorek, 11 grudnia 2018. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Relacja z wizyty partnerskiej: wspólnie spędzony czas uczy i łączy

2016-05-23 15:23:18 (ost. akt: 2016-05-23 15:28:19)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

17 i 18 maja ełcka "Czwórka" gościła grupę dzieci i nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły w Kownie. Nasze partnerskie relacje zaczęliśmy w 2012 roku realizując wspólny projekt „Baśnie, bajeczki z babcinej książeczki”. Każdego roku stwarzamy okazję do wspólnych działań realizowanych w Ełku lub Kownie. Tym razem, dzięki olbrzymiej pomocy rodziców naszych uczniów, to my byliśmy gospodarzami wizyty.

Po przyjeździe nasi uczniowie oprowadzili swoich litewskich kolegów po szkole i zaprezentowali w wybranych dziedzinach sztuki. Po anglojęzycznym spacerze, podczas którego nasi uczniowie opowiedzieli o szkole, nadszedł czas na popisy: występy chóru pod kierunkiem p. Tomasza Sulimy, solistek ćwiczących śpiew pod okiem p. Sylwii Błyszczek, uczniów szkoły muzycznej. Szczególnie ciepło przyjęto najmłodszych- tańczące dzieci z grupy przedszkolnej przygotowane przez p. Izabellę Dąbrowską.

Popołudnie polsko-litewska grupa uczniów spędziła w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, gdzie p. Małgorzata Russek i p. Regina Merchelska poprowadziły zajęcia „Tajemnicza woda". Uczestnicy warsztatów omówili zagadnienie zasobów wodnych, krążenia wody w przyrodzie a także jej właściwości. Po warsztatach zwiedzili ogród CEE.

Dzień zakończyliśmy grillem przygotowanym w „Plenerze”. Pani dyrektor Wanda Wojnowska razem z p. Sławomirem Krakowiakiem oraz szefową kuchni serwowali kiełbaski i szaszłyki, które zostały wcześniej przygotowane przez panie kucharki i uczennice z klasy 4d. Stąd nasi goście udali się na nocleg do swoich polskich kolegów. Z informacji uzyskanych następnego dnia od rodziców dowiedzieliśmy się, że doskonale bawili się doskonaląc przy okazji w praktyce język angielski.

Drugiego dnia wizyty uczniowie podzieleni zostali na 3 polsko-litewskie grupy i uczestniczyli w lekcji języka angielskiego (p. Sylwia Błyszczek), zajęć komputerowych (p. Wanda Wojnowska) i techniki (p.Sławomir Krakowiak). Podczas zajęć angielskiego dzieci zadawały sobie pytania na swój temat i odpowiadały na nie. Odpowiedzi zapisały na posterach i narysowały do tego rysunek osoby z którą rozmawiały.

Lekcja miała na celu lepsze wzajemne poznanie. Świetnie bawiła się grupa na zajęciach komputerowych poświęconych pierwszym krokom w programowaniu w Scratch. Wszystkim udało się stworzyć pierwsze skrypty gry zręcznościowej i okazało się, że język komputera jest uniwersalny. Zajęcia techniczne poświęcono zdrowemu żywieniu. Dzieci przygotowały drugie śniadanie. W stołówce zostały ładnie nakryte stoły, a następnie uczniowie wszystkim uczestnikom wizyty zaserwowali kanapki Eko.

Spełniając życzenie naszych gości przeszliśmy z s. Ernestą po śladach Jana Pawła II jakie pozostawił w naszym mieście. Spotkanie ze świętym rozpoczęliśmy przy pomniku na placu, gdzie przed niemal 20 laty odprawił mszę święta. Odwiedziliśmy też ełcką katedrę. Poprowadzeni przez s. Blankę Szymańską - dyrektor Centrum Oświatowo Dydaktycznego przeszliśmy do budynku kurii-by uczestniczyć w dalszej części spotkania na temat szlaków papieskich i pobytu Papieża w tym miejscu.

Ostatnim elementem wizyty był warsztat plastyczny przeprowadzony przez p. Annę Sołtys. Uczestnicy warsztatu po odbytym treningu wyobrażeniowym pracowali w technice malarskiej. Pracowali w parach na pasach papieru pokazując na nich swoje wrażenia i emocje dotyczące dwudniowej wizyty. Na koniec wszystkie pasy zostały połączone w jeden wspólny obraz. O swoich przeżyciach i doświadczeniach z wizyty nasi partnerzy opowiedzieli podczas wywiadu prowadzonego przez szkolnych redaktorów pracujących pod opieką p. Beaty Dzierżanowskiej.

Przez te dwa dni zdążyliśmy się poznać, porozumieć i zawiązać małe przyjaźnie o czym świadczą ciepłe pożegnalne uściski. Wszyscy oceniamy wizytę, jako dobrze spędzony czas.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP4

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages