Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

PiS: połączymy Ełk z Białymstokiem ekspresówką

2016-06-08 10:00:00 (ost. akt: 2016-06-08 10:20:15)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Niedawno pisaliśmy o zatwierdzonych przez ministerstwo planach dotyczący drogi Via Baltica, która ma powstać w naszym regionie do końca 2020 roku. W minionym tygodniu poseł Prawa i Sprawiedliwości, Wojciech Kossakowski, poinformował, że rząd zabiera się za budowę kolejnej ważnej dla regionu trasy - ekpresówki z Ełku do Knyszyna.

Około 70-kilometrowa trasa może powstać w ciągu kilku następnych lat między Nową Wsią Ełcką, a Knyszynem. To pomysł na połączenie dwóch międzynarodowych tras w naszym regionie: Via Baltica i Via Carpatia. Obie inwestycje są wpisane na lata 2016-2025. Natomiast droga łącząca arterie to rozwiązanie problemu braku ewentualnego skomunikowania międzynarodowych tras. Jak twierdzi poseł Wojciech Kossakowski, 70-kilometrowy odcinek drogi zapewni sprawne połączenie dróg i pozwoli na ominięcie problemów związanych z budową na terenach objętych ochroną ze względu na program Natura 2000.

— Zostało podpisane rozporządzenie w Radzie Ministrów, które uzupełnia istniejące założenia stworzenia sieci dróg i autostrad w naszym regionie — mówi poseł Kossakowski. — Via Baltica i Via Carpatia to dwa węzły komunikacyjne, których znaczenia dla całej Polski Wschodniej nie da się przecenić. W połączeniu z planowaną Rail Balticą arterie sprawią, że region przeżyje gospodarcze odrodzenie. Dlatego też rząd Prawa i Sprawiedliwości zgodził się, że wygodne połączenie dwóch dróg jest potrzebne. Łącznik to kluczowa dla miasta Ełku inwestycja, bo Ełk może stać się centrum, w którym łączą się najważniejsze na wschodzie węzły komunikacyjne. W planach rządu jest też dalszy rozwój krajowej 16-tki na trasie Ełk-Mrągowo, bo po wybudowaniu Via Baltici będzie to najsłabszy odcinek krajówki. Gdyby nie zaniedbania poprzedniego rządu na pewno sprawę udałoby się rozwiązać dużo sprawniej, bo w tej chwili żadnej dokumentacji na tę trasę zwyczajnie nie ma. Na razie jednak trzeba skupić się na pozytywach, bo Ełk już niedługo będzie świetnie skomunikowany z Białymstokiem i Warszawą.

Pomińmy na chwilę wielkie inwestycje. Jeszcze w tym roku ma ruszyć remont krótkiego odcinka jezdni w Sędkach koło Ełku. Jest to efekt próśb posła Wojciecha Kossakowskiego skierowanych do wiceministra Jerzego Szmidta, posła poprzedniej kadencji z naszego regionu. Efektem rozmów będzie budowa zatok autobusowych wraz z chodnikiem w miejscowości w ramach programu likwidacji miejsc niebezpiecznych.

— Korzystamy z uprzejmości wiceministra Jerzego Szmidta, który pamięta, skąd pochodzi i dba o nasz region — twierdzi poseł Wojciech Kossakowski. — Dzięki temu udało się znaleźć w rządowych środkach 235 tysięcy złotych na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Sędek. We wspominanym fragmencie jezdni nie ma chodnika, co może doprowadzić do tragedii, szczególnie wieczorem. To trasa o sporym natężeniu ruchu ze względu na połączenie z Augustowem, dlatego cieszę się, że udało się szybko problem rozwiązać.

Poseł dodaje, ze remont niebezpiecznego odcinka ma zakończyć się jeszcze w tym roku.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Fot. Kamil Mróz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (75) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gyh #2120961 | 89.228.*.* 25 lis 2016 22:57

  za 2 lata rzaow pis wszystkie emerytury beda kwotowo rowne i wyniosa okolo 1000zl. brutto.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ABC #2020637 | 213.241.*.* 3 lip 2016 21:59

  Jeśli "już niedługo Ełk będzie świetnie skomunikowany z Białymstokiem i Warszawą" jak to poseł Kossakowski zapowiada, to chyba to będzie zasługa poprzedniego rządu. Świetnych dróg nie buduje się szybko, a jeszcze wolniej sporządza dokumentację i pozyskuje środki. Chyba że termin "niedługo" w tej wypowiedzi należy rozumieć bardzo rozciągliwie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. stary warmiak #2008868 | 91.210.*.* 10 cze 2016 21:41

  JESTEM ZA budową muru granicznego od strony podlasia i mazowsza

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. bełkot #2008552 | 37.47.*.* 10 cze 2016 13:42

   Fałsz nie bedzie niczego kononowicz

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Tomek #2008500 | 81.190.*.* 10 cze 2016 12:54

   Ten rząd rządzi pół roku , niestety ale obywatele mają PISU po dziurki w nosie , nie wszyscy bo fani PIS to aż z podniecenia pieją . Zaraz będzie projekt mieszkanie plus , potem gospodarka plus i znowu nas okradną złodzieje .

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (75)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages