O przyszłości polskich szkół z "Mocą zmieniania świata"

2016-06-07 13:27:49(ost. akt: 2016-06-07 13:29:48)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

Ełcka "Czwórka" jest jedną z sześciu polskich "Szkół z mocą zmieniania świata". Pierwsze dni czerwca były dobrym terminem na spotkanie „Szkół z mocą…”. Odpowiadając na zaproszenie Ewy Radanowicz, dyrektorki Zespołu Szkół w Radowie Małym (woj. Zachodniopomorskie), odpowiedzieli przedstawiciele wszystkich szkół.
Długa, ponad dziewięciogodzinna podróż pociągiem nie przytłumiła entuzjazmu, z jakim poznawaliśmy rozwiązania edukacyjne szkoły – gospodarza spotkania. Placówka z Radowa Małego znana jest nie tylko w Polsce z edukacji realizowanej w pracowniach. Pracujący tu nauczyciele potrafią łączyć treści podstawy programowej z niekonwencjonalnymi metodami.

W każdym tygodniu zajęcia realizowane są w nietypowy dla polskiej szkoły sposób: podczas gotowania, planowania i odbywania podróży oraz ekspresji teatralnej. Na każdym kroku widoczna jest tu dbałość o szczegóły, które mają inspirować ucznia. Wnętrza są wypełnione starannie zaplanowaną przestrzenią. Do wejścia zaprasza tekst „Bajkami budujemy życie”. Ze ścian i filarów podtrzymujących obszerną salę teatralną spoglądają na nas pełne ekspresji twarze najmłodszych uczniów. W pracowni kuchennej znajdujemy wszystko, co dobra gospodyni chciałaby mieć pod ręką. Przygotowując bułeczki przechodzimy lekcję matematyki, ale chyba też zgłębiamy tajniki techniki obsługując termomix.

Pierwsze spotkanie przedstawicieli „Szkół z mocą…” było okazją do wzajemnego poznania. To, że jesteśmy tak odmienni wcale nas nie dzieli. Nas wyróżnia edukacja dla środowiska i kształtowanie aktywnych postaw. Szkoła w Konarach wyróżnia się stosowaniem teorii inteligencji wielorakich a w Montessori Mountain School w Przyłękowie dzieci mają przedmiot „empatia”. „No Bell” w Konstancinie stawia na kreatywność i rozdaje „Oskarki”. Gimnazjum nr 1 w Gdyni oddaje przestrzeń do dyspozycji uczniów i kształci życzliwość i tolerancję. Wnętrze naszego sześcianu prezentacji wypełniliśmy wartościami Ashoki: wrażliwością, dążeniem do poprawy świata, kompetencjami społecznymi.

Był też czas na projektowanie przyszłości. Chcemy uczyć się od siebie, ale też zamierzamy dzielić się z innymi dobrymi rozwiązaniami, jakie sprawdziły się w naszych szkołach. Będziemy gospodarzami studyjnych podróży. W otoczeniu „Szkół z mocą zmieniania świata” będą organizowane educampy. Pierwszy zaplanowano na październik. Zapraszamy do Ełku.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP4

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5