Wśród najlepszych w kraju!

2016-06-14 09:39:24(ost. akt: 2016-06-14 09:42:14)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

Poprawność językowa i ortograficzna to wyzwanie, jakie od dziesięciu lat z inicjatywy nauczycielek podejmują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Ełku. Dzieciom wciąż nie brakuje dociekliwości poznawczej w zakresie świadomego posługiwania się zarówno ortografią, jak i polszczyzną. Staramy się im uzmysłowić, że o kulturze człowieka najlepiej świadczy biegłość, z jaką posługuje się językiem ojczystym.
10 czerwca reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4 w Ełku wzięła udział w uroczystej gali laureatów Ogólnopolskich Konkursów Polonistycznych „Z poprawną polszczyzną na co dzień” i „Z ortografią na co dzień” w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W stolicy czekała nas niespodzianka, okazało się, że w kategorii drużynowej zajęliśmy I miejsce w kraju w konkursie dotyczącym poprawnej polszczyzny.

Przy klasyfikacji drużynowej jury uwzględniło wyniki trzydzieściorga naszych uczniów z najwyższą liczbą punktów w danej kategorii wiekowej. Były to na tyle dobre wyniki, że udało nam się pokonać wiele drużyn ze szkół z całej Polski i zdobyć I miejsce.

Indywidualnie też pokazaliśmy klasę. Nasi uczniowie zostali laureatami w konkursie ortograficznym. Do stolicy na galę zostali zaproszeni: Jakub Dzierżanowski z kl. 4 a i Lena Buko z kl. 3 d. Pisanie dyktand finałowych okazało się nie lada wyzwaniem. Nasi mistrzowie ortografii pisali je 6 maja w Niepaństwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Białymstoku.

Kuba pisał dyktando pod tytułem „O marzeniach ponaddziesięcioipółletnich ścichapęków”, a Lena pt.: „O ponadsiedmioletnim chłopku-roztropku, który ma pomysłów co niemiara”.

Teksty naszpikowane były trudnymi pod względem pisowni wyrazami, ale to nie przeraziło naszych uczniów. Co sądzi o finałowych zmaganiach Jakub?

— Dyktando nie było trudne. Podobny poziom miały teksty na Szkolnej Lidze Ortograficznej, podczas której pisaliśmy o przygodach Hiacynty. Dzięki lidze mogłem opanować wiele najeżonych trudnościami wyrazów i teraz było mi łatwiej. Zaskoczyła mnie pisownia pasztetu produkowanego z wątróbek kaczych i gęsich – foie gras. To tradycyjne świąteczne danie kuchni francuskiej, czego przyznam, nie wiedziałem.

Kuba i Lena udowodnili, że ortografia wcale nie musi być czymś trudnym. Pokonali wielu uczniów z całej Polski i znaleźli się w gronie dziesięciu laureatów w swoich kategoriach wiekowych. Lena zajęła trzecie miejsce w Polsce, a Kuba czwarte. Gratulujemy im i życzymy kolejnych sukcesów!
B. Dzierżanowska


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij



Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP4

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Super #2011469 | 91.94.*.* 15 cze 2016 22:31

    Wielkie gratulacje ! Brawo, Uczniowie i Panie Nauczycielki1

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5