Korwiniści chcą przywrócenia kary śmierci

2016-06-23 11:52:00(ost. akt: 2016-06-23 11:51:34)
Działacze partii KORWiN już niedługo rozpoczną w Ełku zbiórkę podpisów pod trzema projektami ustaw. Domagają się w nich przywrócenia kary śmierci, zwiększenia dostępu do broni dla obywateli oraz zwiększenia zakresu obrony koniecznej.
We wtorek działacze partii KORWiN przekonywali ełczan do poparcia proponowanych przez nich trzech projektów ustaw. Pierwsza zakłada szerszy dostęp do broni wszystkim dorosłym i odpowiedzialnym Polakom. Jak wyjaśniają obecne prawo jest nieprecyzyjne i niepraktyczne. Jednym z głównych problemów związanych z dostępem do broni jest uznaniowość organu decydującego czyli policji. Każda z komend policji wydających pozwolenia kieruje się własnymi interpretacjami i identyczne w treści podania tej samej osoby będzie w różnych częściach kraju rozpatrywać odmiennie.

Proponowana ustawa zawiera także precyzyjne określenie przesłanek wykluczających możliwość posiadania broni. Nie będą mogły jej mieć osoby karane za pewne przestępstwa, cierpiące na określone stany chorobowe lub istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego, jak również osoby zbyt młode wiekiem lub nie posiadające stałego miejsca zamieszkania. Każdy, kto nie podlega tym wyłączeniom, będzie mógł uzyskać obywatelską kartę broni, gdy przedstawi uzasadniony powód. Projekt zawiera więc przykładowy katalog powodów, które uzasadniają posiadanie broni. Działacze partii KORWiN chcą również przywrócenia kary śmierci.

— Obecnie najsurowszą karą jest dożywocie. Po przywróceniu kary śmierci przestępcy będą mieli świadomość, że może spotkać ich coś znacznie gorszego od dożywocia — uważa Mariusz Filipowicz, prezes regionu Warmińsko-Mazurskiego partii KORWiN. Jak dodaje istnieją wiarygodne badania poważnych ośrodków naukowych dowodzące odstraszających walorów kary śmierci i wskazujące na zależności liczby morderstw od liczby wykonywanych egzekucji. Projekt przewiduje ponadto, że sądy będą orzekać zakaz warunkowego przedterminowego zwolnienia dla osób skazanych na dożywocie za zbrodnie ludobójstwa lub zabójstwa kwalifikowanego.

Ostatni z proponowanych projektów ustaw dotyczy poszerzenia granic obrony koniecznej.

— Nie może być tak, że ofiara przestępstwa skutecznie broniąc się może być oskarżona o przestępstwo — dodaje Mariusz Filipowicz.
Projekt ma zmienić również stosunek prokuratorów do tego problemu. Działania prokuratury są niestety naznaczone wieloletnią, niewłaściwą praktyką. Gdy w wyniku podjętej obrony agresor zostaje ranny lub ponosi śmierć, prokuratorzy nie próbują stawać po stronie osób odpierających atak lecz nagminnie kierują przeciw nim akt oskarżenia. Po upokarzającym i uciążliwym dla oskarżonego procesie okoliczności sprawy ostatecznie wyjaśnia sąd. — Proponowana zmiana ma na celu wyeliminowanie możliwości karania osób za skutki działania podjętego w obronie koniecznej, nawet gdy działanie to będzie uznane za niewspółmierne do odpieranego ataku. Zmiana spowoduje, że Polacy w sytuacji zagrożenia będą podejmowali obronę bez obaw o dotkliwe konsekwencje prawne — informują działacze partii KORWiN.

Już niedługo działacze partii KORWiN rozpoczną zbiórkę podpisów pod zaprezentowanym pakietem ustaw.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. hak #2015457 | 89.76.*.* 24 cze 2016 00:31

    w teorii wszystko pięknie ale w praktyce pewnie będzie tak że kara śmierci za "przekroczenie granic samoobrony" :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. wyrok #2015220 | 176.221.*.* 23 cze 2016 15:40

      tak powinno byc kara smierci w polsce

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5