Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Polski oręż znów pokonał Szwedów

2016-07-03 18:04:12 (ost. akt: 2016-07-03 18:53:40)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Od piątku trwa wielkie święto gminy Prostki. Jak co roku, głównym punktem programu trzydniowych Dni Prostek była inscenizacja bitwy pod Prostkami, która odbyła się w niedzielę.

Bitwa pod Prostkami rozegrała się 8 października 1656 roku między sprzymierzonymi wojskami Rzeczypospolitej i Tatarów pod dowództwem hetmana polnego litewskiego Wincentego Gosiewskiego a wojskami szwedzko-brandenburskimi pod dowództwem generała Jerzego Fryderyka Waldecka z posiłkująca go jazdą Bogusława Radziwiłła. Rekonstrukcja historyczna "Bitwy pod Prostkami" organizowana jest zawsze w pierwszy weekend lipca. W tym roku przypadła 360. rocznica bitwy.

W widowisku bitewnym udział biorą różne grupy: chorągwie jazdy polskiej – husarii, wojska autoramentu cudzoziemskiego, regiment szwedzki. To barwne widowisko co roku sprowadza do Prostek liczne grupy turystów. Bitwę pod Prostkami znamy również z opisów w trylogii Henryka Sienkiewicza.

Po inscenizacji była okazja do porozmawiania z aktorami z planu filmu "Ogniem i Mieczem". Specjalnie na Dni Prostek przyjechali Zbigniew Zamachowski i Krzysztof Kowalewski, którzy przybliżyli prostkowianom pracę przy tej legendarnej już produkcji. Następnie chętni wzięli udział w ciekawych warsztatach, konkursach i pokazach walki rycerskiej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages